Chorwacja: Dora 2019 i jej uczestnicy cz.1

amadriapark.com

Minęło już dziewięć lat, odkąd mogliśmy oglądać słynne, chorwackie preselekcje Dora w tradycyjnym wydaniu. Jest to nie tylko metoda wyboru reprezentanta na Eurowizję, ale jeden z najważniejszych festiwali muzycznych w kraju. Tegoroczna edycja potrwa trzy dni, a gospodarzem wydarzenia będzie ponownie miasto Opatija. Następcę Franki poznamy w sobotę, 16 lutego.

Dora 2019 rozpoczyna się w czwartek, 14 lutego, koncertem z udziałem orkiestry symfonicznej. W piątek zaś zaplanowano koncert jazzowy. Natomiast stricte eurowizyjne emocje czekają nas w sobotę, 16 lutego od godziny 20:00, kiedy to po raz pierwszy usłyszymy wszystkie szesnaście konkursowych propozycji. Poniżej można odsłuchać 20-sekundowe fragmenty piosenek biorących udział:

Sylwetki uczestników prezentujemy zgodnie z kolejnością startową finału

  1. Bojan Jambrošić & Danijela Pintarić – Vrijeme predaje (muzyka i słowa: Ante Toni Eterović, Leonardo Čeči Baksa)

To jedyny duet w tegorocznej stawce – prywatnie piosenkarze są przyjaciółmi od ponad 15 lat i mają za sobą wiele wspólnych projektów. Danijela, mimo że urodziła się w Zagrzebiu, to ukończyła pierwsze dwa stopnie szkoły muzycznej w Osijeku, by potem powrócić do stolicy. W 2001 roku otrzymała dyplom zagrzebskiej Akademii Muzycznej od samej Lidiji Horvat-Dunjko (ESC 1995). Artystka głównie zajmuje się śpiewem operowym, od 2006 roku stale występuje na deskach teatrów stolicy Chorwacji, grając m.in. w takich sztukach jak Aida, Hair, Rose on the Asphalt. Ponadto często wyjeżdża zawodowo nawet do Japonii, Stanów Zjednoczonych czy Indonezji. W Dorze 2007 zajęła wysokie trzecie miejsce za utworem Moj svijet. Bojan zaś ma 33 lata, a pierwszy sukces odniósł w wieku 10 lat na festiwalu piosenki dziecięcej w swojej rodzinnej miejscowości Čakovec. Następnie rozwijał się w rockowej grupie Larva, by zdobyć dużą popularność w 2009 roku poprzez udział w pierwszej edycji programu Hrvatska traži zvijezdu, którą wygrał. W nagrodę wydał wtedy singiel Ne govori da me znaš. Piosenkarz postanowił nie znikać z show-biznesu, decydując się także na występy w lokalnym Ples sa zvijezdama czy Tvoje lice zvuči poznato.

eurosong.hr

2.  Jelena Bosančić – Tell Me (muzyka i słowa: Jelena Bosančić)

Jelena jest 32-letnią aktorką, reżyserką i piosenkarką ze Splitu. W młodości uczęszczała do szkół muzycznych, gdzie jej największymi zainteresowaniami były gra na bębnach i fortepianie. Związana jest z wieloma teatrami swojego rodzinnego miasta. Wystawiony przez nią spektakl Narančina kora był pierwszym takim odegranym w języku serbskim w Splicie od czasów wojny bałkańskiej lat 90. Debiutuje w chorwackich selekcjach z utworem przygotowywanym pod jej nowy album, który będzie w całości anglojęzyczny.

eurosong.hr

3. Kim Verson – Nisam to što žele (muzyka i słowa: Kim Verson, Silvio Pasarić)

Kim ma 25 lat i pochodzi z miasta Nova Gradiška, gdzie święciła swoje pierwsze muzyczne sukcesy. W 2005 i 2006 roku bez powodzenia brała udział w selekcjach do Eurowizji dla Dzieci, natomiast w 2010 roku została zwyciężczynią drugiej edycji programu Hrvatska traži zvijezdu. Niedługo po tym wydała swój pierwszy album, a kolejny jej krążek ukazał się w zeszłym roku. Na swoim koncie ma także jeden utwór o tytule Ptica, nagrany z omawianym wcześniej uczestnikiem tegorocznej Dory – Bojanem Jambrošiciem.

