Od kiedy Austria powróciła do konkursu po dwuletniej przerwie w 2011 roku, zaczęła odnosić większe i mniejsze sukcesy. W tym roku po raz kolejny telewizja ORF zdecydowała się na wybór wewnętrzny. Informacja o tym, kto został nowym reprezentantem kraju, pojawiła się na początku grudnia ubiegłego roku.

Ogłoszono wówczas, że do Lizbony pojedzie doświadczony eurowizyjny wokalista, który miał już okazję śpiewać w barwach innego kraju. Piosenka, która zostanie zaprezentowana w maju tego roku w Altice Arenie, została skomponowana przy wsparciu członków Symphonix International, czyli Borisa Milanova i Sebastiana Armana.

Od momentu, w którym jego utwór pojawił się na oficjalnym kanale Eurowizji, Austria stała się jednym z faworytów do zajęcia wysokiego miejsca w Lizbonie. Reakcje fanów na wybór Sampsona na reprezentanta kraju są pozytywne, a także wiele osób dostrzega profesjonalne przygotowanie Austrii do konkursu. Cesár również nie jest nieznaną postacią na krajowej scenie muzycznej. W wieku siedemnastu lat zaczął podróżować po świecie jako główny wokalista najbardziej uznanych austriackich aktorów  alternatywnych (Kruder & Dorfmeister, Sofa Surfers, Louie Austen). W późniejszym okresie swojej kariery pracował głównie za kulisami biznesu muzycznego, między innymi jako autor piosenek, tekstów oraz producent wykonawczy w różnych międzynarodowych produkcjach. W Austrii napisał także najnowszy album wspomnianej wyżej Louie Austin.

Cesár Sampson dał się poznać eurowizyjnej publiczności już podczas dwóch ostatnich edycji konkursu – w Sztokholmie i Kijowie. Śpiewał wówczas w chórkach dla Bułgarii. Podczas tych występów Bułgarzy skończyli rywalizację odpowiednio na czwartym oraz drugim miejscu.

Od dnia premiery swojej piosenki Austriak stał się jednym z faworytów do zajęcia wysokiego miejsca na konkursie w Lizbonie. Kursy bukmacherskie stale podnoszą  szanse na sukces w stolicy Portugalii. Piosenka dotarła także na pierwsze miejsce listy przebojów radia ORF.

O czym opowiada tekst utworu?

Jego eurowizyjna propozycja Nobody but you opowiada o tym, jak pokochać i zaakceptować samego siebie takim, jakim się jest.

W ostatnim czasie w portugalskiej restauracji we Wiedniu doszło do spotkania z dwoma byłymi reprezentantami Austrii. Podczas kolacji ulubieńcy fanów: Zoë oraz Nathan Trent dali Cesárowi wiele wskazówek odnośnie do Eurowizji.

Nawet przy tym całym stresie, które będzie Ci towarzyszyć spróbuj cieszyć się tą wyjątkową chwilą!

Szefowie kuchni Senhora Vinho grali FADO przez cały wieczór. Całe spotkanie zostało zarejestrowane przez kamery ORF.

W ostatnim miesiącu nagrywał także swoją pocztówkę, którą zobaczymy w maju przed jego występem w Lizbonie. Telewizja portugalska RTP, która w tym roku organizuje wydarzenie, wybrała dla Austriaka malowniczą wioskę Monsanto, która znajduje się w gminie Idanha-a-Nova. Zachowała ona autentyczność (spójność architektoniczną oraz unikalny charakter) po dziś dzień i dlatego została jakiś czas temu wybrana ‚najbardziej portugalską’ wioską w tym kraju. Pocztówki, które będą prezentowane w trakcie konkursu, skupią się na talentach uczestników tegorocznej muzycznej rywalizacji. Hasłem konkursu w Lizbonie jest All Aboard!.

Austria po raz pierwszy pojawiła się na Konkursie Piosenki Eurowizji w 1957 roku. Bob Martin, który wtedy reprezentował swój kraj, zajął ostatnie miejsce.  W późniejszych latach ten rezultat powtarzał się jeszcze dziewięć razy (1961, 1962, 1979, 1984, 1988, 1991, 2012 i 2015). Austria triumfowała na Konkursie Piosenki Eurowizji w 1966 i 2014 roku – wówczas Udo Jürgens z utworem Merci, Chérie oraz Conchita Wurst  z utworem Rise Like a Phoenix zdobyłli Grand Prix. W zeszłym roku kraj ten reprezentował Nathan Trent, który pojechał do Kijowa  z piosenką Running on Air. Artysta – podobnie jak Zoë – zdołał awansować do wielkiego finału z 7. miejsca półfinałowego, by uplasować się w nim na 16. miejscu.

Za największych rywali Sampsona w pierwszym półfinale uważa się Nettę z Izraela, Saarę Aalto z Finlandii, Elinę Nechayevę z Estonii czy Sennek z Belgii. Show rozpocznie się 8 maja w Altice Arenie w stolicy Portugalii. Niebawem będziemy mogli posłuchać Cesára na żywo podczas najbliższych eurowizyjnych przed eurowizyjnych  koncertów: w Londynie, Amsterdamie oraz Tel Avivie. Czy Europa doceni w maju talent Austriaka?

Źródła: eurovision.tv, esctoday.com, oe24.at, diepresse.com, nachrichten.at, youtube.com Foto: eurovision.tv, esctoday.com