Eurowizja dla Dzieci zakończona, wygrały Włochy, ale swój wielki sukces świętuje też Bułgaria, której reprezentacja zajęła wczoraj 2. miejsce i, według komentarzy na naszym fan page, miała spore poparcie ze strony polskich widzów.

Krisia Todorova i towarzyszący jej Hasan i Ibrahim zdobyli wczoraj 147 punktów i w ostatniej chwili przegonili Armenię, zajmując dla swojego kraju 2. miejsce, co według telewizji prywatnej BTV jak i publicznego nadawcy BNT jest największym sukcesem tego kraju w konkursach muzycznych. Przypomnijmy, że BNT i BTV po raz pierwszy zdecydowały się na współpracę w ramach udziału w Eurowizji dla Dzieci. Reprezentantką została Krisia Todorova, utalentowana wokalistka, która popularność zdobyła dzięki występom w programie „Slavi’s Show”. W jej silny wokal nikt nie wątpił, chociaż delegację bułgarską prześladował spory pech. Najpierw przyznano Bułgarii słabe, drugie miejsce startowe, a przez pierwsze dni Krisia zmagała się z poważnym bólem gardła, który przeszkadzał jej w próbach. Podczas piątkowej próby generalnej z udziałem głosujących jurorów to właśnie podczas występu do „Planet of the Children” zgasło światło i chociaż w hali zapanowała ciemność, Krisia nie przerwała występu i przestała śpiewać dopiero wtedy, gdy wyłączono muzykę. Udowodniła w ten sposób, że jest w pełni profesjonalną piosenkarką, chociaż przyznała, że ogromnie się wystraszyła. Nagranie z awarii opublikowała telewizja BNT – TUTAJ.

Telewizja BTV i BNT są bardzo zadowolone ze współpracy i mają nadzieję na kontynuowanie wspólnych działań w związku z uczestnictwem w Eurowizji dla Dzieci. Niestety na razie nie padły jakiekolwiek deklaracje wspólnego startu w „dorosłej” Eurowizji, chociaż wcześniej mówiło się, iż jeśli Krisia dobrze poradzi sobie na Malcie, zarząd stacji BNT ponownie rozpatrzy kwestię udziału tego kraju podczas konkursu w Wiedniu. Drugie miejsce zajęte przez Krisię to najlepszy rezultat Bułgarii zarówno podczas JESC i ESC.

Także polscy fani, zarówno członkowie OGAE Polska jak i czytelnicy Eurowizja.org w większości stawiali na Bułgarię. „Bułgaria zasługiwała na zwycięstwo” napisał na naszym fan page Rafał, a zgodziło sie z nim wielu innych komentujących. „Myslę, że drugie miejsce Bułgarii to efekt drugiej pozycji startowej, poza tym i tak dobry wynik szczególnie, że Bułgaria nie miała sąsiadów do wsparcia, więc wynik czysto eurowizyjny i to się liczy” – twierdzi Tomasz. 

Eurowizja dla Dzieci 2014 przechodzi do historii, kolejna już za rok, chociaż na razie nie wiadomo gdzie się odbędzie. Dwa kraje już potwierdziły udział i organizację narodowych preselekcji – są to Białoruś i Holandia. Europejska Unia Nadawców ma nadzieję, że dzięki zwycięstwu Włoch kolejne kraje Europy Zachodniej zdecydują się na debiut/powrót. Nieoficjalnie mówi się, że w przyszłym roku do stawki dołączy Irlandia.

 

źródło: BNT, BTV, JuniorEurovision.tv, inf. własne, fot. Videoclip.bg