Niezwykle rozwinięte selekcje naszych wschodnich sąsiadów coraz bardziej się rozkręcają. Odrzucono pierwsze piosenki a format wydłużono o dwa dodatkowe odcinki. Część z utworów okazało się być… maltańskimi odrzutami!

Tegoroczne litewskie selekcje uznane zostały przez fanów za jedną z najbardziej skomplikowanych i niezrozumiałych form wyboru reprezentanta na Konkurs Piosenki Eurowizji jaka kiedykolwiek miała miejsce. Co będzie się działo w kolejnych odcinkach nie wie nikt: widzowie, uczestnicy oraz najwidoczniej… sami producenci show! Informacje dobiegające ze wschodu są niespójne, często ulegają zmianie, a dla wielu są po prostu niezrozumiałe. O ile pierwsze odcinki  sprawnie przebiegały według ustalonego schematu (talent show eliminujący po kolei uczestników), to odkąd do gry weszły piosenki przygotowane z myślą o eurowizji zrobiło się małe zamieszanie. Nagrano z góry dwa odcinki, w każdym z nich ósemka wykonawców wykonywała po jednej piosence. Co było problemem? Że w trakcie pierwszego z tych występów jeden z uczestników miał odpaść jeden z uczestników. Nie wiadomo było  co miało stać się dalej z piosenką którą miał wykonać w następnym odcinku (utwory nie są przypisane do poszczególnych wokalistów, głosowanie na nie przebiega osobno w formie internetowej). Organizatorzy rozwiązali ten problem puszczając piosenkę „Is This The Way (You Want Me)” wykonywaną przez wyeliminowanego Justinasa Lapastinkasa jako przerywnik w trakcie głosowania. Jednak ciągle nie wiadomo było kiedy dojdzie do pierwszej eliminacji piosenek ani ile ich odpadnie. Dwa dni temu dowiedzieliśmy się że wyeliminowane zostały: „In The Rain”, „New Beginning”, „One” oraz „Silent Tears”. Według niesprawdzonych źródeł w finale wystąpi dwóch wokalistów, każdy z nich wykona wszystkie cztery piosenki które nie zostaną wyeliminowane. Nic jednak nie jest pewnego, do tego czasu wiele się jeszcze może zmienić. Póki co wiemy jak wyglądać ma następny odcinek. Każdy z wykonawców zaśpiewa po jednej piosence. Odpadnie jeden z nich, a w tygodniu dowiemy się które kolejne dwie piosenki zostaną odrzucone. Poszczególni artyści zaśpiewają:

  • Ieva Zasimauskaitė – „You found me” oraz „It’s all about a boy”
  • Mia – „Blowing out cobwebs” oraz „Attention”
  • Vaidas Baumila – „It’s not too late” oraz „Last date”
  • Monika Linkytė – „Worlds apart” oraz „Take a look at me now”
  • Vilija Matačiūnaitė – „Is this the way (You want me)” oraz „Let’s share this love tonight”
  • Martynas Kavaliauskas – „Breakaway” oraz „Dying”

Pewnego rodzaju zamieszanie wywołało pojawienie się informacji według której aż trzy piosenki biorące udział w selekcjach litewskich zostały również zgłoszonych na Malcie. Nie przeszły one dalej jednak sam fakt wysłania tych propozycji do innych nadawców jest sprzeczny z litewskim regulaminem. O ile piosenka „New Begining” została już wyeliminowana, nieznany jest los „Take a look at me now”oraz „It’s all about boy”.

Wiele można zarzucić litewskim selekcjom: słabą jakość piosenek, przegadane show… jednak na pewno nie można powiedzieć że nie dostarczają one emocji! Dla przypomnienia Wielki Finał odbędzie się 1 marca. Zwycięzca wystąpi razem z Polską 8 maja w drugim półfinale Konkursu Piosenki Eurowizji 2014.

Źródło: wikipedia.org Foto: lrt.lt