Co porabiają tegoroczni reprezentanci Litwy, Łotwy i Estonii? Jak zostaną wybrani ich następcy?

Rok 2015 był pod względem eurowizyjnym dość udany dla krajów bałtyckich: Litwy, Łotwy oraz Estonii. Po raz pierwszy od wprowadzenia półfinałów wszystkim trzem krajom udało się uzyskać awans. Największe powody do radości mieli Łotysze, którzy na finał czekali aż 7 lat. Tegoroczni reprezentanci bałtyckiej trójki nie próżnują – wydają płyty, koncertują, czy też… stają się aktywistami LGBT!

Aminata, która dała Łotwie najlepszy wynik od dziesięciu lat, swoją debiutancką płytę wydała jeszcze przed Eurowizją, w kwietniu. Inner Voice składa się z 10 kompozycji, które powstawały przez ostatni dwa lata, wliczając w to I Can Breathe, piosenkę, z którą wokalistka już rok temu próbowała się dostać na ESC. Singlem promującym płytę jest, oczywiście, eurowizyjne Love Injected. Utwór nie tylko rewelacyjnie sobie radził na łotewskich listach przebojów, ale też podbijał serca słuchaczy m. in. w Wielkiej Brytanii. Wcześniejszym wydanym przez artystkę singlem była piosenka Leave my love bleeding. W czasie wakacji artystka odwiedziła kilka festiwali między innymi Summer Sound Liepaja, Dauvagas czy litewski Galapagai. Jednak od końca lipca… słuch o niej zaginął. Jej oficjalny profil na facebooku milczy. Czy takie odcięcie się od świata może zwiastować pracę nad nowym albumem?

Estoński duet: Elina Born & Stig Rasta przez wiele sondaży typowany był do wygrania minionej Eurowizji. Ostatecznie jednak piosenka Goodbye to Yesterday zajęła ‚dopiero’ siódme miejsce. Utwór jednak bardzo do gustu przypadł słuchaczom między innymi austriackiego radia Ö3 (współodpowiedzialnego za organizację tegorocznej ESC) – estoński utwór w lipcu wskakiwał na szczyt ichniejszej listy przebojów.

Co aktualnie porabiają Stig i Elina? Ich muzyczne drogi na razie się rozeszły. Ona wydała swoją debiutancką płytę i poszukuje młodych muzyków z którymi mogłaby współpracować. On wrócił do nagrywania z zespołem Traffic. Jednak ciągle ze sobą koncertują. Jej nowym singlem promującym płytę jest Kiliamanjaro. Jego zespół nagrał piosenkę Sekundiga. Dla fana ESC ciekawy będzie klip do tej piosenki. W nagraniu do niego wzięło udział wielu znanych Estończyków, w tym… gwiazdy Eurowizji. Ile z nich jesteście w stanie rozpoznać na teledysku?

Najgorzej w tym roku z bałtyckiej trójki poradziła sobie Litwa. Duet Moniki Linkyte oraz Vaidasa Baumili zajął w Wiedniu 18. miejsce. Teraz litewscy reprezentanci, którzy dzięki pocałunkowi na scenie zapadli w pamięci eurowizyjnych widzów, pracują osobno. Oczywiście cały czas zachowują między sobą przyjacielskie relacje. Trzeba jednak pamiętać, że ich duet był stworzony specjalnie na potrzeby… zaledwie kilku odcinków litewskich selekcji. Traf chciał, że we dwójkę Vaidas i Monika dokonali tego, czego wcześniej w pojedynkę nie dawali rady – wygrali bilet na Eurowizję. Piosenka, którą zaśpiewali w Wiedniu, This Time oryginalnie śpiewana była przez samego Vaidasa, i w tej właśnie formie znalazła się na jego płycie Iš naujo (trzeciej w jego karierze). Monika debiutancką płytę dopiero wydaje. Walk with me ma mieć premierę w tym miesiącu. W związku z premierą płyt on sporo koncertował, ona koncertować i promować krążek dopiero będzie. Oto ich nowsze single: Nauja Diena Vaidasa oraz Aitvarai Moniki. Co ciekawe Baumila w ostatnim czasie stał się aktywnym zwolennikiem ruchu LGBT – często zdarza mu się wyrażać publiczne poparcie dla osób homoseksualnych.

Eurowizja 2015 już za nami, czas więc powoli zacząć myśleć o następnym ESC w Sztokholmie. Wszystkie trzy bałtyckie kraje potwierdziły już udział w następnym Konkursie i zdradziły parę szczegółów dotyczących wyborów reprezentantów. Co wiemy? Zostaną zachowane tegoroczne formaty. Druga edycja łotewskiej Supernovy ponownie składać się z dwóch ćwierćfinałów, półfinału i finału (który odbędzie się 28 lutego). Chętni do udziału w selekcjach mogą się zgłaszać do 1 listopada. W rywalizacji wziąć udział mogą muzycy każdej narodowości. W grudniu LTV ma ogłosić pełną listę uczestników.

W Eesti Laul wystartować będą mogli zaś tylko obywatele Estonii. Zgłaszać swoje piosenki do selekcji będą mogli do 2 listopada. Tego samego dnia, o godzinie 15.00 odbędzie się runda preeliminacyjna. Finał selekcji odbędzie się 5 marca. W tym roku obejrzeć mogliśmy dwa półfinały, jednak telewizja ERR rozważa  zwiększenie liczby koncertów.

Nie jest niespodzianką, że i Litwa nie ma zamiaru zmieniać formatu selekcji. Cieszące się popularnością widzów Eurovizjos już po raz trzeci wyłoni reprezentanta tego kraju. Szczegóły na dzień dzisiejsze nie są znane, zapewne jednak domyśleć się można, że wykonawca i jego piosenka eurowizyjna jak zwykle wybierani będą oddzielnie. Litewski format znany był ze swoich skomplikowanych reguł, co gorsza, często zmienianych przez samego nadawcę. Czy coś się uprości? Litwa jest do tej pory jedynym krajem bałtyckiej trójki, który nie sięgnął jeszcze po eurowizyjne zwycięstwo. Czy 2016 to będzie jej rok?

Źródła: wikipedia.org, facebook.com, wiwibloggs.com, menu.err.ee, esctoday.com, officialchatrs.com,  

Foto: 4vector.com