Ceremonia otwarcia Eurowizji 2020 w niedzielę 10 maja odbędzie się w Cruise Terminal, czyli rotterdamskim porcie. Artyści wraz z delegacjami zostaną powitani z wyprzedzeniem na, złotym dywanie. Taka wiadomość podało dzisiaj miasto-gospodarz wraz z NPO / NOS / AVROTROS i EBU.

Terminal znajduje się na Wilhelminapier i służy jako hala, z której wyruszają statki linii Holland-America przewożące pasażerów do Stanów Zjednoczonych. To piękne miejsce z niepowtarzalnym widokiem, z którym wiąże się wiele wyjątkowych historii. Do idealne miejsce dla oficjalnego powitania międzynarodowych gości, a ponadto od lat organizowane są tu legendarne z punktu widzenia historii wydarzenia. Na pewno przygotujemy tu spektakularne otwarcie, którym uhonorujemy nasze piękne miasto, mówi Jelmar van der Wel w imieniu Cruise Terminal Rotterdam.

Eurowizja 2020: czerwony dywan

Organizatorzy i gmina Rotterdam postanowili w tym roku postawić sobie za cel przygotowanie konkursu przyjaznego środowisku, m. in również złoty dywan będzie miał w tym roku ponowne zastosowanie.

Rotterdam szybko staje się liderem zrównoważonego rozwoju. Nie bez powodu naszą ambicją jest, aby edycja Konkursu Piosenki Eurowizji w Rotterdamie była oprócz fantastyczna impreza dla miasta również jak najbardziej ekologiczna. Recykling złotego dywanu jest tego symbolem podkreśla radny Arno Bonte.

Zloty dywan będzie wyprodukowany przez firmę The Talk Of The Town (TTOTT) z Rotterdamu, która już wcześniej zasłynęła stworzeniem produktów z wykorzystaniem resztek materiałów z ikon Rotterdamu, takich jak fragmenty mostów Hef i Willemsbrug.    Po zakończeniu Eurowizji zainteresowane osoby będą mogły kupić kawałek pamiętnego dywanu. W przypadku pozostałych fragmentów rozpocznie się poszukiwanie nowych miejsc w Rotterdamie, gdzie będą one mogły być wykorzystane.

Eurowizja 2020: ceremonia otwarcia

Ceremonia otwarcia, przemarsz po złotym dywanie oraz powitanie 41 delegacji będzie transmitowane na żywo na oficjalnym kanale Eurowizji na YouTubie. Sygnał zostanie udostępniony za pośrednictwem EBU wszystkim uczestniczącym nadawcom.

Eurowizja 2020: trwają przygotowania w Rotterdamie

Nadal nie wiemy jaki wpływ na przebieg Eurowizji 2020 będzie miał szalejący po Europie korona wirus? Temat jest często poruszany w holenderskich mediach i wszyscy zastanawia sie co nas czeka. Producent wykonawczy Sietse Bakker powiedział w audycji radia NPO1, ze nie wyobraża sobie aby widowisko takie jak Eurowizja zorganizować bez udziału publiczności. Przygotowania są na pełnych obrotach i wszystko idzie zgodnie z harmonogramem aczkolwiek nie jesteśmy obojętni wobec informacji jakie do Nas docierają. Organizatorzy pozostają także w kontakcie z państwowym instytutem ds. zdrowia RIVM, który najlepiej monitoruje rozwój wirusa w Holandii.

Eurowizja 2020: spotkanie szefów delegacji

Również poniedziałkowa wizyta szefów delegacji odbyła się w cieniu panującej na świecie choroby. M. in delegacja szwedzka nie zdecydowała się na przyjazd a przedstawiciele SVT połączyli się z Rotterdamem przez łącza internetowe. Ci, którzy jednak przylecieli do Rotterdamu mieli okazje zobaczyć i ocenić jak arena Ahoy przygotowuje się na maj.

Kierownik artystyczny Eurowizji Gerber Bakker odpowiedzialny za występy Glennis Glace i Afrojacka podczas intervalact wielkiego finału przyznaje, ze jest wiele scenariuszy co do tego, co może się wydarzyć do maja. Odwołanie konkursu jest jednak według niego rozwiązaniem nieprawdopodobnym.

Zbyt wiele podmiotów jest obecnie zaangażowanych w przygotowania. Eurowizja to kompleksowe przedsięwzięcie i całkowite odwołanie na dwa miesiące przed samym wydarzeniem jest niewyobrażalne.

Eurowizja 2020: co wiemy?

65. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 12, 14 i 16 maja w Rotterdamie. Konkurs poprowadzą Jan Smit, Chantal Janzen oraz Edsilia Rombley. Tegorocznym hasłem konkursu jest Open Up! Do tego sloganu nawiązuje też logo oraz projekt sceny. W konkursie weźmie udział 41 państw, w tym również Polska potwierdziła swój udział. i będzie ją reprezentować Alicja Szemplińska z utworem Empires. Do konkursu po roku przerwy powróciła Bułgaria i Ukraina. Natomiast z rywalizacji zrezygnowały Węgry i Czarnogóra.

zrodlo: songfestivalblog.nl; rtlnieuws.nl; songfestivalnews.nl
foto: Instagram

Poprzedni artykułMelodifestivalen 2020: znamy pełne wyniki głosowania!
Następny artykuł„Szwecja nie ma szans na Eurowizji 2020” – wymuszona radość po wygranej The Mamas
Karol Bołotin
W Stowarzyszeniu OGAE Polska od 2008 roku. Pierwszy Konkurs Piosenki Eurowizji obejrzałem w telewizji w 2003 roku, kiedy miastem gospodarzem była Ryga. Każdy członek rodziny miał wówczas swój ulubiony kraj na jaki głosował. Tradycyjnie tylko mojej mamie udało się wytypować zwycięzcę. Sertab była jej faworytką od samego początku. Natomiast wśród wszystkich artystów którzy sięgnęli po eurowizyjne trofeum, do grona moich osobistych ulubieńców zaliczam Conchitę, Carolę oraz Dane International. Jeżeli chodzi o państwa które lubię najbardziej, to zdecydowanie muszę wymienić Szwecję (co raczej nie powinno dziwić), jak również Hiszpanię, Francję i Holandię. Tą ostatnią opiekuję się również w swojej pracy dla eurowizja.org. Królestwo Niderlandów jest zdecydowanie najbliższe mojemu sercu ponieważ to tutaj mieszkam i pracuję na co dzień.