Wczoraj opublikowano listę uczestników Dansk Melodi Grand Prix, a już dziś o swojej konkursowej piosence opowie nam jeden z faworytów selekcji – Bryan Rice!

Bryan Risberg Clausen, znany w świecie muzyki jako Bryan Rice, ma 35 lat i wiele sukcesów na koncie. Jego debiutancki singiel „No Promises” stał się hitem, który później trafił nawet do brytyjskiego „X-Factora”, bowiem cover piosenki zaśpiewał popularny Shayne Ward. Fanom Eurowizji Bryan kojarzy się z radiowym przebojem „Breathing”, za który zajął 2. miejsce podczas Dansk Melodi Grand Prix 2010. Rok wcześniej skomponował utwór „Underneath my skin”, który podczas duńskich selekcji 2009 wykonała Christina Undhejm. Teraz po raz drugi powalczy o Eurowizję jako wokalista. Jego utwór „I choose u” znalazł się wśród dziesięciu piosenek, które usłyszymy w trakcie finału narodowego gospodarzy tegorocznego konkursu. Piosenkę napisali Lars Halvor Jensen, Johannes Jørgensen i Shanna Crooks.

Jak czujesz się jako ponowny uczestnik Dansk Melodi Grand Prix?

Szczerze mówiąc, jestem trochę zagubiony…jest teraz mnóstwo spraw, które muszę załatwić…publiczne ogłoszenie finalistów nastąpiło znacznie wcześniej niż się spodziewałem, wszystko trzeba było robić na szybko. Ale jest dobrze! To wspaniałe uczucie być znowu w grze, chociaż myślałem, że nastąpi to raczej dopiero po 10 latach lub nawet później. Byłem szczęśliwy z powodu zajęcia 2. miejsca za „Breathing” w 2010 roku, ale mając dobry utwór, chęć zmiany srebra na złoto i możliwość reprezentowania Danii w Danii sprawia, że ten rok to czas zdecydowanie dla mnie! To jest to!

To twoje drugie podejście do reprezentowania Danii. Czujesz się silniejszy i bardziej pewny siebie?

Tak właśnie się czuję. Gdyby tak nie było, nie zgodziłbym się na nic. Ale przede wszystkim czuję, że publika jest po mojej stronie, że Dania jest ze mną. Po „Breathing” wszyscy, których spotykałem mówili, że to ja powinienem wtedy wygrać. Jeśli nadal wierzą we mnie, czas by to pokazać! Bo wtedy zdobędę Grand Prix dla Danii – kraj wygra drugi raz z rzędu 😛

Jakiego rodzaju utwór wykonasz podczas DMGP 2014?

To szybka i bardzo energetyczna piosenka, taka jakich teraz słuchamy puszczając np. Katy Perry czy innych podobnych wokalistów. Utwór o byciu niesionym przez czystą miłość z prędkością 150 km/h. Utwór o tej jedynej, pozytywnej i szczęśliwej drodze.

Masz już jakieś plany co do występu scenicznego?

To jest tematem naszych ostatnich spotkań, nic na razie nie jest jeszcze w pełni ustalone, ale zdarzy się na pewno coś wielkiego. Mogę Cię zapewnić!

Jesteś fanem Eurowizji? Jaki jest Twój ulubiony utwór eurowizyjny z Danii? Czy jesteś dumny z faktu, że to Twój kraj organizuje konkurs?

Od dziecka oglądałem konkurs. Nie powiedziałbym, że jestem fanem samej Eurowizji, ale jestem miłośnikiem wspaniałej muzyki popowej i na szczęście, na Eurowizji jest mnóstwo świetnych wokalistów pop. To jest to, co mnie przyciąga! Mam wiele ulubionych piosenek duńskich, ale głównie „Only Teardrops” Emmelie wybija się na pierwszy plan. Tak, oczywiście jestem dumny! Teraz to nasza kolej, by pokazać Europie jak robimy show!  🙂

Co jest dla Ciebie ważniejsze – bycie wokalistą czy kompozytorem?

To i to, powiedziałbym. Jedno jest zależne od drugiego…Ale śpiewanie jest tym, co robię najczęściej, to, co daje mi siłę.

Jakie są Twoje najbliższe plany, pomijając DGMP i ESC?

Aktualnie nagrywam i produkuję swój piąty album, robię także sporo różnych programów telewizyjnych i projektów z innymi artystami, np. Dj Guena LG z Francji. Wiele jest tego w 2014 i uwielbiam to!

W tym roku Polska wraca na Eurowizję po dwóch latach. Byłeś kiedyś w naszym kraju? Może znasz jakichś polskich wykonawców?

Wielokrotnie odwiedzałem Polskę. Na początku, gdy byłem skautem, mieliśmy w Polsce grupę przyjaciół, których często odwiedzaliśmy. Poza tym, mój ojciec był przez wiele lat żonaty z Polką – Danutą. Miałem więc polską rodzinę. Niestety, nie znam polskiej muzyki, ale chętnie to zmienię!

W jaki sposób zaprosiłbyś fanów Eurowizji do Kopenhagi?

Chciałbym, by Kopenhaga na cały okres konkursu wypełniła się radosnymi, kolorowymi fanami Eurowizji z całego świata. Kopenhaga stanie się wielką stolicą popu, nie mogę się już doczekać!

Aby na bieżąco śledzić przygotowania Bryana do DGMP, wystarczy „polubić” jego fan page na Facebooku – TUTAJ.

Rozmowę przeprowadził Maciej Błażewicz, fot. Btk.dk

 

1 KOMENTARZ