Chorwacki nadawca publiczny HRT potwierdził w dniu dzisiejszym wcześniejsze doniesienia lokalnych mediów o tym, że to popularny wokalista Jacques Houdek wyjedzie w maju do Kijowa aby reprezentować Chorwację podczas Konkursu Piosenki Eurowizji.

Portal 24sata informował już w listopadzie zeszłego roku wspominał o wewnętrzynym wyborze HRT który padł na Houdka, jednak dopiero teraz informacja ta została oficjalnie przekazana przez nadawcę. Negocjacje z artystą zostały zapięte na ostatni guzik a utwór z jakim wystąpi w stolicy Ukrainy będzie z całym prawdopodobieństwem zaprezentowany w przyszłym tygodniu. Ma to być ballada przy której tworzeniu udział miał sam artysta.
Jacques Houdek jest: wdzięczny za zaufanie okazane mu przez chorwackie radio i telewizję, a możliwość udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji uważa za wielki honor. Jest wdzięczny za danie mu tej możliwości.

Kiedy pogłoski o udziale Houdeka zaczęły krążyć w chorwackich mediach, manager wokalisty cały czas wszystkiemu zaprzeczał. Jak można przypuszczać, fakt prowadzenia rozmów między HRT a artystą musiał na tamtym etapie pozostać tajemnicą.

Jacques Houdek to niezwykle zmotywowany wokalista, który od lat starał się o prawo wyjazdu na Eurowizję. Korpulentny Chorwat jest prawdziwym weteranem preselekcji Dora, za pomocą których Chorwacja wybierała swoich reprezentantów w konkursie przez 18 lat. Houdek startował w nich aż pięć razy (od 2002 do 2006 roku), jednak nigdy nie udało mu się zająć pierwszego miejsca. Najbliżej wygranej był w 2011 roku kiedy po raz kolejny zdecydował się na udział w narodowych selekcjach. Musiał jednak ustąpić miejsca Darii Kinzer, która to wygrała Dorę i została reprezentantką kraju w trakcie Eurowizji w Düsseldorfie.

https://www.youtube.com/watch?v=0LlV1JECOOA

Wokalista cieszy się spora popularnością w ojczyźnie i ma na swoim koncie takie przeboje jak Stotinama godinaZauvijek tvoj czy Srećom imam tebe. Wydał aż trzynaście albumów z czego kilka pokryło się platyną. Wielu fanów docenia pracę humanitarną Houdeka na rzecz osób chorych na cukrzycę i dzieci.

Jacques Houdek był jednym z trenerów w pierwszej edycji chorwackiej wersji popularnego formatu telewizyjnego The Voice. Jego podopieczna Nina Kraljić nie tylko wygrała finał programu ale została również reprezentantką swojego kraju podczas ubiegłorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji w Sztokholmie. W finale widowiska zajęła odległe 23 miejsce, ale zdobyła za to nagrodę Barbary Dex, przyznawaną co roku najgorzej ubranemu artyście biorącemu udział w konkursie. Miejmy nadzieję, że teraz kiedy Jacques Houdek będzie reprezentował Chorwację podczas Eurowizji na Ukrainie, nie skorzysta z rad stylistycznych swojej byłej uczennicy.

Chorwacja pojawi się w drugiej połowie drugiego półfinału, który odbędzie się w czwartek 11 – go maja. Jacques Houdek nie będzie zatem bezpośrednim konkurentem polskiego reprezentanta, który to już jutro zostanie wybrany podczas finału Krajowych Eliminacji 2017. Transmisja w Programie Pierwszym Telewizji Polskiej od godz. 20:30.

źródło: songfestival.be
foto: Jacques Houdek
Poprzedni artykułPaulla chce tu z nami być!
Następny artykuł[UPD] Słowenia wybiera: dziś i jutro półfinały EMA 2017
Karol Bołotin
W Stowarzyszeniu OGAE Polska od 2008 roku. Pierwszy Konkurs Piosenki Eurowizji obejrzałem w telewizji w 2003 roku, kiedy miastem gospodarzem była Ryga. Każdy członek rodziny miał wówczas swój ulubiony kraj na jaki głosował. Tradycyjnie tylko mojej mamie udało się wytypować zwycięzcę. Sertab była jej faworytką od samego początku. Natomiast wśród wszystkich artystów którzy sięgnęli po eurowizyjne trofeum, do grona moich osobistych ulubieńców zaliczam Conchitę, Carolę oraz Dane International. Jeżeli chodzi o państwa które lubię najbardziej, to zdecydowanie muszę wymienić Szwecję (co raczej nie powinno dziwić), jak również Hiszpanię, Francję i Holandię. Tą ostatnią opiekuję się również w swojej pracy dla eurowizja.org. Królestwo Niderlandów jest zdecydowanie najbliższe mojemu sercu ponieważ to tutaj mieszkam i pracuję na co dzień.