Co łączy Eurowizję z mundialem? Nie tylko wielkie emocje

W Rosji trwają Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018, a zmagania piłkarzy śledzą kibice z całego świata. I choć z pozoru nic nie łączy mundialu z Konkursem Piosenki Eurowizji, oba wydarzenia łączy kilka elementów, nie tylko wielkie emocje i zacięta walka o wygraną.

W tegorocznym mundialu uczestniczą reprezentacje z 32 krajów, czyli o kilkanaście mniej niż bierze udział w Eurowizji. Zarówno w MŚ, jak i w konkursie piosenki od lat bierze udział reprezentacja Polski, która raczej nie może pochwalić się znaczącymi sukcesami w ostatnich latach. Nie inaczej jest w tym roku – w maju reprezentujący Polskę Gromee i Lukas Meijer nie zdołali awansować do finału z piosenką Light Me Up, a dwa przegrane przez polskich piłkarzy mecze (z Senegalem i Kolumbią) praktycznie przekreśliły szansę „Orłów” (z Robertem Lewandowskim na czele) na udział w finale mundialu. Nie pomogło wsparcie Uli Kowalskiej, uczestniczki polskich eliminacji eurowizyjnych do Eurowizji Junior 2016, która nagrała mundialową piosenkę Nasza chwila, a także Cleo, czyli reprezentantki Polski na Eurowizji 2014, która specjalnie dla Polaków nagrała nową wersję swojego przeboju Łowcy Gwiazd.

To nie jedyne piosenki nagrane na tegoroczny mundial, które powiązują Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej z Konkursem Piosenki Eurowizji. Jeden z oficjalnych hymnów sportowej imprezy, piosenkę Komanda, wykonuje bowiem Polina Gagarina, która w barwach Rosji zajęła drugie miejsce w finale Eurowizji 2015, poruszając całą Europę (i debiutującą wówczas Australię) balladą A Million Voices. Mundialowy przebój nagrała za to z Jegorem Kridem, jednym z najpopularniejszych rosyjskich piosenkarzy.

Swoją piosenkę na mundial 2018 zaprezentowały też Buranowskie Babuszki, czyli objawienie Eurowizji 2012. Zdobywczynie drugiego miejsca z przebojowym Party for Everybody przyjęły u siebie uczestników MŚ 2018 dynamicznym utworem Welcome to Russia.

Od kilku dni w sieci można posłuchać również nowej piosenki-hymnu Colors, którą w oryginale wykonuje Jason Derulo. W nowej odsłonie amerykańskiemu piosenkarzowi wokalnie partneruje Ira Losco, dwukrotna eurowizyjna reprezentantka Malty w konkursach w 2002 i 2016 roku.

Piosenkę na mundial przygotował też rockowy zespół Sinplus, który w 2012 roku uznawany był za jednych z faworytów do wygrania konkursu. Niestety, z piosenką Unbreakable nie zdołali awansować do finału. Na potrzeby tegorocznych MŚ nagrali utwór Together, w którym gościnnie udziela się Wild Division.

Swój utwór na MŚ 2018 nagrał także niemiecki zespół Dschinghis Khan, który swoim przebojem Dschinghis Khan zapisał się w historii Konkursu Piosenki Eurowizji. Do nagrania mundialowej piosenki Moskau, Moskwa, Moscu, Moscow zaprosili Jaya Khana.

Szwedzkiej drużynie mocno kibicują Samir i Viktor, czyli weterani Melodifestivalen. Specjalnie dla swoich piłkarzy nagrali piosenkę Put Your Hands Up för Sverige.

Uchodzących za jednych z faworytów, czyli drużynę z Portugalii, muzycznie wspiera Luciana Abreu, czyli połowa duetu 2B reprezentującego Portugalię na Eurowizji 2005. Piosenkarka przed mundialem wydała energetyczną piosenkę Pula Pula.

https://www.youtube.com/watch?v=0ZgMqnfKfeQ&feature=share&app=desktop

Skojarzeń Eurowizji z mundialem nie brakuje także pozamuzycznie. Na murawie o wygraną tytuła Mistrza Świata walczy kilku piłkarzy, których życiowe partnerki (tzw. WAGs, czyli Wifes And Girlfriends) reprezentowały swoje kraje w Konkursie Piosenki Eurowizji. Za chorwacką drużynę szczególnie kciuki trzyma Franka Batelić, czyli dziewczyna obrońcy Vedrana Ćorluki.

Za swojego chłopaka, bramkarza Davida de Geę, kciuki trzyma za to Edurne, reprezentantka Hiszpanii na Eurowizji 2015 z numerem Amenecer.

Skoro o bramkarzach mowa, nie można zapominać o Hannesie Þór Halldórssonie, islandzkim piłkarzu, który poza grą w piłkę pasjonuje się reżyserią, a w 2012 roku stworzył teledysk do konkursowej piosenki Never Forget, którą wykonali w Baku Greta Salome i Jónsi.

Polskim eurowizyjno-mundialowym akcentem wśród WAGs jest Marina Łuczenko-Szczęsna, czyli żona bramkarza reprezentacji Polski, Wojciecha Szczęsnego, a także uczestniczka krajowych eliminacji do 1. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2003.

Tegoroczny mundial ma wiele eurowizyjnych akcentów. Nie zapominajmy jednak, że w poprzednich latach również nie brakowało muzyczno-piłkarskich powiązań dwóch niezwykle emocjonujących imprez. W 2010 roku na eurowizyjnej scenie wybrzmiał dynamiczny numer Allez Ola Olé, który został nagrany przez francuskiego piosenkarza Jessy’ego Matadora na potrzeby promocji mundialu 2010.

W 2012 roku piosenkę Be My Guest, będącą nieoficjalnym hymnem Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, nagrała ukraińska piosenkarka Gaitana. W przeciwieństwie do Polski, współgospodarz Euro 2012 wysłał swojego reprezentanta na Eurowizję w Baku.

Choć z pozoru Konkurs Piosenki Eurowizji i Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej nic nie łączy, obie imprezy to niezwykle widowisko dla publiczności, ogólnonarodowa rywalizacja zawodników na oczach milionów odbiorców oraz godziny prawdziwych emocji. Tych życzymy zarówno kibicom, jak i eurowizyjnym maniakom.

Fot. prasowe

Exit mobile version