Praktyczny przewodnik po selekcjach do L-Z (2/2).
Oto druga część pierwszego odcinka Co Ta Europa – czyli o selekcjach słów kilka, w którym podsumowujemy wszystko, co do tej pory wiemy o nadchodzącym sezonie selekcyjnym. Pierwszą część przewodnika od A do Z zakończyliśmy na literze I. Zapraszamy do dalszej lektury:
LITWA Jeśli komuś udało się ogarnąć skomplikowany format selekcji litewskich i cieszył się, że teraz może obejrzeć Eurvizjos ze zrozumieniem, to muszę go zmartwić. Reguły się zmieniają. Na jeszcze bardziej pogmatwane. Znając życie – nie ogarniają ich zapewne nawet sami Litwini. W tym sezonie selekcje składać się będą z dwóch równolegle biegnących części – jednej klasycznej dla normalnych selekcji – eliminujemy artystów z przypisanymi im piosenkami, oraz na drugą – klasyczną dla Litwy, gdzie żadna piosenka nie jest na stałe przypisana do żadnego wykonawcy. Obie części spotkają się dopiero w finale. Tylko dla widzów o wyrobionej cierpliwości i mocnych nerwach.
Prawdopodobne powroty: Donny Montell (ESC 2012)
Daty selekcji: bliżej nieokreślone, 9 odcinków, styczeń – marzec
ŁOTWA Format Supernova przyniósł w tym roku upragniony i oczekiwany sukces. Nie ma więc co się dziwić, że nadawca łotewski postanowił kontynuować ten sposób wyboru reprezentanta. Odbyły się już castingi do selekcji, na dniach powinniśmy poznać ich skład.
Daty selekcji: 21 lutego – półfinał, 28 lutego – finał
MALTA Jeden z ulubionych psychofańskich krajów eurowizjomaniaków. Jak co roku w Malta Eurovision Song Contest usłyszeć będziemy mogli całą masę z lekka kiczowatego, lecz nie pozbawionego uroku europopu. W zeszłym tygodniu poznaliśmy fragmenty maltańskich utworów. Miłośnicy zawiedzeni nie będą! Za rok za to zapewne znowu czekają na nas selekcje z recyklingu po Dziecięcej Eurowizji. W końcu Malta po raz drugi wygrała Juniora…
Potencjalne powroty: Ira Losco (ESC 2002) – aż dwie (!) piosenki, Daniel Testa (JESC 2008)
Gdzie odsłuchać: TUTAJ znaleźć można fragmenty wszystkich utworów biorących udział w selekcjach
Daty selekcji: 22 stycznia – półfinał, 23 stycznia – finał
MACEDONIA Kaliopi !!! Tyle w temacie. Kolejny start wielkiej macedońskiej artystki w ESC. Wczesna faworytka wielu fanów.
MOŁDAWIA Tegoroczny skandal związany ze zwycięstwem Ukraińca Eduarda Romanyuty w selekcjach mołdawskich przełożył się na niską liczbę zgłoszeń do O Melodie Pentru Europa 2016. Na niewielką liczbę chętnych mogła de facto wpłynąć także nowa reguła, ograniczająca udział obcokrajowców w selekcjach. Ostatecznie udało się uzbierać tylko 47 piosenek. Spośród nich 24 wybranych zostanie do udziału w półfinale. Jak łatwo się domyślić, wykonawcom nietrudno będzie przebić się w tym roku przez etap przesłuchań, aby znaleźć się w stawce selekcji.
