Carola podczas Eurowizji 2006 (fot. eurovision.de)

Co roku na przełomie października i listopada szwedzka prasa prześciga się w doniesieniach dotyczących stawki przyszłorocznego Melodifestivalen. Według dziennika Aftonbladet w 2020 roku na konkursowej scenie może pojawić się zwyciężczyni Eurowizji 1991 – Carola.

W tym roku lawinę spekulacji dotyczących artystów zainteresowanych udziałem w Melodifestivalen 2020 rozpoczął szwedzki dziennik Aftonbladet. Powołując się na wiarygodne źródło poinformował na swoich łamach, że wśród zgłoszeń jest sama Carola. Trzykrotna uczestniczka Konkursu Piosenki Eurowizji (w tym zwyciężczyni w 1991 roku z utworem Fångad av en Stormvind) o wyjazd do Rotterdamu planuje rywalizować z kompozycją własnego autorstwa.

Carola zaśpiewa o Jezusie?

Znana ze swojej głębokiej wiary Carola, według źródeł związanych z procesem wyboru piosenek do przyszłorocznej stawki Melodifestivalen, w swojej propozycji porusza tematykę wiary chrześcijańskiej. Ma zaśpiewać o swojej miłości do Jezusa. Utwór ten zgłosiła już rok temu, ale ostatecznie wycofała go ze stawki. W tym roku uznała, że jest gotowa do startu. Dotychczas piosenkarka nie decydowała się na wykonywanie w Melodifestivalen autorskich kompozycji. Do tej pory w szwedzkich preselekcjach brała udział aż pięciokrotnie – trzy razy triumfowała.

Kto jeszcze powalczy o Eurowizję 2020?

Na podstawie doniesień oraz aktywności szwedzkich artystów w mediach społecznościowych można podejrzewać o udział w Melodifestivalen takich wykonawców jak: Mohombi, High15, Oscar Zia, Panetoz, Hanna Ferm czy Rebecka Karlsson.

https://www.instagram.com/p/B3us5pOg7Ma/?utm_source=ig_web_options_share_sheet

Wiadomo również, że SVT będzie premiowała utwory napisane po szwedzku: może być ich w stawce nawet dziesięć, a co najmniej 50% całej stawki programu będą stanowiły piosenki napisane przez kobiety.

Znamy pierwszą uczestniczkę Melodifestivalen 2020

Melodifestivalen 2020 – co wiemy?

Zgodnie z regulaminem do 17 września br. kompozytorzy zainteresowani udziałem w szwedzkich preselekcjach mogli przesyłać swoje propozycje. Jak wynika z informacji przekazanych przez nadawcę SVT w tym roku otrzymano 2 545 zgłoszeń. Następnie specjalne jury konkursu wybrało 14 piosenek, do których dołączy kolejne 14 utworów wskazanych przez realizatorów Melodifestivalen z Christerem Bjorkmanem i Karin Gunnarsson na czele. Całość stawki zostanie zaprezentowana podczas specjalnej konferencji prasowej pod koniec listopada.

Szwedzi swój maraton z Melodifestivalen rozpoczną pierwszego dnia lutego w Linköping. Prócz tego spotkamy się jeszcze w Göteborgu, Luleå, Malmö, Eskilstunie i Sztokholmie, gdzie 7 marca poznamy reprezentanta Szwecji.

źródło: aftonbladet.se, inf. własne