O godzinie 12:00 miała miejsce konferencja chorwackiego nadawcy Hrvatska Radiotelevizija (HRT), który przedstawił stawkę selekcji Dora 2019, odbywających się w ramach w ramach trzydniowego Opatija Festival. Sprawdź, kto powalczy o wyjazd do Tel Awiwu. 

Do selekcji nadesłano około 170 zgłoszeń, o czym informowaliśmy już wcześniej (TUTAJ). O wyborze najlepszej szesnastki zdecydowała komisja w składzie: Vanna (ESC 2001), Zlatko Turkalj, Igor Geržina, Ante Pecotić, Zlatko Gall, Antonija Šola (Dora 2008), Željen Klašterka (przewodniczący chorwackiej delegacji).

W stawce zobaczymy 16 uczestników:

 • ALL I REALLY WANT (E. Lovrić – E. Lovrić – E. Lovrić/O.Dešić) – ELIS LOVRIĆ
 • AMORERO BRUTALERO (B. Mihaljević – M. Mihaljević – B. Mihaljević) – LUKA NIŽETIĆ
 • BACK TO THE SWING (T. Hrelec – T. Hrelec – T. Hrelec) – GELATO SISTERS
 • BROD BEZ IMENA (E. Botrić/M. Šimac – M. Šimac – E. Botrić) – 4 TENORA
 • DON’T GIVE UP (P. Martinjak – P. Martinjak/M. Johansson – P. Martinjak) – BETA SUDAR
 • I BELIEVE IN TRUE LOVE (D. Rapotec Ute – T. Bon/B. Brunović – D. Rapotec Ute) – BERNARDA BRUNO
 • INDIGO (T. Huljić – V. Huljić – L. Škaro/T. Huljić) – DOMENIKA
 • IN THE SHADOWS (M. Matijević Sekul/M. Kolarić/B. Kolarić – M. Kolarić/M. Matijević Sekul/B. Kolarić – M. Matijević Sekul) – MANNTRA
 • NE POSTOJIM KAD NISI TU (M.D. Rus – M.D. Rus – M.D. Rus/M. Blum) – JURE BRKLJAČA
 • REDEMPTION (A. Björkman/A. Pupavac/K. Persson/E. Gagro – A. Pupavac – A. Björkman/A. Pupavac/K. Persson/E. Gagro) – EMA GAGRO
 • TEBI PRIPADAM (I. Ivanović/M. Vojvodić – I. Ivanović/M. Vojvodić – I. Ivanović/M. Vojvodić) – LEA MIJATOVIĆ
 • TEK JE POČELO (D. Dumančić – Fayo – B. Đurđević) – LIDIJA BAČIĆ LILLE
 • TELL ME (J. Bosančić – J. Bosančić – J. Bosančić/A. Devčić/H. Domazet) – JELENA BOSANČIĆ
 • TOWER OF BABYLON (T. Huljić – V. Huljić/I. Huljić –L. Škaro/T. Huljić) – LORENA BUĆAN
 • THE DREAM (J. Houdek – J. Houdek/C. Mason/A. Čubrić – I. Škunca/F. Gjud) – ROKO BLAŽEVIĆ
 • VRIJEME PREDAJE (A.T. Eterović – L. Čeči Baksa – A.T. Eterović) – BOJAN JAMBROŠIĆ i DANIJELA PINTARIĆ

Na liście rezerwowej znalazły się 2 artystki:

 • DON’T SAY YOU LOVE ME (S.S. Skansi – S.S. Skansi/A. Šerić – S.S. Skansi) TONKA
 • NISAM TO ŠTO ŽELE (K. Verson – K. Verson – S. Pasarić) – KIM VERSON

Analiza finalistów na gorąco przedstawia się następująco:

Luka Nižetić, Kim Verson, Bojan Jambrošić i Domenica to największe nazwiska tej stawki, od lat są aktywni na rynku muzycznym. Ten pierwszy dwukrotnie uczestniczył wcześniej w chorwackich selekcjach (2005 i 2007). Członkinią Gelato Sisters jest była wokalistka zespołu Feminem – Neda Parmać (BH 2005 oraz Chorwacja 2010). Roko Blažević wystartuje z piosenką autorstwa Jacquesa Houdka (2017). Jest on także zwycięzcą trzeciej edycji ,popularnego w Serbii talent show, Pinkove ZvezdiceTonči Huljić jest kompozytorem dwóch finałowych piosenek. Legendarny twórca ma na koncie utwory, które reprezentowały Chorwację na Eurowizji w latach: 1995, 1999, 2001 i 2009. Lea Mijatović brała udział w selekcjach w Bośni i Hercegowinie w 2005 roku.

Dora odbędzie się w ramach trzydniowego Opatija Festival, który odbędzie się w dniach 14-16 lutego. Pierwszy dzień jest poświęcony dyrygentowi Lovro von Matačiciowi. Podczas drugiego dnia usłyszymy jazzowe covery opatijskich serenad. W hali im. Drago Gervaisa wystąpią m.in. Antonela Doko & Elvis Stanić, Marko Tolja, Nina Kraljić (2016), Jacques Houdek (2017), Marko Kutlić, Iva Gortan & Damir Kedžo. Trzeci dzień to eurowizyjne selekcje – Dora 2019. Prowadzącymi będą Mirko Fodor, Iva Šulentić oraz Jelena Glišić. O zwycięzcy zadecydują profesjonalne jury oraz widzowie.

Źródło: HRT, escforum.net, eurosong.hr

Poprzedni artykułPolish singers raise their voices against hatred!
Następny artykułZnamy piosenki hiszpańskich preselekcji!
Konrad Zemlik
Urodziłem się w roku debiutu Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji. Śledzę to widowisko od 2003 roku, wspominając pamiętny występ zespołu Ich Troje. Pod moją bezpośrednią opieką redakcyjną znajdują się Cypr, Serbia oraz Macedonia. Należę także do zespołów opiekującymi się: Chorawcją, Słowenią i San Marino. Nie lubię monotonii w życiu, dlatego poza funkcją redaktora portalu Eurowizja.org zajmuję się managementem koncertów i innych wydarzeń kulturalnych w Polsce i za granicą. Jestem także specjalistą ds. marketingu internetowego. Preferuję zdrowy tryb życia, dlatego częste bieganie czy regularne treningi na siłowni są dla mnie nieodzwonym elementem. Zapraszam do kontaktu: konrad.zemlik@eurowizja.org !