Po niespodziewanej porażce faworyzowanych Bułgarów, w kraju nie milknie dyskusja, dlaczego tak się stało. Czternasta pozycja, którą wywalczyła grupa Equinox w Lizbonie, jest zdecydowanie poniżej oczekiwań większości, a w szczególności tych, którzy pracowali przy całym występie. O porażce, sukcesach i planach na przyszłość przeczytacie poniżej.

Jednego możemy być pewni – Bułgaria mimo niezadowalającego wyniku nie zrezygnuje w przyszłym roku z Eurowizji. Tak wynika ze słów Joany Levievy-Sawyer, szefa delegacji bułgarskiej, która na świeżo po wynikach powiedziała:

Stacja BNT będzie nadal brać udział w Konkursie Piosenki Eurowizji i pomagać artystom na wszelaki sposób, by mogli zaistnieć na dużej scenie. Naszym celem jest promowanie naszego dobra i ciągłe podnoszenie poziomu konkursu poprzez nasze występy.

Jak zareagowała na uzyskaną pozycję?

Nie czujemy się niesprawiedliwie potraktowani. Konkurencja tego wieczoru była bardzo silna. Widocznie nasz utwór był tym, który potrzebował większej liczby przesłuchań, żeby można było go docenić.

A co sądzi o zwycięstwie Netty?

Izrael wygrał, ponieważ zwykły widz znalazł w tej piosence przesłanie. To zwycięstwo pokazuje, że nie trzeba doskonale wyglądać, żeby wygrać i zrobić karierę.

Po koncercie pojawiły się również komentarze i zarzuty, że Bułgaria została pozbawiona sąsiedzkich głosów, jednak i na to Joana zdołała odpowiedzieć:

Możemy długo debatować, dlaczego nasi sąsiedzi nas nie wsparli punktowo, jednak rzeczywistość taka, a nie inna. Ani oni, ani my, nie jesteśmy zobowiązani do głosowania na siebie. Poza tym, chyba na tym ten konkurs polega, że głosujemy niezależnie i obiektywnie.

Nieco odmienne zdanie na temat bułgarskiego wyniku ma stylistka zespołu, Mina Kaye:

Nie sądzę, że zostaliśmy ocenieni obiektywnie. Zasłużyliśmy na najlepszą czwórkę. Nasz występ był wizualnie bardzo dopracowany. Koncepcja jest ważna, by wesprzeć wizję reżysera na historię naszego bohatera, czy to w filmie, reklamie. My spełniliśmy każdy z tych czynników.

Mina, nazywana lokalną Vivienne Westwood, pracowała przy wielu rodzinnych produkcjach filmowych, takich jak: Misja Londyn, czy też Wysokości.

https://www.instagram.com/p/Bi4kpnlnZ4N/?taken-by=equinoxbulgaria

Jednak to nie koniec komentarzy na temat wyniku i samego występu. O ocenę pokusił się znany w Bułgarii krytyk muzyczny, Etienne Levy. Docenił on wartość artystyczną, jaką niesie za sobą utwór:

Piosenka „Bones”, to idealnie skrojona pod Eurowizję produkcja. Było tu wszystko: światowa kompozycja, niesamowita wizja, wspaniały śpiew. Artyści byli na scenie obecni i przeżywali występ. To jest dla mnie najważniejsze. Pozycja, którą zajęliśmy przy tak dobrym występie, to sprawa drugorzędna. Sam zespół powinien się dalej rozwijać, ponieważ ta zespołowość, to w ich przypadku klucz do sukcesu.

Natomiast aktorka Iva Ekimova powiedziała o Equinox następujące słowa:

Teraz, po Konkursie najważniejszy jest rozwój i to, jak potoczy się ich dalsza kariera. Grupie Equinox udało się idealnie zgrać motywy etniczne i nowoczesne brzmienie. To w tym kierunku powinna pójść ich dalsza, wspólna droga zawodowa.

Na koniec komentarz kompozytora utworu, Borislava Milanova, który otrzymał nagrodę Marcela Bezencona za swój utwór, jednak on sam nie jest usatysfakcjonowany wynikiem:

Nie mogę się cieszyć z mojego sukcesu. To artyści byli najważniejsi i to oni wykonali ogrom pracy. W moim uznaniu zasługiwali na główną nagrodę, za całokształt. Wygrał Izrael. Jury nie było przekonane do wygranej Netty, ale widzowie swoimi głosami zrobili swoje. Dziś każdy był niesamowity, ale ktoś musiał wygrać. Mogę obiecać, że ja będę rywalizował sam ze sobą, by być jeszcze lepszym, w tym, co robię.

Dla fanów Equinox mamy dobrą wiadomość. Niecały tydzień po Eurowizji, grupa podpisała kontrakt z Universal Music Group, czego dowodem są wpisy na ich Twitterze i Instagramie. Zespołowi nie wróżono poeurowizyjnej kariery, ponieważ działają wspólnie dopiero od końca ubiegłego roku. Jednakże wspólnie spędzony czas przy projekcie Bones, uświadomił ich, że mają wspólny cel i zamiłowanie muzyczne i chcą to dalej wykorzystać. Equinox już teraz zapowiada, że ma przygotowane kolejne, projekty i już nie mogą się doczekać, by przedstawić je światu.

Finałowy występ grupy Equinox, 14. miejsce, 166 punktów

Źródła: eurovision.tv, dnes.bg, eurovoix.com, btvnovinite.bg

1 KOMENTARZ