Bułgaria wystąpi na Eurowizji 2021. Na zdjęciu reprezentantka kraju, Victoria. Fot. BNT

Znamy wszystkie utwory, które usłyszymy za dwa miesiące podczas półfinałów i finału Konkursu Piosenki Eurowizji 2020. Jako ostatnią swoją eurowizyjną piosenkę opublikowali Rosjanie. Jak bukmacherzy oceniają szanse na wygraną poszczególnych propozycji i co w zestawieniach zmieniło pojawienie się kompozycji grupy Little Big?

Wszystkie 41 państw biorących udział w Eurowizji 2020 już opublikowało swoje utwory. Część krajów dalej pracuje nad ich ulepszonymi wersjami lub oficjalnymi teledyskami. Bukmacherzy pilnie śledzą rozwój wydarzeń i analizują reakcje fanów na pojawiające się propozycje. Oto jak obecnie oceniają oni szanse na zwycięstwo poszczególnych nacji w konkursie.

Bukmacherzy oceniają eurowizyjne propozycje, lista z dn. 13.03.2020 r., źródło: eurovisionworld.com

Bukmacherzy oceniają: Bułgaria z największymi szansami

Aktualnie niemal wszyscy bukmacherzy największe szanse na zwycięstwo Eurowizji przyznają Bułgarii. Prawdopodobieństwo wygranej Victorii oceniają na 12%. 10 spośród 17 notowanych zakładów bukmacherskich określiło najmniejszy kurs właśnie w przypadku utworu Tears Getting Sober – średnio miedzy 5,0 a 6,0. Bukmacherzy z Lad Brokes i Coral na pierwszej pozycji stawiają zespół The Roop. Litwini zajmowali pierwszą lokatę w niemal wszystkich rankingach od połowy lutego aż do początku marca. Zdetronizowali ich Islandczycy, którzy obecnie zajmują czwartą pozycję w większości zestawień. Na Think About Things stawiają przede wszystkim Sky Bet (5,0) Boyle Sports (5,5) i Olybet (6,0). W ogólnym rozrachunku podium zamyka Szwajcar, Gjon’s Tears. Bukmacherzy z Bet Stars są zdania, że Eurowizję 2020 wygra Rosja (4,5).

https://www.youtube.com/watch?v=1EAUxuuu1w8

W dziesiątce rankingów zakładów bukmacherskich pozostają także Rumunia, Włochy, Malta, Azerbejdżan i Niemcy. To stosunkowo duża zmiana w odniesieniu do ubiegłego tygodnia. Ze ścisłej czołówki wypadły Rumunia i Włochy. Po publikacji eurowizyjnego utworu znacznie do góry przesunęła się Bułgaria. Nieznaczny awans odnotował też Azerbejdżan. Poza TOP 10 wypadła Szwecja. Bukmacherzy wyliczyli szansę The Mamas na zwycięstwo w Eurowizji na jedyne 2%. Drugą dziesiątkę niemal wszystkich zestawień zamyka Alicja Szemplińska. Prawdopodobieństwo na znalezienie się utworu Empires w czołowej dziesiątce finału konkursu wynosi obecnie 19%. Ten sam wynik szacowany jest dla Australii, Belgii, Grecji oraz Izraela.

Bukmacherzy nie odnotowują wzrostu Rosji

Choć dla wielu grupa Little Big jest faworytem do zwycięstwa w konkursie, bukmacherzy wciąż plasują Rosjan na piątej pozycji. Miejsca w zestawieniach nie zmieniła wczorajsza publikacja eurowizyjnej piosenki. Mimo to w ciągu 20 godzin na kanale Eurovision.tv wyświetlono ją aż pięć milionów razy. Stanowi to najlepszy wynik spośród wszystkich dotychczas opublikowanych tegorocznych kompozycji. Grupa swoją popularnością i oryginalnym stylem przyciąga nie tylko fanów konkursu. Reakcje w sieci wskazują jasno, że Little Big z utworem Uno będą liczyć się w walce o zwycięstwo w Rotterdamie.

Bułgarzy mogą pochwalić się pięciokrotnie gorszym wynikiem wyświetleń w serwisie YouTube. Jednak znaczna część fanów upatruje w Victorii kolejną zwyciężczynię Eurowizji. Podkreślają kompozycję utrzymaną w obecnych trendach muzycznych i nawiązującą stylem do tych Billie Eilish. Internauci doceniają także Tears Getting Sober za wartościowy tekst, powiązany z tegorocznym sloganem konkursu – Open Up. My zwracamy uwagę na prawo rocznej przerwy. W ostatnich latach kraje, które powracały po rocznej przerwie, ostatecznie okazywały się zwycięzcami. Tak był w 2016 roku, gdy Jamala wygrywała Eurowizję dla Ukrainy i rok później, gdy Salvador Sobral przyniósł Portugalii historyczne pierwsze miejsce. Podobna sytuacja ma miejsce teraz z Bułgarią. Krajowy nadawca, BNT, nie wziął udziału w Eurowizji 2019 w Tel Awiwie z powodów finansowych. Czy historia się powtórzy i powracający kraj znowu zgarnie trofeum?