Austriacki nadawca ORF również w tym roku stawia na wybór wewnętrzny. Kim jest Cesár Sampson, eurowizyjny następca Nathana Trenta?

Nadawca publiczny po trzyletniej przerwie powrócił do formuły wyboru wewnętrznego. Dyrektor generalna Kathrin Zechner była zadowolona z rezultatów osiągniętych w Kijowie i już w sierpniu podała do wiadomości, iż to w ten sam sposób zostanie wyłoniony kandytat do Lizbony.

Reprezentant 63. Konkursu Piosenki Eurowizji został ogłoszony podczas porannej audycji „Der Ö3-Wecker” w radiu Hitradio Ö3. Zapowiedział to dzień wcześniej Eberhard Forcher, wieloletni konsultant w tej kwestii. Do Lizbony pojedzie Cesár Sampson.

Piosenkarz urodził się w 1983 roku w Linzie. Dał się poznać jako wokalista popularnych zespołów alternatywnych, takich jak Kruder & Dorfmeister czy Sofa Surfers. może pochwalić się już powiązaniami z Eurowizją. W 2016 i 2017 roku współpracował, jako członek grupy produkcyjnej Symphonix International, nad występami reprezentantów Bułgarii, Poli Genowej i Kristiana Kostowa. Cesar Sampson równolegle ze śpiewaniem spełnia swoją drugą pasję, jaką jest sport. Reprezentant Austrii w Eurowizji 2018 jest trenerem personalnym i fotomodelem.

Austria triumfowała na Konkursie Piosenki Eurowizji w 2014 – wówczas Conchita wraz z utworem Rise Like a Phoenix zdobyła Grand Prix. W tym roku kraj ten reprezentował Nathan Trent, który przyjechał do Kijowa wraz z piosenką Running on Air. Artysta – podobnie jak Zoë – zdołał awansować do wielkiego finału z 7. miejsca półfinałowego, by uplasować się na 16. miejscu w wielkim finale widowiska.

Źródło i zdjęcie: orf.at, eurovision.tv