źródło: KAPiF

Część 3 naszej serii ‘Co słychać u polskich reprezentantów’ to zespoły. Po sukcesie grupy Ich Troje zauważono, że właśnie ten zabieg przynosi efekty. Czy skutecznie? Co słychać u zespołu Blue Cafe oraz Ivana i Delifna? Zapraszamy!

Blue Cafe (2004)

Zespól Blue Cafe z Tatianą Okupnik na czele, reprezentował Polskę podczas 49. Konkursu Piosenki Eurowizji z piosenką Love Song. Po sukcesie Ich Troje, fani Eurowizji pokładali wiele nadziei w występie i piosence Blue Cafe. Niestety, nie udało się powtórzyć dobrego wyniku i ostatecznie Polska zajęła 17 miejsce w ogólnej klasyfikacji. Jednak to nie wpłynęło na popularność zespołu w tamtych latach. Grali oni w pierwotnym składzie do roku 2005, kiedy to Okupnik zdecydowała się opuścić zespół, a na jej miejsce wskoczyła obecna wokalistka grupy Dominika Gawęda. W 2013 świętowali 15 – lecie działalności poprzez trasę koncertową w całej Polsce a w 2015 wydali nową płytę Freshair, której singiel Zapamiętaj był wysoko notowany na listach przebojów i zgarnął masę nagród m.in. Superjedynkę. 2018 rok to kolejny krążek zespołu czyli Double Soul. W 2017 ukazał się singiel zapowiadający właśnie tę płytę –  Między nami. Rok później kolejne dwa – Niebo i Reflection. Zostały one dobrze przyjęte przez fanów i krytyków. Pomimo braku spektakularnego sukcesu od czasu wydania singla Buena w 2011 roku, zespół wciąż jest aktywny i gra wiele koncertów, zarówno w Polsce jak i zagranicą. Tatiana Okupnik obecnie zajmuje się karierą solową. Czy obecny skład zespołu wypadłby lepiej na Eurowizji? Czy kiedyś zobaczymy ich na konkursowej scenie?

Ivan i Delfin (2005)

Zespól Ivan i Delfin, po wygraniu programu preselekcyjnego Stratosfera, zostali reprezentantami Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji z piosenką Czarna dziewczyna. Niestety, zespól nie zdołał awansować do wielkiego finału w Kijowie, zajmując 11 miejsce w półfinale. W tym samym roku zespół wydał reedycję albumu Czarne oczy, z największym hitem, który wówczas nuciła cała Polska czyli Jej Czarne Oczy. Rok później światło dzienne ujrzał nowy album pt. Dwa Żywioły, który nie powtórzył sukcesu poprzedniej płyty. W 2007 zespół został rozwiązany, a na miejsce Ivana Komarenko weszła nowa wokalistka – Joanna Aisha Czarnecka (obecna wokalistka zespołu Red Lips). W takim składzie zespół przetrwał rok i ostatecznie zakończył działalność. Ivan Komarenko wciąż jest obecny w polskich mediach i aktualnie pracuje nad nową płytą.

Ich Troje (2006)

Zespół Ich Troje w powiększonym składzie (ówczesna wokalistka – Anna Świątczak, i dwie poprzednie – Justyna Majkowska i Magda Femme, oraz raper Real McCoy) wystąpił w 51. Konkursie Piosenki Eurowizji z utworem Follow my heart. Zespół, tak jak reprezentanci Polski rok wcześniej, zajął 11 miejsce w półfinale, co wiązało się z brakiem awansu do finału Eurowizji.

Co obecnie słychać u zespołu, można przeczytać w poprzednim artykule:

Co słychać u polskich reprezentantów – część 2 (1998 – 2003)

Trzy zespoły, trzy nieudane starty w Konkursie Piosenki Eurowizji. Czy wiedzielibyście kogoś z nich jeszcze raz na Eurowizyjnej scenie? A może zespół Ich Troje powie fanom ‘do trzech razy sztuka’ i zaskoczy wszystkich? Część 4 serii Co słychać u polskich reprezentantów już wkrótce!

Źródło: wikipedia.com, blue-cafe.pl