Edyta Górniak, Justyna Steczkowska, Kasia Kowalska, Anna Maria Jopek. Cztery wspaniałe polskie wokalistki, które wzięły udział w Konkursie Piosenki Eurowizji. Co się u nich teraz dzieje? Zapraszamy na nowy cykl portalu eurowizja.org, w którym przedstawimy Wam ostatnie poczynania polskich reprezentantów.
1994 – Edyta Górniak
Wszyscy pamiętają debiut Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji, kiedy to Edyta Górniak zajęła wysokie 2. miejsce z piosenką To nie ja!. Nikomu z jej następców nie udało się powtórzyć tego sukcesu. Górniak próbowała także swoich sił w Krajowych Eliminacjach w roku 2016 z utworem Grateful, jednakże została pokonana przez Michała Szpaka. Obecna wciąż na rynku muzycznym, wokalistka z potężnym głosem została jurorem programu The Voice of Poland (edycja 3, 5 i 6) oraz The Voice Kids (1 edycja). W tymże programie doprowadziła do zwycięstwa Roksanę Węgiel (JESC 2018) i niedawno nagrała z nią utwór Zatrzymać chwilę do filmu Hotel Transylwania 3. Nie jest to jedyna styczność Górniak z filmowo-muzycznym światem w ostatnim czasie. W sierpniu tego roku premierę miała piosenka Tylko Ty/Bei Mir, którą można usłyszeć w filmie Dywizjon 303. Historia prawdziwa a wczesną wiosną wokalistka nagrała utwór Dom dobrych drzew do serialu Leśniczówka. Obecnie trwa jej akustyczna trasa koncertowa, w ramach której wykonuje swoje największe hity. A na koncie ma ich przecież wiele! Trasa rozpoczęła się 21 października a zakończy się 6 grudnia. Fani są zachwyceni atmosferą koncertów i na pewno jest to wspaniałe przeżycie dla wielbicieli głosu Górniak, która w wersji akustycznej prezentuje pełną skalę swoich możliwości. Zagraniczni fani z Wielkiej Brytanii będą mogli usłyszeć i zobaczyć diwę 11 listopada na koncercie Sto Lat, który odbędzie się w słynnym Royal Albert Hall w Londynie i jest poświęcony setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Górniak cyklicznie pojawia się także na topowych polskich festiwalach muzycznych, takich jak: Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu czy Sopot Top of Top Festival 2018. W tym roku wykonała w trakcie ich trwania swoje przeboje, takie jak Impossible, To nie ja!, Jak najdalej, Andromeda oraz (You make me feel) A natural woman w hołdzie dla zmarłej Arethy Franklin.
Górniak bezapelacyjnie posiada jeden z najpotężniejszych głosów w Polsce i mamy nadzieję na nowe nagrane przez nią płyty lub nawet na powrót do Konkursu Piosenki Eurowizji!
1995 – Justyna Steczkowska
Justyna Steczkowska w 1995 roku reprezentowała Polskę w Dublinie z piosenką Sama, zajmując 18 miejsce. Od tego czasu wydała 14 albumów. Ostatni z nich, I na co mi to było, pojawił się na rynku w 2015 roku. Był owocem współpracy Steczkowskiej z serbskim muzykiem Bobanem Markovicem. Duet koncertuje do tej pory, gromadząc rzesze fanów, zarówno w Polsce, jak i poza nią. Steczkowska współpracuje również z agencją Royal Concert, dzięki czemu śpiewa w koncertach takich jak: Koncert muzyki filmowej (1 i 2 edycja, 3 w przygotowaniu), Grzegorz Ciechowski – Spotkanie z Legendą, Tribute to… (razem z Kasią Moś, reprezentantką Polski z 2017 roku) czy Lord of The Rings: The Fellowship of The Ring in Concert. Od 2013 gra również w spektaklu Śpiewnik Pana W. Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego (reż. Krzysztof Jaślar) w Teatrze Syrena. Podobnie jak Górniak, w latach 2013 – 2014 była trenerem programu The Voice of Poland oraz prowadzącą program Fotorodzinka. W 2015 została odznaczona brązowym medalem Zasłużona Kulturze Gloria Artis a w 2016 odcisnęła dłoń na Alei Gwiazd podczas 21. Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach.
