Bułgaria wystąpi na Eurowizji 2021. Na zdjęciu reprezentantka kraju, Victoria. Fot. BNT

Bułgaria dołącza do państw, które potwierdzają udział w Eurowizji 2021 i wysyłają na konkurs artystę wybranego na 2020 rok. Kraj w maju tego roku w Rotterdamie miała reprezentować Victoria. Wokalistka była faworytką bukmacherów do zwycięstwa w konkursie.

Do tej pory udział w Eurowizji 2021 potwierdziły następujące kraje: Azerbejdżan, Belgia, Estonia, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Szwajcaria i Ukraina. Bułgaria dołącza do grona uczestników jako jedenasta. Większość państw zdecydowało się na wybór artystów mających uczestniczyć w Eurowizji 2020. Na ten moment tylko Estonia i Szwecja potwierdziły organizację selekcji.

Bułgaria na Eurowizji 2021

Warunkiem występu reprezentanta Bułgarii na Eurowizji zarówno w 2020, jak i 2021 było znalezienie sponsora. Nadawca BNF nie jest bowiem w stanie pokryć kosztów związanych z udziałem kraju w konkursie. Jednym z nich jest organizacja selekcji, które miały być metodą wyboru artysty już w 2019 roku. Wtedy jednak nie udało pozyskać się dodatkowych środków i Bułgaria zmuszona była zrezygnować z udziału w Eurowizji w Tel Awiwie. W przyszłym roku format również się nie odbędzie. Stacja podkreśla, że długofalowe skutki związane z epidemią koronawirusa mogą finansowo odbić się na budżecie nadawcy.

Bułgaria nie była pewna udziału w przyszłorocznym konkursie. W ostatnich dniach wycofał się sponsor, firma iCard, zapewniający finansowanie wyboru i przygotowań artysty do Eurowizji. Stacja nie załamuje rąk i liczy na wsparcie innych podmiotów. Są to: WWF, A1 Xplore Music, Deezer, Huawei, Morrocanoil, Ministerstwo Kultury Bułgarii czy Ministerstwo Turystyki Bułgarii.

Bułgaria: Victoria reprezentantką kraju 

BNT zdecydował się zaprosić ponownie do współpracy Victorię. Piosenkarka była faworytką bukmacherów do zwycięstwa tuż przed ogłoszeniem decyzji o anulacji Eurowizji 2020. Victoria po cichu liczyła na to, że EBU zezwoli na udział w konkursie piosenek wybranych w tym roku. Tak się jednak nie stało i wczoraj wieczorem EBU potwierdziła, że takie działanie byłoby niezgodne z regulaminem widowiska.

Victoria na swoim Twitterze skomentowała tę decyzję słowami utworu Tears Getting Sober: in time my wound will be scar (z czasem moja rana stanie się blizną). Dziś rano dodała, że nie może pogodzić się ze stanowiskiem EBU. Przypomniała, że przygotowanie kompozycji było pierwszym projektem w życiu, w który zaangażowała się tak mocno. Dodała, że strasznie szkoda jest jej pracy wszystkich osób, które poświęciły mnóstwo czasu na produkcję utworu.

Pewne jest zatem, że w przyszłym roku Victoria nie wystąpi na Eurowizji z utworem Tears Getting Sober. Czy wzorem tego roku bułgarski nadawca zorganizuje wewnętrzne selekcje konkursowego utworu spośród kilku propozycji?

Bułgaria na Eurowizji

Bułgaria na Eurowizji debiutowała w 2005 roku, a pierwszym reprezentantem kraju był zespół Kaffe z utworem Loraine. To właśnie do nich należy najsłabszy rezultat Bułgarii w konkursie, tj. 19. miejsce w półfinale. Pierwszy awans udało się Bułgarom uzyskać w 2007 roku. W Helsinkach duet Elica Todorowa i Stojan Jankułow zajęli wysoką piątą lokatę. Na kolejny sukces Bułgarzy czekali do 2016 roku, kiedy to Poli Genowa uzyskała czwartą pozycję. Rok później o zwycięstwo otarł się Kristian Kostow, plasując się ostatecznie na drugim miejscu. Ostatni raz Bułgaria wystąpiła przed dwoma laty. Zespół Equinox zajął na Eurowizji w Lizbonie dopiero 14. pozycję.