Wieczorem rozpocznie się uroczyste przyjęcie otwierające sezon eurowizyjny na Malcie. Będzie czerwony dywan, losowanie kolejności startowej i wspaniała zabawa.

Mieszkańcy Malty z wielkim entuzjazmem podeszli do organizacji Eurowizji dla Dzieci w swoim kraju, a wielu obserwatorów konkursu uważa, że to właśnie niezwykle pozytywne nastawienie do przygotowań sprawi, iż całe widowisko znów przyciąga fanów. Finał zmagań 16 reprezentantów obserwować będziemy 15 listopada, natomiast już dziś telewizja maltańska TVM i oficjalna strona JuniorEurovision.tv oferują transmisję z imprezy otwarcia JESC 2014 na Malcie. Spacer reprezentantów po czerwonym dywanie obserwować będzie można od 18:40.

Również w trakcie imprezy odbędzie się ustalanie kolejności startowej. Najpierw swoją pozycję startową wylosuje reprezentantka Malty, Federica. Później dowiemy się który kraj otworzy, a który zamknie stawkę konkursową. Pozostałe delegacje losować będą możliwość startu w pierwszej lub drugiej połowie show. Na podstawie wyników losowania organizatorzy z EBU i PBS ustalą dokładną kolejność, tak by stawka była różnorodna, a utwory podobne stylistycznie nie były prezentowane jeden po drugim. Co ciekawe, w piątek przeprowadzono losowanie kolejności w jakiej delegacje…losować będą pierwszą lub drugą połowę. Jak przyznano, nie chciano, by reprezentanci podchodzili alfabetycznie (wg nazw krajów). Przygotowano więc specjalne nagranie, w którym wystąpiły Moira Delia (prowadząca JESC) oraz Gaia Cauchi, ubiegłoroczna zwyciężczyni JESC.

Od poniedziałku rozpoczną się próby na scenie. W tym roku delegacje nie będą ćwiczyły w kolejności startowej ponieważ kolidowałoby to z innymi zaplanowanymi zajęciami w tym m.in. udziale w projekcie integracyjnym ze szkołami na Malcie. Pierwsza na scenę wyjdzie w poniedziałek Julia z Holandii. Każda pierwsza próba techniczna trwać będzie 40 minut. W ciągu jednego dnia odbędą się próby ośmiu państw, co oznacza, że początkowe próby techniczne zakończą się we wtorek wieczorem. Na środę i czwartek zaplanowano drugie próby techniczne, po 30 minut każda. Dodatkowo zorganizowane też zostaną konferencje prasowe, które transmitowane będą w Internecie. Na środę 12 listopada zaplanowano również konferencję EBU, podczas której zapewne poznamy nowe informacje dotyczące show jak i przyszłości konkursu. W piątek 14 listopada odbędzie się konrefencja prowadzącej i gościa specjalnego, który pozostaje na razie tajemnicą. Wiadomo, że nie będzie to Conchita Wurst, która na Malcie wystąpi tydzień później, podczas finału selekcji narodowych do ESC 2015. Na dobę przed finałem rozpocznie się tzw. „Jury Final” podczas którego jurorzy z 16 państw Europy przygotują swoje punktacje, wchodzące później w skład oficjalnych wyników.

Finał Eurowizji dla Dzieci 2014 odbędzie się 15 listopada o 19:00 i potrwa 2,5 godziny. O 22:00 ruszy natomiast konferencja prasowa zwycięzcy podczas której poznamy również faworyta internautów. Nowością w tegorocznym konkursie jest umożliwienie wszystkim widzom wybrania swojego ulubieńca. Nawet jesli nie pochodzimy z krajów, które biorą udział w JESC, możemy w trakcie show odwiedzić stronę JuniorEurovision.tv i zagłosować na najlepszą piosenkę. Wyniki głosowania internetowego nie wpłyną na oficjalne rezultaty 50/50, ale specjalną nagrodę „Faworyta Internetu” zwycięzca otrzyma podczas konferencji prasowej.

Źródło: JuniorEurovision.tv, fot. EBU