Czy ta wszechstronna wokalistka powinna ponownie pojawić się w stawce konkursu?
1996 – Kasia Kowalska
Kasia Kowalska w 1996 przyjęła zaproszenie TVP i reprezentowała Polskę w Oslo z piosenką Chcę znać swój grzech, zajmując 15 miejsce w stawce konkursowej. 2018 był dla Kowalskiej rokiem powrotu na scenę polskiej muzyki – po 10 latach przerwy wydała album z autorskim materiałem zatytułowany AYA, który zadebiutował na 2 miejscu rankingu sprzedaży płyt w Polsce OLiS. Pochodzą z niego trzy single: Alannah (tak niewiele chcę), Dla Taty i Teraz kiedy czuję. Kasia Kowalska obecnie jest w trasie koncertowej promującej album. Rozpoczęła się ona 8 października a zakończy w grudniu. Możemy usłyszeć ją również gościnnie w projektach muzycznych takich jak Panny wyklęte: wygnane vol. 1, gdzie wykonuje utwór Wstań i walcz; Straciłam swój rozsądek z płyty Wojciech Pilichowski – 25 Lat Koncert W Trójce czy Zamki na piasku i Mniej niż zero z płyty LP1 Lady Pank i goście. Kasia Kowalska, tak jak Justyna Steczkowska, bierze udział w koncercie Grzegorz Ciechowski – Spotkanie z Legendą.
1997 – Anna Maria Jopek
Jopek jako czwarta z kolei reprezentantka Polski w Konkursie Eurowizji w roku 1997 z piosenką Ale jestem zajęła 11 miejsce i kilka miesięcy później wydała swój debiutancki album pod tym samym tytułem. Od tego czasu minęło ponad 20 lat a Anna Maria Jopek wciąż jest jedną z najlepszych polskich wokalistek jazzowych. 3 maja 2015 została odznaczona przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej oraz za popularyzowanie polskiej muzyki w świecie. Jej ostatnie poszukiwania artystyczne doprowadziły do powstania albumu Ulotne, który stworzyła razem z amerykańskim saksofonistą Branfordem Marsalisem. Duet współpracuje razem od kilku lat, koncertując po całej Polsce. Poza granicami naszego kraju Jopek bywa bardzo często, zarówno na wielkich scenach, jak i w jazzowych klubach. Razem z zespołem Kroke odbyli trasę koncertową po Azji (Japonia, Chiny), Australii czy Skandynawii. 26 lipca 2018, otworzyła World Jazz Festival w Rydze. Na scenie towarzyszyli jej najlepsi polscy instrumentaliści: Krzysztof Herdzin – fortepian oraz Robert Kubiszyn – bas. Swego czasu głośno było również o udanej współpracy i wieloletniej przyjaźni artystki z Leszkiem Możdżerem. Stworzyli oni projekt Dwa serduszka, cztery oczy, którego premiera odbyła się 20 kwietnia 2018 r. w ramach uroczystej gali otwierającej największe na świecie targi jazzowe – jazzahead! w Bremie. W Polsce ten specjalny koncert można będzie usłyszeć 9 grudnia w Bielsku Białej. Jopek stworzyła również kolejny album ze swoim wieloletnim współpracownikiem Robertem Kubiszynem. Wydali oni razem płytę z muzyką ze spektaklu Czas kobiety (Teatr Stary w Lublinie, reż. Leszek Mądzik). Ponadto 16 września ukazał się niezwykły album z wierszami ks. Jana Twardowskiego, które śpiewają Krzysztof Napiórkowski, Adam Strug oraz Anna Maria Jopek.
Jak widać, pomimo braku komercyjnego sukcesu Jopek wciąż koncertuje, tworzy i jest jedną z najlepszych wokalistek światowej klasy. O tym mogą świadczyć liczne koncerty nie tylko w Europie. Czy artystka odnalazła by się w obecnych eurowizyjnych trendach?
To pierwszy artykuł z serii o polskich reprezentantach. Na kolejną część zapraszamy już wkrótce – tym razem pod lupę weźmiemy wokalistów z lat 1998 – 2003.
źródło: wikipedia.org, annamariajopek.pl, kasiakowalska.pl