Austriacki publicysta, aktywista i muzyk, Georg Immanuel Nagel, planuje organizację demonstracji przeciwko Eurowizji, która odbędzie się w stolicy Austrii – Wiedniu.
Protest zostanie zorganizowany pod hasłem „Przeciw dekadencji i upadku wartości” w dniu finału konkursu, 23 maja. Zgodnie z jego zamysłem, demonstrujący mają ruszyć o 21:00 spod Stadthalle, gdzie o tej samej porze rozpocznie się ostateczna runda eurowizyjnej rywalizacji. Nagel uważa, że Eurowizja to najlepszy przykład na ogłupianie narodu i odciąganie uwagi od prawdziwych problemów politycznych. Ochotników do protestowania Nagel werbuje na Facebooku. Namawia, by w demonstracji udział wzięły osoby, które cenią wartości rodziny i tradycję. Sam opowiada się przeciwko małżeństwom osób tej samej płci, adopcji dzieci przez pary homoseksualne, kulturze gender i amerykanizacji społeczeństwa.
Czy protest faktycznie się odbędzie? Na razie nie wiadomo. Pewne jest natomiast, że 9 kwietnia ORF będzie nagrywać sceny z udziałem tłumu Austriaków, którzy zgromadzą się pod wieczór na terenie Messe Wien. Nagrane sekwencje zostaną użyte podczas czołówki otwierającej transmisję Eurowizji 2015.
Wiedeń staje się coraz bardziej „eurowizyjny”. Po mieście jeżdzą już autobusy, tramwaje i pociągi z logiem „Building Bridges”, a od niedawna spotkać można również jedną ze 150 taksówek udekorowanych symbolami konkursu. Poza tym władze miasta uruchomiły dwa nowe hotspoty z bezpłatnym dostępem do Internetu bezprzewodowego, dzięki czemu turyści będą mogli się za darmo łączyć z siecią na terenie Roland-Rainer-Platz, czyli przed Stadhtalle. Wi-fi dostępne będzie też na terenie Eurovision Village – na Placu Ratuszowym.
Od poniedziałku władze miasta pozwolą stacji ORF na prace na terenie Stadhtalle. Nie są jednak planowane żadne ceremoniały z tym związane. 6 kwietnia w Hali D planowany jest koncert niemieckiej grupy Unheilig, która startowała w selekcjach naszych sąsiadów w ubiegłym roku. Zaraz po koncercie Hala D przejdzie pod kontrolę ekipy ORF. Wszystkie hale będą do dyspozycji nadawcy austriackiego od 15 maja, do tego czasu będą się tam odbywały mniejsze imprezy, które planowano już wcześniej i które nie będą kolidowały z przygotowaniami do Eurowizji. Sam obiekt został zmodernizowany – pojawiły się nowe ekrany LED-owe, poprawiono również zaplecze sanitarne. Pojawiła się nowy sektor dla VIP-ów, a mozaika Karla Ungera, jedna z atrakcji obiektu, została wyczyszczona i odrestaurowana.
Przypominamy, że pierwsze próby techniczne reprezentantów ruszą 10 maja. Monika Kuszyńska pojawi się w Wiedniu 14 maja, wtedy też odbędzie się jej pierwsza próba na scenie. Warto dodać, że 10 kwietnia wokalistka będzie gościem eurowizyjnej imprezy w łotewskiej Rydze, gdzie spotka się m.in. z reprezentantami Łotwy, Litwy i Szwajcarii, a także ze zwycięzcami Eurowizji z Norwegii, Azerbejdżanu i Łotwy. Istnieją spore szanse na występ Moniki również podczas „Eurovision in Concert” w Amsterdamie i „London Eurovision Party” w stolicy Wielkiej Brytanii. W Lany Poniedziałek polska reprezentantka pojedzie do Wiednia by nagrać tam drugą część swojej eurowizyjnej pocztówki.
Źródło: Blic.rs, ESCkaz, Kuba Raczyński; fot: EBU