amadriapark.com

Minęło już dziewięć lat, odkąd mogliśmy oglądać słynne, chorwackie preselekcje Dora w tradycyjnym wydaniu. Jest to nie tylko metoda wyboru reprezentanta na Eurowizję, ale jeden z najważniejszych festiwali muzycznych w kraju. Tegoroczna edycja potrwa trzy dni, a gospodarzem wydarzenia będzie ponownie miasto Opatija. Następcę Franki poznamy w sobotę, 16 lutego.

Dora 2019 rozpoczyna się w czwartek, 14 lutego, koncertem z udziałem orkiestry symfonicznej. W piątek zaś zaplanowano koncert jazzowy. Natomiast stricte eurowizyjne emocje czekają nas w sobotę, 16 lutego od godziny 20:00, kiedy to po raz pierwszy usłyszymy wszystkie szesnaście konkursowych propozycji. Poniżej można odsłuchać 20-sekundowe fragmenty piosenek biorących udział:

Chorwacja: Dora 2019 i jej uczestnicy cz.1

Sylwetki uczestników prezentujemy zgodnie z kolejnością startową finału

9. Elis Lovrić – All I Really Want (muzyka i słowa: Elis Lovrić, Olja Dešić)

Elis wychowywała się w małym, istriańskim kurorcie, Rabac. W tym samym mieście dorastała również  ubiegłoroczna reprezentantka Chorwacji na Eurowizji, Franka Batelić. Lovrić jest bardzo dobrą aktorką, występuje głównie na deskach chorwackich i włoskich teatrów. Oprócz tego zna również i język portugalski, angielski czy niemiecki. Dostąpiła zaszczytu odśpiewania chorwackiego hymnu narodowego podczas otwarcia 59. edycji Festiwalu Filmowego w Puli. W zeszłym roku nagrała album z piosenkami po portugalsku i wyjechała do Brazylii na konkurs O canto do Croacia. Poza muzyką, piosenkarka udziela się charytatywnie w organizacjach uświadamiających problem udarów wśród kobiet czy też na rzecz cierpiących na porażenia mózgowe. Swój utwór na Dorę skomponowała we współpracy z Olją Dešiciem – członkiem grupy Put (ESC 1993).

eurosong.hr

10. Domenica – Indigo (muzyka i słowa: Tonči Huljić, Vjekoslava Huljić, Leo Škaro)

Urodziła się 8.11.1992 roku w miejscowości Vela Luka, położonej na jednej z wysp na zachód od Dubrownika. Swoją karierę rozpoczęła śpiewając w grupie Tonči Huljić & Madre Badessa Band i nagrywając dema do wielu piosenek komponowanych przez rodzinę Huljiciów. Od 2017 roku postanowiła występować solo, biorąc udział m.in. w 57. Splitskim Festivalu z debiutanckim singlem Kad sam s tobom. Kolejne utwory zaczęły osiągać znaczne sukcesy na chorwackich listach przebojów.

eurosong.hr

11. Roko Blažević – The Dream (muzyka i słowa: Jacques Houdek, Andrea Čubrić, Charlie Mason)

Jeden z największych faworytów tegorocznej Dory, obok Luki Nižeticia. Ten młody piosenkarz ze Splitu już jako dziecko interesował się grą na pianinie, ale również i hip-hopem. Ma za sobą udział na międzynarodowych festiwalach tj. brukselskim Imagine Belgium lub słoweńskim Bled Golden Microphone, gdzie za wykonanie Caruso z repertuaru Andrei Bocelliego zajął drugie miejsce. Przewinął się przez wiele programów telewizyjnych – Supertalent, RTL Zvijezdice, Pinkove zvezdice czy Zvijezde. W ostatnim z nich jego mentorem był Jacques Houdek, i jak widać współpracują ze sobą do tej pory – reprezentant Chorwacji na Eurowizji 2017 jest jednym z kompozytorów utworu dla Roko. Najbardziej znaną piosenką artysty jest Podsjećaš na ljubav, którą napisał Danijel Alibabić, członek grupy No Name, reprezentującej Serbię i Czarnogórę w 2005 roku.