eurosong.hr

4. Jure Brkljača – Ne postojim kad nisi tu (muzyka i słowa: Miroslav Drljača Rus, Mihael Blum)

24-latek z Zadaru początkowo większe nadzieje wiązał ze służbą wojskową niż z muzyką. Koniec końców przez problemy zdrowotne musiał zrezygnować z pierwotnych planów, dlatego cztery lata temu postanowił wystąpić w lokalnej edycji programu The Voice. Tam doszedł do finału, a jego mentorem był Tony Cetinski (ESC 1994). Po zakończeniu telewizyjnej przygody mógł pod wodzą swojego muzycznego opiekuna nagrać swój pierwszy singiel Druga strana.

eurosong.hr

5. Beta Sudar – Don’t Give Up (muzyka i słowa: Predrag Martinjak, Malin Johansson)

Beta urodziła się w 1999 roku w Osijeku, a dorastała w miejscowości Ladimirevci, z której pochodzi bardzo słynny chorwacki aktor, Fabijan Šovagović. Jako mała dziewczynka należała do piłkarskiego klubu Slavonka, gdzie grała na pozycji bramkarki. Dopiero później przyszło zainteresowanie muzyką i m.in. trzykrotne z rzędu zwycięstwo na festiwalu Rombergovi večeri. Telewizyjnie zaistniała w 2016 roku w programie Supertalent, gdzie dotarła do etapu półfinałowego. Po sukcesie w tej produkcji spełniło się jej marzenie – wystąpiła wspólnie na jednej scenie ze swoją największą muzyczną inspiracją – Niną Badrić (ESC 2012).

eurosong.hr

6. Lea Mijatović – Tebi pripadam (muzyka i słowa: Igor Ivanović, Marko Vojvodić)

33-letnia piosenkarka wychowywała się w Splicie, gdzie zdobywała pierwsze doświadczenie na lokalnych festiwalach. Jako solistka dwukrotnie próbowała swoich sił w bośniackich preselekcjach, ale zarówno w 2003, jak i 2005 roku była daleko za czołówką wykonawców. Po kilku latach dołączyła do zespołu Teška industrija, z którym występowała aż do 2016 roku. Grupa ta wzięła udział w Dorze 2010 z utworem Nazovi stvari pravim imenom, odpadając w półfinale. Teraz gdy Lea postawiła ponownie na solową karierę, również postanowiła kolejny raz sprawdzić się w walce o Eurowizję – czy tym razem skutecznie?

eurosong.hr

7. Gelato Sisters – Back to the Swing (muzyka i słowa: Tvrtko Hrelec)

To trio w składzie: Neda Parmać, Sanja Parmać i Romana Pavlic. Neda wcześniej była członkinią grupy Feminnem, reprezentującej Chorwację na Eurowizji w 2010 roku, jak i zarówno Bośnię i Hercegowinę 5 lat wcześniej. Panie złączyły swoje siły w 2013 roku, a inspiracją do tego była wielka Oscarowa produkcja filmowa Wielki Gatsby. Stąd też ich muzyka tworzona jest głównie w nurcie swing, jak i też soul, jazz i pop. Piosenkarki uwielbiają mieszać style z różnych dekad, dlaczego w ich utworach znajdziemy brzmienia zaczerpnięte i z lat 20-tych jak i lat 60-tych. Za swoje artystyczne autorytety stawiają inne słynne retro tercety, np. The Andrews Sisters czy Puppini Sisters.

eurosong.hr

8. Luka Nižetić – Brutalero (muzyka i słowa: Branimir Mihaljević, Mario Mihaljević)

To zdecydowanie najpopularniejszy uczestnik tych preselekcji. Piosenkarz urodził się 12.08. 1983 r. w Splicie. W wieku 17 lat zdobył już pierwsze trzy nagrody – Srebrne Mewy festiwalu MHJ (za utwór Ludi grad). Potem jego kariera rozwijała się tylko coraz prężniej. W międzyczasie Luka wylansował wiele przebojów, wziął trzykrotnie udział w Dorze, a z edycji z 2005 roku pochodzi jego największy hit Proljeće. Po sukcesie tej piosenki, artysta został nominowany do otrzymania nagrody Porin (chorwackiego odpowiednika Grammy). Następnym sporym sukcesem okazał się utwór Prava ljubav, nagrany w duecie z bardzo znaną w kraju Laną Jurčević. Nižetić obecnie znany jest nie tylko od strony muzycznej, ale również i kulinarnej, jako że wygrał pierwszą edycje chorwackiego Celebrity Masterchef. Dzięki temu prowadzi program Pun p’jat, w którym gotuje swoje ulubione i popisowe dania.

eurosong.hr

Źródło: eurosong.hr, wikipedia, własne

Exit mobile version