Preselekcje azerskie zbliżają się do finału. Dzisiaj kolejni kandydaci opuszczą program „Böyük Səhnə”.

Tydzień temu odbyła się pierwsza runda eliminacyjna. Spośród 14 zwycięzców castingu, którzy podczas pierwszego show na żywo śpiewali na żywo covery, jury w składzie Eldar Gasimov (zwycięzca ESC 2011), Murad Arif (prezenter), Tunzala Agayeva (kompozytorka i wokalistka), Mubariz Tagiyev (azerski artysta narodowy) i Zumruz Dadashzade (profesor Bakijskiej Akademii Muzycznej) wyeliminowali najsłabszą czwórkę, a najwięcej punktów zdobyła Dilara Kazimova.

Dziś kolejna runda. Kandydaci zaśpiewają covery, a jurorzy odrzucą część z nich, tym samym pozbawią ich marzeń o reprezentowaniu Kraju Ognia na Eurowizji. Kim są uczestnicy Böyük Səhnə?

Samira Efendiyeva – znana z uczestnictwa w projekcie muzycznym Yeni Ulduz, tym samym Böyük Səhnə to drugi tego typu program w którym bierze udział. Jej celem jest wygranie show. Tydzień temu śpiewała „All by myself” Erica Claptona, zdobyła 43 punkty i 9. miejsce.

Valeria Huseynzadeh czyli Rilaya – studentka prawa na Uniwersytecie Bakijskim, uczyła się w szkole muzycznej, gra na fortepianie i skrzypcach. Brała udział w preselekcjach azerskich do Eurowizji 2013. Jej celem jest reprezentowanie swojego kraju w konkursie. W poprzednim odcinku zaśpiewała eurowizyjne „Glorious” Cascady i była bliska eliminacji – zdobyła 37 punktów i 10. miejsce.

Khana Hasanova – reprezentantka Azerbejdżanu podczas konkursu Delphic Games 2013, gdzie zajęła 4. miejsce. Uczestniczka selekcji narodowych 2011-2013. Od pięciu lat zawodowo zajmuje się tańcem – r’n’b i hip hop. Niedawno wydała swój pierwszy album. Tydzień temu zaśpiewała „Hero” Mariah Carey – uzyskała 44 punkty i 8. miejsce.

Hulya Ibadova – wokalistka i skrzypaczka z wykształceniem. Uwielbia sporty ekstremalne, a jej marzeniem jest zdobycie sławy i popularności. Niedawno założyła swój zespół muzyczny, aktualnie pracuje w firmie medycznej. W pierwszej rundzie eliminacyjnej zaprezentowała utwór „You are so beautiful” Joe Cockera – jej wynik to 45 punktów i 7. miejsce.

Fuad Asadov – uczestnik ukraińskiego show „X Factor 4”. Z zawodu jest kucharzem, ale pracował też jako nauczyciel angielskiego. Uwielbia śpiewać karaoke i grać na gitarze. Jego celem jest zwycięstwo w projekcie Böyük Səhnə. Tydzień temu wykonał „Every time” Tomasa N’evergreena, uzyskał 46 punktów i 6. miejsce.

Erkin Osmanli – uczestnik selekcji narodowych 2011, tancerz, autor tekstów i poeta. Jego idolami są m.in. Madonna, Mick Jagger i The Beatles. Studiował Prawo i Stosunki Międzynarodowe na Uniwersytecie Bakijskim. Jego marzeniem jest oczarować Europę. Za wykonanie własnej kompozycji „Girls, Girls, Girls” zajął tydzień temu 3. miejsce (49 punktów).

Elton Ibrahimov – brał udział w konkursie „Light Your Star 2011” w Moskwie, gdzie zajął 2. miejsce. Uczestnik selekcji narodowych 2011. Poza śpiewaniem (którym zajmuje się 7 lat) zajmuje się też sportem i tańcem. Aktualnie należy do formacji baletowej NERO, a jego marzeniem jest pokazać wszystkim swoje talenty. W ostatnim odcinku programu zajął 2. miejsce za wykonanie utworu „Superstition” Stevie’go Wondera. Zdobył 49 punktów.

Dilara Kazimova – uczyła się śpiewu operowego, a poza talentem wokalnym ma też doświadczenie w gimnastyce artystycznej. Brała udział w selekcjach narodowych 2008 i 2010, a w 2010 roku wygrała też jedną z nagród na festiwalu „New Wave”. Kocha zwierzęta i nigdy nie założyłaby naturalnego futra. Zwyciężyła w poprzednim odcinku talent-show – jako jedyna zdobyła maksymalne noty od wszystkich jurorów. Wykonała „Mercy” Duffy.

Azad Shabanov – znany z uczestnictwa w preselekcjach narodowych w latach 2011-2013, a także z show „Yeni Ulduz”, gdzie wywalczył 2. miejsce. Teraz liczy na zwycięstwo w Böyük Səhnə. Kocha pływać i tańczyć. Tydzień temu zaśpiewał „Fall Again” Glenn Lewis – zajął 4. miejsce z wynikiem 48 punktów.

Aydin Eyvazzadeh – student amerykanistyki na Uniwersytecie Bakijskim, kocha piłkę nożną, interesują go technologie telekomunikacyjne. Uczy się grać na gitarze bo chce nagrywać covery w stylu indie i rock. Jego celem jest zapisać się w historii Eurowizji, cokolwiek to znaczy. W poprzednim odcinku zaśpiewał „Pumped up kicks” Foster the People, uzyskał 5. miejsce i 46 punktów.

Drugi odcinek eliminacyjny Böyük Səhnə rozpocznie się dziś o 20:00 czasu polskiego. Transmisję przeprowadzi stacja Ictimai, dostępna w Internecie TUTAJ

Źródło: BoyukSahne.az, foto: Ictimai