Malta to jeden z nielicznych krajów, którego brak awansu do Wielkiego Finału Eurowizji 2018 wielu fanów konkursu zdziwił. Christabelle, mimo porażki na międzynarodowej scenie, nie ukrywa zadowolenia z występu i zapewnia fanów o dalszej pracy muzycznej.

Koniec Eurowizji to nie koniec muzycznej kariery Christabelle, która zapowiada współpracę w wieloma zagranicznymi muzykami. Efekty tej współpracy poznamy już tego lata. Piosenkarka pobyt w Lizbonie podsumowała jako ciekawe, ale niełatwe doświadczenie, któremu towarzyszyła ciężka praca nad pokazaniem się z jak najlepszej strony podczas półfinałowego wieczoru. To nie wystarczyło, a propozycja Taboo, z dorobkiem 101 punktów ostatecznie uplasowała się na 13. pozycji podczas drugiego półfinału Konkursu Piosenki Eurowizji w Lizbonie.

Jak wspominamy, maltański utwór miał na celu podniesienie świadomości na temat zdrowia psychicznego oraz potrzebę przełamania milczenia i tabu wokół tematu. Artystka twierdziła, że znalazła sposób na wykorzystanie muzyki, aby z powodzeniem podkreślić wpływ przemocy i nadużyć na zdrowie psychiczne. Inscenizacja kładła nacisk na efekt i promowanie komunikatu, że dzięki świadomości można pokonać ból i triumfować nad wewnętrznymi demonami i negatywnymi wpływami.

Co poszło nie tak? Dlaczego piosenka o tak mocnym przesłaniu nie trafiła do szerszej rzeszy odbiorców? Media spekulują na temat niepowodzenia wyspiarskiego państwa w konkursie europejskiej muzyki.

O ile mówi się o szerzeniu przesłania przez wokalistkę, o tyle niewiele słyszy się na temat jej występu scenicznego i finalnego rezultatu. Nie da się ukryć, że Christabelle, głośno wspierając ludzi z zaburzeniami psychicznymi, trafiła do serca wielu odbiorców. Dowodem na to była jedna z emocjonujących chwil w Centrum Badawczym Uniwersytetu Lizbońskiego. Podczas spotkania ze studentami jeden z nich i ze łzami w oczach dziękował wokalistce za dostarczenie nadziei i odwagi w trudnych dla ludzi chwilach.

Mument emozzjonali hekk kif Christabelle kompliet twassal messaġġ profond

Mument emozzjonali hekk kif Christabelle kompliet twassal messaġġ profond

Opublikowany przez ONE.com.mt Wtorek, 8 maja 2018

Po zakończeniu przygody z Eurowizją przyszedł czas na podsumowanie przez maltańską diasporę obecności delegacji wyspy w Lizbonie. Choć Malta nie dotrwała do finału, na oficjalnym profilu wokalistki przeczytać możemy, że osiągnięty przez nią wynik nie odzwierciedla wysiłku podjętego przez delegację maltańską. Piosenkarka podziękowała wszystkim za wsparcie w czasie trwania przygody eurowizyjnej dodając, że nadal będzie dążyć do złamania tabu zdrowia psychicznego, działając jako ambasadorka fundacji na rzecz potrzebujących. Nie obyło się bez słów skierowanych w stronę osób negatywnie wypowiadających się na temat osiągniętego rezultatu przez wokalistkę. Ta krótkim zdaniem oznajmiła, że starać się będzie trzymać z daleka od negatywnych wibracji, które w jej stronę wysyłane są przez nielicznych maltańskich braci i siostry.

Powracająca na Maltę artystka ciepło przyjęta została przez fanów czekających na nią na lotnisku. Zapytana o to, czy w przyszłości zdecyduje się na ponowną próbę swoich sił na scenie eurowizyjnej odparła, że w najbliższej przyszłości nie zdecyduje się na ten krok, chcąc dać szansę innym. Dodała, że służy wsparciem przyszłym reprezentantom jej kraju w konkursie. Tuż po powrocie z Lizbony wokalistka zaplanowane miała spotkanie z premierem, który osobiście zechciał podziękować wokalistce za reprezentowanie kraju na arenie międzynarodowej.

Malta w Konkursie Piosenki Eurowizji 2019

Nie ucichły emocje związane z tegoroczną edycją konkursu, a maltański nadawca publiczny TVM informuje o zmianie formatu wyboru reprezentanta kraju do 64. Konkursu Piosenki Eurowizji. Tym samym, telewizja potwierdza swą obecność podczas przyszłorocznego show odbywającego się w Izraelu. Jak wiemy, narodowe preselekcje noszące nazwę Malta Eurovision Song Contest (MESC) w ostatnich latach spotykały się nieprzychylną opinią. Odbywający się w namiocie koncert, prowadzony przez nad wyraz poważnych konferansjerów przed ubraną w wizytowe stroje publicznością, przypominał bardziej uroczystość charytatywną niżeli festiwal wyłaniający reprezentanta na międzynarodową imprezę. Dodać możemy, że tego typu format przyciągał co rok jednych i tych samych wokalistów maltańskiej sceny muzycznej. Jak będzie tym razem? Otóż jeden z najpopularniejszych programów telewizyjnych na świecie, The X Factor, zawita na Maltę. Emitowany w TVM od października 2018 X Factor Malta ma mieć na celu przeniesienie lokalnego przemysłu rozrywkowego na wyższy poziom, o czym zapewnia nadawca. Zwycięzca pierwszej maltańskiej edycji programu reprezentować będzie wyspę w Konkursie Piosenki Eurowizji 2019. Czy tego typu posunięcie przyniesie stacji wielki sukces czy ogromną porażkę? Wszystko zależy od jakości produkcji, postaci sędziów, profesjonalizmu głównego prezentera i, oczywiście, od zawodników biorących udział w talent show.

źródła: TVM, zdjęcie: apex.eurovision.tv