Widzowie i jurorzy byli jednomyślni – do Wiednia jedzie „serbska Aretha Franklin” czyli Bojana Stamenov z utworem „Ceo svet je moj”.

Finalistka programu „Mam Talent” triumfuje w Belgradzie! Bojana Stamenov za brawurowe wykonanie utworu „Ceo svet je moj (Cały świat jest mój)” zdobyła najwięcej punktów od jurorów oraz ponad 10 tys. głosów widzów, co dało jej zdecydowane zwycięstwo. Tym samym wokalistka będzie reprezentować Serbię w pierwszym półfinale Eurowizji 2015. Drugie miejsce zdobył Aleksa Jelić (2 punkty od jury i 1 od widzów), a trzecie Danica Krstić (1 punkt od jury i 2 od widzów). Autorami wszystkich piosenek są Vladimir Graić i Leontina Vukomanović.

Finał narodowy pełen był eurowizyjnych wspomnień. Na samym początku zaprezentowano skrót serbskich piosenek (włączając w to także utwór „Lane Moje” Serbii i Czarnogóry), omawiano konkurs z 2007 w którym Serbia wygrała Grand Prix, a przypomniano także utwory, które napisał Vladimir Graić – obejrzyliśmy fragment eurowizyjnego występu Evy Boto ze Słowenii (2012) i preselekcyjnego show do „Ludi Letnji Ples” (Beovizija 2006). Specjalnie na potrzeby finału narodowego reaktywowały się dwie nieistniejące już formacje – Moje 3 (ESC 2013), które zaśpiewały „Molitvę” i Beauty Queens (ESC 2007), które zaśpiewały preselekcyjne „Zavet” z 2008 roku. Pojawiła się również reprezentantka Czarnogóry z 2009 roku – Andrea Demirović, która zaśpiewała balladę „Odlazim”.

Serbia wystąpi w I półfinale Eurowizji 2015, a jak zapewniał Sasa Mirković z wytwórni Beoton, już od jutra rusza promocja utworu, by w Wiedniu osiągnąć cel: awansować do finału i zająć w nim jak najwyższe miejsce lub nawet powtórzyć sukces z 2007 roku. Na razie nie wiadomo, czy utwór „Ceo svet je moj” wykonany zostanie w Wiedniu po serbsku. Bojana Stamenov już wcześniej sugerowała, że mogłaby zaśpiewać piosenkę w dwóch językach – serbskim i angielskim.

Źródło: RTS, Foto: Slobodan Sarić (RTS)

 

5 KOMENTARZE

 1. Cześć wszystkim , postarałem się przetłumaczyć dla was serbską piosenkę, to tłumaczenie jest dokładnie tłumaczenie tekstu…ciekawie jak wam się spodoba…wolałbym gdy by Serbia w tym roku dostała jakieś punkty z Polski, nie zawsze 12 dla Ukrainii nudne to już jest takie udzielanie punktów… A to piosenka :]

  Cały Świat jest mój

  Witam w świecie ukrytym i pięknym ,
  Nikogo do jego nie puszczałam do póki tobie nie znalazłam
  Z tobą ja jestem, wszystko co nigdy nie byłam,
  Białe flagi dla ciebie rozwinęłam

  Ref:
  Cały świat jest mój, patrz na mnie, lecę swobodna
  Cały świat jest mój, niebo jest granica ,
  Niech jestem inna, ale w twoich oczach widać prawdę

  Z tobą ja jestem, miękka jak jedwab,
  Białe flagi dla ciebie rozwinęłam

  Ref:
  Cały świat jest mój, patrz na mnie, lecę swobodna
  Cały świat jest mój, niebo jest granica ,
  Niech jestem inna, ale w twoich oczach jest prawda
  To jestem jaaa….ooooooo

  I mocna jak grzmot i czarna jak noc, taka ja byłam,
  wszystko to rozburzyło się kiedy przyszedłeś ty,
  Cały świat jest mój
  Cały świat jest mój
  Niech ja jestem inna, ale w twoich oczach jest prawda,
  To jestem ja, to jestem ja….

 2. Konstrukcja piosenki przypomina mi trochę „Crisalide” Valentiny Monetty – większość spokojna, końcówka żwawa. Lubię coś takiego.
  Liczę na to, że Bojana wykona utwór po serbsku. Podziwiam Serbię za odwagę śpiewania w ojczystym języku. To jedyny po 1998 r. kraj, który wygrał (2007) nie śpiewając po angielsku.

 3. Cytując słowa polskiego hitu sprzed lat, „ale to już było…i nie wróci więcej…” a jednak wróciło. Tylko ,czy serbskie „Je ne sais quoi” poradzi sobie lepiej od islandzkiego? Kiedy oglądam ten występ czuję się jakbym miała deja vu…Chyba jednak wolę Herę Bjork.

 4. Pierwsze dwie minuty utworu całkiem w porządku, może nie jakaś wielka rewelacja, ale po prostu ok. Natomiast ostatnia minuta – super. Wreszcie coś bardziej dynamicznego w tegorocznych wyborach eurowizyjnych. Dziękuję Ci Serbio, że chociaż częściowo (ta ostatnia około minuta 🙂 ) przełamałaś ten tegoroczny trend mało oryginalnych utworów (czasami wspaniałych, ale lubię większą różnorodność 😉 ).