Bułgarski nadawca BNT w tym roku jeszcze intensywniej i dynamiczniej przygotowuje się do wyboru swojego reprezentanta na Konkurs Piosenki Eurowizji 2018 w Lizbonie. 29 grudnia, po przedłużonym okresie wysyłania zgłoszeń, zakończono ich przyjmowanie i bardzo szybko ujawniono kilka interesujących szczegółów dotyczących wyboru wewnętrznego w Bułgarii w tym roku.

Jak informuje nadawca na swojej oficjalnej stronie, w tegorocznej edycji eliminacji do rozpatrzenia otrzymano aż 202 piosenki, co stanowi niekwestionowany rekord bułgarskich preselekcji. Do tej pory najwyższą liczbą zgłoszeń BNT pochwalić się mogło w roku 2006, kiedy to w konkursie udział wzięło 126 utworów. Warto jednak pamiętać o obowiązujących w Bułgarii już od kilku lat wysokich wymaganiach dotyczących kandydatur, które nakładają obowiązek przedstawienia nie tylko samej kompozycji, ale także m.in. planowanego budżetu czy koncepcji eurowizyjnego występu i wizualizacji. W związku z tym bardzo wysoka liczba zgłoszonych piosenek przełożyła się na jedynie 13 pełnych projektów, czyli o jeden więcej w porównaniu do roku poprzedniego.Bułgarzy przyznają jednak, że to nie liczby, a jakość ma dla nich kluczowe znaczenie. Nadawca jest bardzo zadowolony z poziomu zgłoszonych propozycji, gdyż jak czytamy na stronie BNT:

Biorąc pod uwagę jakość [zgłoszeń], możemy z dumą powiedzieć, że ogólny poziom propozycji jest wyższy niż rok temu, mimo że projekty są nieszablonowe i oryginalne. (…) Większość zgłoszeń jest zgodnych z polityką BNT, która stawia na nowoczesny charakter utworów.

Kolejną istotną kwestią jest bardzo widoczne zaangażowanie zagranicznych specjalistów i producentów, czego efektem jest udział w eliminacjach 5 zespołów składających się z Bułgarów i muzyków z zagranicy, a także zgłoszenie aż 3 piosenkarzy spoza Bułgarii. Co ciekawe, zdradzono również, iż swoją kandydaturę przedstawił artysta, który już brał udział w Eurowizji. Nie doprecyzowano jednak czy mowa tutaj o byłym reprezentancie Bułgarii czy też przedstawicielu innego europejskiego kraju.


Zakwalifikowane utwory

Niedługo po zakończeniu przyjmowania zgłoszeń, BNT na swoim profilu na Twitterze opublikowało listę tytułów piosenek, dla których przedstawiono pełne projekty i które zawalczą o bilet do Lizbony. Oto one:

Jak widać w maju nie usłyszymy języka bułgarskiego na eurowizyjnej scenie, gdyż wszystkie propozycje są utworami w języku angielskim. Przez kolejne dni bułgarski nadawca prezentować będzie TUTAJ krótki opis poszczególnych kompozycji. Kilka z nich zostało już opublikowanych:

Komisja złożona z lokalnych i międzynarodowych ekspertów ma czas do 31 stycznia na ostateczny wybór reprezentanta Bułgarii. Fani konkursu usłyszą wyłoniony utwór i poznają wybranego artystę jednak dopiero 12 marca.  Czy w tym roku Bułgarom uda poprawić się zeszłoroczny wynik i odnieść historyczne zwycięstwo w Konkursie? Biorąc pod uwagę zaangażowanie i profesjonalizm nadawcy jest to bardzo możliwe.

źródło informacji i ilustracji: eurovision-bulgaria, twitter BNT Eurovision

1 KOMENTARZ