Emocje po zeszłotygodniowym finale Uuden Musikiin Kilpailu zdążyły juz opaść. W takim wypadku warto na chłodno sprawdzić rekacje na zwycięstwo grupy Softengine oraz to co działo się za kulisami show.

W pierwszą sobotę lutego odbył się finał fińskich selekcji UMK. Finałowe zmagania gościła Barona Areena w Espoo.

Show otworzyła zeszłoroczna zwyciężczyni – Krista Siegfrids, która pomimo nie chęci jury chciała wziąć udział w UMK raz jeszcze. Udało jej się wedrzeć do areny napotykając po drodzę wiele przeszód, m.in. wdając się w bójkę Laurę Voutilainen (ESC 2002). Spektakularne otwarcie możecie zobaczyć TUTAJ.

O bilet do Kopenhagi starało się 8 wykonawców. Ostatecznie w głosowaniu jury wygrała grupa Softengine zdobywając 38 punktów. Za nimi znaleźli się Mikko Pohjola (35 punktów) oraz formacja MIAU (32 punkty).  Wyniki głosowania jury pokryły się z głosowaniem widzów, a wyniki czołowej trójki przedstawiają się następująco: 28,28%, 19,48%, 13,94%.

Softengine to młoda formacja pochodzi z miejscowości Seinäjoki (stolicy fińskiego tanga). Zespół powstał w 2011 roku. Członkowie grupy są w wieku pomiędzy 16 a 18 lat. Wykonują muzykę rockową z elementami indie. Inspirują się takimi zespołami jak: Coldplay, Thirty seconds to Mars czy fińskim Disco Ensemble.  W zeszłym roku wydali swój pierwszy album (własnym nakładem) oraz brali udział w wielu konkurach dla młodych wykonawców. Softengine był pierwszym uczestnikiem tegorocznego UMK, który podpisał kontrakt z dużą wytwónią muzyczną. Od miesiąca zajmuje się nimi fiński oddział Sony Music.

Co działo się podczas show?

Jako, że na widowni fińskiego finału znaleźli się członkowie OGAE Polska, warto wspomnieć jak przebiegały kulisy show. Grupy zwolenników przygotowały transparenty i rozdawały elementy promocyjne dla widzów w arenie. Przykładowo, zwolennicy Mikko Pohjoli rozdawali podobizny wokalisty zawieszone na drążkach. Na widowni znalazło się wiele znanych postaci z fińskiego i eurowizyjnego show-biznesu m.in. Jaana Pelkonen (prowadząca ESC 2007, a obecnie posłanka fińskiego parlamentu), Janikka B (popularna wokalistka, a prywanie żona Toniego Wirtanena – jednego z jurorów) oraz Alexander Rybak (ESC 2009). Samo show przebiegało sprawnie, nie doszło do żadnych wpadek. Obserwując reakcje publiczności, największą aprobatę otrzymała zwycięska grupa Softengine oraz Lauri Mikkola. Najmniejszym zainteresowaniem cieszyła się Hanna Sky. Po ogłoszeniu wyników, większość wykonawców pozostała w arenie, aby spotkać się z fanami. Jedynie oburzona Clarissa, której nie udało się podtrzymać trzyletniej dominacji Finoszwedów, opuściła budynek zaraz po ogłoszeniu wyników. Jak udało nam się dowiedzieć Mikko Pohjola jest bardzo zadowolony ze swojego wyniku i wierzy w sukces grupy Softengine. Trio MIAU było wyjątkowo zaskoczone swoim rezultatem. Dziewczyny z MIAU planują w maju wydanie swojego pierwszego albumu. Na widowni można było również spotkać Jasmin Michaelę, która ku rozpaczy wielu zagranicznych fanów została wyelimowana zaraz przed finałem. Wokalistka zdradziła nam, że obecnie pracuje (nieskutecznie) nad podpisaniem kontraktu płytowego. Warto wspomnieć, że Mikko Pohjola został uhonorowany dyplomem dla zwycięzcy plebiscytu organizowanego przez OGAE Finlandia (to znaczy, że pojawi się w OGAE Second Chance Contest).

Zapraszamy do obejrzenia galerii z finału UMK 2014:

Reakcje na zwycięstwo Something better

Zwycięstwo Softengine było dalekie od jakiegokolwiek zaskoczenia. Grupa od początku była typowana do zwycięstwa, o czym świadczyły zarówno notwania przedkonkursowe, jak i opinie specjalistów. Fińska opinia społeczna zazwyczaj jest wyjątkowo sceptyczna co do swoich wyborów, jednak tym razem ten wybór spotkał się z dość dużą aprobatą. W sondażu organizowanym przez dziennik Iltalehti, ponad połowa ankietowanych popiera ten wybór na Konkurs Piosenki Eurowizji. Singiel grupy znajduje się na playlistach najpopularniejszych kanałów radiówych, a piosenka trafiła na 2. miejsce fińskiej listy iTunes (na 1. miejscu znalazł się Mikko Pohjola, którego propozycja Sängyn reunalla, która po tygodniu od finału znajduje się w pierwszej 10 najpopularniejszych piosenek w Finlandii). Przykłady tych dwóch piosenek pokazują, że na poziomie muzycznym nowy format przynosi pozytywne skutki. Warto wspomnieć, że oprócz Softengine także 4 innych uczestników podpisało konktrakt płytowy (MIAU, Hukka ja Mama, Lauri Mikkola oraz grupa Madcraft).

W wywiadzie dla jednej ze stacji radiowych, członkowie Softengine przyznali, że ze względu na zwycięstwo w fińskich preselekcjach, planowana premiera albumu zostanie przesunięta. Grupa chce się obecnie skupić na nagraniu nowej wersji ich eurowizyjnej propozycji. Jak przyznali, ostateczna preselekcyjna wersja została nagrana w zbytnim pośpiechu, a członkowie Softengine chcieliby aby brzmienie ich utworu było dużo bardziej spektakularne. Można się spodziewać, że nad nową wersją Something better będzie czuwać sprawdzony producent, który od trzech lat jest zaangażowany w fińskie selekcjie – Jukka Immonen.

Fiński finał oglądało 443 tys. osób co daje 3 najlepszy wynik tamtego wieczoru. Jednocześnie oznacza to ze finał UMK 2014 zapewnił nadawcy publicznemu 46 % udziałów w rynku.

http://youtu.be/Sb4x3c6Qy6Q

http://youtu.be/5c1P0jY4kVE

Źródło: Yle, iltalehti, iTunes, YleX, własne

Zdjęcia: Kuba Obara i Maciej Sychowiec

 

2 KOMENTARZE

  1. Kamil – wynik ogladalnosci jest bardzo przyzwoity (na nasze to jakies 3,3 mln a dodatkowo 46% udziałów w rynku). Fińscy fani biją na alarm a wydaje mi się, że to zupelnie niepotrzebne. Gdyby faktycznie tak było to piosenki by aż tak dobrze sobie nie radziły.