Eurowizja Junior 2018: pierwszy sukces Roksany Węgiel w konkursie!

2
5503

Eurowizja Junior 2018 rozpoczęła się na dobre. Uczestnicy 16. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci pojawili się na uroczystej ceremonii otwarcia tygodnia eurowizyjnego. Podczas gali dowiemy się, kiedy właściwie wystąpią na konkursowej scenie. Kiedy swój utwór zaprezentuje Roksana Węgiel?

W poniedziałek po południu oficjalnie rozpoczęła się Eurowizja Junior 2018. Dwudziestka uczestników pojawiła się na uroczystej gali i przeszła się po czerwonym dywanie. Później wzięli udział w oficjalnej części wydarzenia. Ceremonię poprowadzili Denis Dudinsky oraz Anna Kviloria. Nie zabrakło atrakcji artystycznych: w trakcie gali publiczność obejrzała pokazy taneczne i występy muzyki folkowej połączonej z nowoczesnymi brzmieniami. Widzowie mogli podziwiać specjalne projekcje 3D.

Jak zapowiada białoruski nadawca BTRC, „poprzez pomysł połączenia sztuki oraz narodowego ducha i symboliki z innowacyjnymi technologiami, show pokaże nasze historyczne i kulturalne dziedzictwo  we współczesnej Białorusi”. Wydarzenie odbędzie się w budynku BelExpo w Mińsku.

Wśród uczestników ceremonii otwarcia pojawiła się m.in. Roksana Węgiel, która reprezentuje Polskę z piosenką Anyone I Want to Be. Zwyciężczyni pierwszej polskiej edycji The Voice Kids uchodzi za jedną z faworytek do wygrania Eurowizji Junior 2018. Na swoim Instagramie pokazała zdjęcie z wydarzenia.

Uczestnicy zaprezentują się przed publicznością w alfabetycznej kolejności (zgodnie z angielskimi nazwami krajów). Przed przejściem po czerwonym dywanie każdy z nich udziela krótkiego wywiadu prowadzącym. Jak przebiegła impreza?

Eurowizja Junior 2018: ceremonia otwarcia z udziałem uczestników

Jako pierwsza na wybieg wyszła reprezentantka Albanii, Efi Gjika, która miała na sobie obszerną, białą suknię. Sprawiała wrażenie, jakby z trudem się w niej poruszała, zwłaszcza wchodząc po schodach. Przedstawiciel Armenii Levon Galstjan starał się rozbawić publiczność, wykonując charakterystyczne, taneczne ruchy w asyście prowadzących.

Jael Wena z Australii zaśpiewała tradycyjną piosenkę ze swojego kraju, młodociana uczestniczka z Azerbejdżanu, Fidan Hüseynova, wspomniała swój występ z Larą Fabian, a przedstawiciel gospodarzy, Daniel Jastremski, zareklamował uroki Białorusi. Angelina Nava z Francji przypomniała publiczności, że jej piosenka Jamais sans toi mówi o przyjaźni, a prowadzący zapytali ją, czy… zna język francuski, co wyraźnie zaskoczyło młodą piosenkarkę. Macedońska reprezentantka Marija Spasowska pochwaliła się, że zawsze ma przy sobie swój „amulet szczęścia”, wzięła go również do Mińska.

Reprezentująca Gruzję Tamar Edilaszwili odpowiedziała na pytanie, jak się czuje jako przedstawicielka kraju, który rok temu organizował Eurowizję Junior. Taylor Hynes z Irlandii opowiedział o przygotowaniach do spektaklu Czarnoksiężnik z Krainy Oz, w którym wystąpi. Następnie okazało się, że Noam Dadon z Izraela nie mówi po angielsku, a w rozmowie z prowadzącymi towarzyszył mu tłumacz. Włoski duet Melissa & Marco opowiedział o współpracy ze sobą, Danelija Tuleszowa z Kazachstanu nie kryła dumy z powodu bycia pierwszą reprezentantką kraju w historii Eurowizji Junior, a Ela Mangion z Malty doradziła pozostałym uczestnikom, by czerpali radość z udziału w konkursie.

Eurowizja Junior 2018: Roksana Węgiel na ceremonii otwarcia

Czternasta w kolejności pojawiła się reprezentantka Polski, Roksana Węgiel. Piosenkarce towarzyszyły tancerki, ona sama szybko wyznała, że jest bardzo podekscytowana obecnością w Mińsku. Wyznała, że Edyta Górniak podzieliła się z nią jedną radą związaną z występem na Eurowizji – zaleciła jej skupienie się na próbach oraz na głównym występie.

Rita Laranjeira z Portugalii przyznała, że lubi komunikować się z ludźmi za pomocą mediów społecznościowych, ale największą frajdę sprawia jej przekazywanie swoich przemyśleń poprzez piosenki, które śpiewa. Reprezentująca Rosję Anna Filipczuk opowiedziała o tym, że treningi gimnastyki pomagają jej w utrzymaniu dobrej formy i skupienia podczas występów scenicznych.

Bojana Radovanović z Serbii została poproszona o zatańczenie kilku kroków ze swojej choreografii, a duet Max & Anne z Holandii opowiedział o swojej przyjaźni. Ukraińska reprezentantka Darina Krasnowecka pojawiła się na czerwonym dywanie z megafonem, który zabierze również na eurowizyjną scenę. Ceremonię zamknęła Manw z Walii.

Po udzieleniu wywiadów prowadzącym galę każdy z uczestników ponownie zaprezentował się przed publicznością, tym razem, by ujawnić swoje największe marzenie. Roksana Węgiel przyznała, że marzy o tym, by śpiewać na scenie do końca życia.

Następnie zawodnicy zaśpiewali z playbacku oficjalny hymn Eurowizji Junior 2018, którego autorem jest Juryj Waszczuk, znany jako TEO. Piosenkarz reprezentował Białoruś w finale Eurowizji 2014 z piosenką Cheesecake.

Eurowizja Junior 2018: kolejność startowa

W trakcie ceremonii otwarcia poznaliśmy wstępny podział kolejności występów na głównym wydarzeniu w nadchodzącą niedzielę. Po występach artystycznych dowiedzieliśmy się, który z 20 uczestników otworzy, a który zamknie stawkę finałową. Numer startowy poznał także reprezentant gospodarzy, Daniel Jastremski.

Pozycja Białorusi: 8

Pierwsza pozycja startowa: Ukraina

Ostatnia pozycja startowa: POLSKA

Całe wydarzenie śledzić będzie można dzięki transmisji na żywo, która dostępna będzie w serwisie YouTube w materiale poniżej.

Źródło: junioreurovision.tv, eurovoix.com; fot. Instagram Roksany Węgiel

2 KOMENTARZE

  1. […] Kolejność startową ustalono w poniedziałek, w trakcie uroczystej ceremonii otwarcia Eurowizji Junior 2018. Podczas internetowej transmisji „na żywo” dowiedzieliśmy, że z ósmym numerem startowym wystąpi na scenie reprezentant gospodarzy, Białorusin Daniel Jastremski. Na wizji wylosowano także, że koncert finałowy otworzy Darina Krasnowecka z Ukrainy, a jako ostatnia, 20. w kolejności zaśpiewa Roksana Węgiel. Całą relację znajdziecie TUTAJ. […]