Chorwacja: znamy uczestników DORA 2020. Kim są uczestnicy?

Trofeum Dory - źródło: hrt.hr

Wzorem ubiegłego roku, nadawca HRT postanowił kontynuować organizację legendarnego festiwalu chorwackiej muzyki – DORA. Kto pod koniec lutego wystąpi na deskach hali w Opatiji i będzie ubiegać się o eurowizyjny bilet do Rotterdamu?

W tym roku chorwacka telewizja przeprowadzi dwa dni transmisji z nadmorskiej Opatiji. Na piątkowy wieczór, 28 lutego, zaplanowano recitale różnych artystów, skupiające się głównie na muzyce jazzowej i niemające związku z Eurowizją. Następnego dnia, tj. 29 lutego, Chorwaci wybiorą reprezentanta kraju na konkurs w Rotterdamie. O zwycięzcy zdecydują widzowie i jury. Bilety na finałowy wieczór widowiska można znaleźć TUTAJ.

Warto wspomnieć, że telewizja HRT przedłużyła umowę z Opatiją na organizację festiwalu DORA na 2021 rok.

Chorwacja na Eurowizji 2020: uczestnicy DORA 2020

Oto lista uczestników, których zobaczymy podczas finałowej nocy.

DORA 2020: kim są uczestnicy?

Z perspektywy fanów Eurowizji, najbardziej znanym nazwiskiem w stawce jest Goran Karan, który chciał powalczyć o powrót na konkurs po 20 latach. Ostatnim razem z piosenką Kad zaspu anđeli wywalczył dobre, dziewiąte miejsce. Ostatecznie okazało się, że jego utwór został opublikowany w 2017 roku co poskutkowało dyskwalifikacją. Jego miejsce zajęła Elis Lovrić – uczestniczka DORA 2019.

W ostatnich dniach trwały spekulacje, że Karan nie będzie jedynym byłym reprezentantem Chorwacji, który wystartuje w selekcjach DORA 2020. Do rywalizacji planował zgłosić się zespół Kraljevi ulice, który w finale Eurowizji 2008 zajął dopiero 21. pozycję. Ostatecznie jednak artyści zrezygnowali z wysłania swojego utworu.

W stawce zobaczymy także Lorenę Bućan, która ostatnim razem była druga z inspirowaną orientalnymi brzmieniami kompozycją Tower of Babylon. W lutym zaprezentuje utwór Drowning, który został przygotowany w całości w języku angielskim.

DORA 2020 zapowiada się niezwykle obiecująco i różnorodnie. W selekcjach wystąpi Damir Kedžo, zwycięzca konkursu Słowiański Bazar w 2010 roku i rosyjskiego New Wave w 2015 roku. Do rywalizacji przystąpi także wykonująca muzykę w stylu dance grupa Colonia. Zespół próbował już swoich sił w preselekcjach w 1998 roku, kiedy to zajął czwartą lokatę z utworem U ritmu ljubavi. Zespół obecnie funkcjonuje w zupełnie innym składzie. Jednak najpopularniejsza wokalistka grupy – Indira pojawi się w stawce selekcji chorwackich.

O wyjazd do Rotterdamu powalczy niespełna 18-letnia Mia Negovetić, zwyciężczyni popularnego programu rozrywkowego, Zvjezdice. Autorem słów piosenki dla młodej Chorwatki będzie Anderz Wrethov, autor eurowizyjnych utworów: Always (trzecie miejsce dla Azerbejdżanu w 2009 roku), Fuego (druga lokata dla Cypru w 2018 roku) czy Too Late for Love (piąta pozycja dla Szwecji, 2019), współpracujący także z Margaret (Cool Me Down, In My Cabana, Tempo), Gromeem, czy duetem Samir & Viktor.

Chorwacja na Eurowizji

Chorwacja zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1993 roku. Lata 90. okazały się bardzo owocne dla chorwackich startów. Ten kraj dwukrotnie zajął czwarte miejsce (1996 i 1999), co do tej pory jest najwyższym wynikiem. Kolejne dekady nie były już tak udane. Wynikające z braku sukcesów nikłe zainteresowanie kraju spowodowało rezygnację z udziału latach 2014-2015. Ostatnim reprezentantem Chorwacji był Roko Blažević z utworem The Dream.

https://www.youtube.com/watch?v=oTIJS1a1DDQ

Źródło: eurosong.hr, hrt.hr

Exit mobile version