Wielkimi krokami zbliża się wybór reprezentanta Chorwacji w 64. Konkursie Piosenki Eurowizji, który odbędzie się w dniach 14-18 maja 2019 w Tel Awiwie. Kto będzie reprezentował Chorwację w Konkursie, który ogląda 200 milionów widzów na całym Świecie dowiemy się w lutym lub marcu 2019 roku.

Nadawca publiczny Hrvatska Radiotelevizija (HRT) po długiej przerwie postanowił uruchomić legendarne preselekcje Dora. Ostatni raz chorwackie eliminacje nadawano w 2011 roku. Narodowe preselekcje Chorwacji odbędą się w ramach trzydniowego Opatija Festival. Zwycięzca zostanie wyłoniony ostatniego dnia spośród szesnastu finalistów.

Dzień pierwszy – Chansons and Optaija Serenades z Orkiestrą Symfoniczną
Dzień drugi – Dora classics
Dzień trzeci – Eliminacje do Konkursu Piosenki Eurowizji 2019

Tegoroczna edycja Dora będzie o tyle wyjątkowa, że wziąć w niej udział będą mogli zagraniczni autorzy piosenek… o ile utwór wykonywany będzie przez chorwackiego wokalistę lub zespół. Wiemy już, że do eliminacji ma zgłosić się jako autor piosenki Jacques Houdek. Artysta ten bezskutecznie próbował swoich sił w preselekcjach sześciokrotnie (2002-2006 oraz 2011). Został jednak wybrany przez HRT do reprezentowania Chorwacji podczas 62. Konkursu Piosenki Eurowizji w Kijowie z utworem „My Friend”. Pozwoliło to Chorwacji na awans do finału z ósmego miejsca. Ostatecznie Houdek uplasował się na trzynastym miejscu ze 128 punktami na koncie (9. miejsce u telewidzów i 22. miejsce u jury). Jacques Houdek nie chce na razie zdradzić, kto wykona przygotowany przez niego utwór. Na razie powiedział tylko, że utwór jest gotowy i udało mu się znaleźć idealnego wokalistę do jego zaśpiewania. Dora zawsze cieszyła się ogromnym zainteresowaniem publiczności, a wielu fanów wspomina te preselekcje z tęsknotą. Nic więc dziwnego, że informacja o tegorocznej edycji spotkała się z pozytywną reakcją entuzjastów Konkursu Piosenki Eurowizji. Zgłoszenia do preselekcji miały zostać ogłoszone 5 listopada, ale termin ten został przesunięty o kilka dni. Wszystkie szczegóły mamy poznać na specjalnej konferencji prasowej.

Przypomnijmy, że ostatnią reprezentanką Chorwacji była Franka, która niezdołała awansować do finału w poprzednim Konkursie Piosenki Eurowizji i ostatecznie zajęła 17. miejsce (na 19 propozycji) zdobywając 63 punkty.

zdjęcie: wiwibloggs.com
źródło: slobodnadalmacija.hr

2 KOMENTARZE