eurosong.hr

12. Ema Gagro – Redemption (muzyka i słowa: Andreas Björkman, Adriana Pupavac, Kalle Persson, Ema Gagro)

Ema pochodzi z wyspy Lošinj i pierwszy raz spróbowała lekcji śpiewu podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych. Popularność w kraju zdobyła poprzez udział w pierwszej edycji chorwackiego The Voice. W programie tym dotarła do ćwierćfinału, a jej mentorem był również Jacques Houdek. Następnie nagrała utwór Trebaš mi, do którego teledysk nakręcono na wyspie Susk.

eurosong.hr

13. Lidija Bačić Lille – Tek je počelo (muzyka i słowa: Denis Dumančić, Fayo, Boris Đurđević)

Lidija urodziła się 4.08.1985 roku w Splicie. Jej muzyczny debiut nastąpił w grupie Perle, która dwukrotnie próbowała swoich sił w Dorze (2001 i 2002). Paniom z zespołu udało się niestety uzyskać jedynie piętnaste i dziesiąte miejsce. Przełom w karierze Lille nastąpił po udziale w drugiej edycji chorwackiego Idola, gdzie zabrakło jej jedynie 10 głosów w finale, by zostać zwyciężczynią. Piosenkarka często występuje na takich festiwalach jak np. Sunčane skale czy Zagrebfest, a do tego ciągle nagrywa nowe kawałki, jako że doczekała się już czterech albumów w swoim dorobku.

eurosong.hr

14. Lorena Bućan – Tower of Babylon (muzyka i słowa: Tonči Huljić, Vjekoslava Huljić, Ivan Huljić, Leo Škaro)

Młodziutka piosenkarka ma 16 lat i szerszej publiczności dała się poznać dwa lata temu w piątej edycji show Supertalent. Zaraz po tym programie, przyszedł czas na kolejny telewizyjny konkurs – w produkcji RTL Zvijezda zajęła trzecie miejsce, a tuż przed nią uplasował się inny uczestnik tej edycji DoryRoko Blažević. Jej mentorem był bardzo znany chorwacki piosenkarz, Petar Grašo, prywatnie partner Danijeli Martinović (ESC 1995 i 1998).

eurosong,hr

15. Bernarda Bruno – I Believe in True Love (muzyka i słowa: Duško Rapotec Ute, Bernarda Brunović, T. Bon)

O Bernardzie często mówi się jako o chorwackiej Adele. Piosenkarka urodziła się w 1993 roku w Zagrzebiu, lecz po zdiagnozowaniu u niej wrodzonej jaskry, rodzina postanowiła przeprowadzić się do Szwajcarii. Tam jako dziecko śpiewała głównie w chórach kościelnych. W 2010 roku Bernarda wysłała do stacji SFR swój utwór Confidence, z którym zakwalifikowała się do finału szwajcarskich preselekcji do Eurowizji 2011. Niewiele zabrakło do zwycięstwa, ponieważ ostatecznie uplasowała się na drugim miejscu. Natomiast w ubiegłym roku zgłosiła się do niemieckiej edycji The Voice, gdzie pod opieką mentora, Michaela Patricka Kelly (z The Kelly Family), dotarła do półfinału show. Bernarda w wolnym czasie uwielbia biegać, pływać i jeździć na nartach. Biegle posługuje się angielskim i niemieckim, a także rozumie hiszpański, włoski i francuski.

eurosong.hr

16. Manntra – In The Shadows (muzyka i słowa: Marko Matijević Sekul, Maja Kolarić, Boris Kolarić)

To jedyny zespół w tegorocznej stawce, a także prezentujący znacznie inny typ muzyki od reszty uczestników. Muzycy Manntry uwielbiają przed wszystkim heavy-metal połączony z elementami folku i etno, przez co opisują swoje brzmenia jako bałkański rock. Zespół powstał w 2011 roku w istriańskim Umagu, a jego członkami są: Marko Matijević Sekul (wokalista, gitara), Andrea Kert (bębny), Marko „Pure” Purišić (gitara), Boris Kolarić (gitara, dudy, mandolina) i Maja Kolarić (gitara basowa). Grupa do tej pory wydała 3 albumy i znani są nie tylko w kraju, ale podróżują z koncertami również m.in. po Austrii, Niemczech czy Rosji.

eurosong.hr

Źródło: eurosong.hr, wikipedia, własne