Potencjalne powroty: Natalia Barbu (ESC 2007), Litesound (ESC 2012 – Białoruś)
Gdzie odsłuchać: TUTAJ znaleźć można wszystkie zgłoszone do selekcji piosenki
Daty selekcji: 23 i 25 lutego – półfinały, 27 lutego – finał
NIEMCY Miał być częściowo wybór wewnętrzny. Miało być Unser Song für Xavier (co ciekawe, do tej pory uwzględniane w oficjalnym grafiku eurovision.tv). Niestety wybrany uprzednio reprezentant, Xavier Naidoo, musiał zrzec się tytułu w atmosferze skandalu. Biedaka oskarżano o rasizm i powszechnie stwierdzono, że osoba prezentująca takie a nie inne poglądy na Konkurs Piosenki Eurowizji jechać nie może. Niemiecki nadawca ugiął się pod krytyką opinii publicznej i ogłosił, że Xavier do Sztokholmu nie pojedzie, a reprezentant zostanie wybrany w drodze klasycznych selekcji Unser Song für Stockholm. Klasycznych – oznacza to brak koncertu klubowego dla debiutantów oraz zaniechanie dwuetapowego finału, w którym wykonawcy śpiewali po dwie piosenki.
Data selekcji: najprawdopodobniej 18 lutego
NORWEGIA Przyszłoroczne Melodi Grand Prix będzie bardzo podobne do tegorocznego. Nawet prowadzący pozostaną ci sami. Oczywiście piosenki usłyszymy nowe. Ponownie odbędzie się tylko jeden koncert, z towarzyszeniem orkiestry i chórkami wgranymi w playback.
Data selekcji: 27 lutego
POLSKA Wybór wewnętrzny proszę państwa. Chyba nikt z tego powodu nie rozpacza – w końcu wszyscy pamiętamy, jak słaby poziom reprezentowały ostatnie polskie finały narodowe. Kogo w przyszłym roku wybierze TVP? Fani tym razem nie prześcigają się w rzucaniu nazwiskami, po tegorocznej niespodziance w postaci Moniki Kuszyńskiej. Naszego 18. reprezentanta poznamy najprawdopodobniej w lutym.
RUMUNIA Na dziś brak informacji o sposobie wyboru reprezentanta. Najprawdopodobniej jednak selekcje zostaną zorganizowane. Są już nawet chętni do wzięcia w nich udziału.
Prawdopodobne powroty: Mihai Traistariu (ESC 2006)
ROSJA Po latach obracania się w kręgu najgorętszych nazwisk, które fani z chęcią zobaczyliby na ESC, Sergey Lazarev wreszcie został wybrany na reprezentanta Rosji. Nie znając utworu już możemy stwierdzić, że mamy mocnego faworyta do zwycięstwa.
SAN MARINO Brak danych. Nie, nie będzie to Valentina Monetta.
SERBIA Prawdopodobny wybór wewnętrzny.
SŁOWENIA Po raz kolejny do wyboru reprezentanta zostanie użyty format EMA. Czy po raz trzeci z rzędu na Eurowizję trafi piosenka spod pióra Maraayi?
Data selekcji: luty (w przybliżeniu)
SZWAJCARIA Selekcje Die Grosse Entscheidungsshow dostarczają swoistej rozrywki eurowizjomaniakom w późnym sezonie ogórkowym. Platforma internetowa, dzięki której do selekcji zgłaszać się mogą artyści z całego świata, dostarcza co roku wielu ‘kwiatków’. Co mieliśmy w tym roku? Między innymi śpiewającą kupę i metalową babcię. Zdarzyło się też parę naprawdę dobrych piosenek. Części z nich udało się nawet przedostać do panelu jurorskiego, gdzie niestety (w osobistym odczuciu waszej redaktorki) zostały bezlitośnie wyeliminowane. Ostateczna szóstka finalistów prezentuje raczej średni poziom, co oczywiście nie oznacza, że ze stawki nie da się wybrać nic sensownego – można też jednak wybrać mocno źle.
Gdzie odsłuchać: TUTAJ znaleźć można playlistę z finałową szóstką utworów
Data selekcji: 13 lutego
SZWECJA Gospodarze przyszłorocznej Eurowizji przy okazji świętują 15-lecie Melodifestivalen pod wodzą Christera Björkmana. W związku z tym do współprowadzenia show zostały zaproszone tak znane fanom Eurowizji nazwiska jak: Gina Dirawi, Sarah Dawn Finer, Charlotte Perrelli (ESC 1999 i 2008), Petra Mede, Peter Jöback czy Ola Salo (ESC 2007). W stawce znalazło się również mnóstwo gwiazd, które już dobrze dały się poznać widzom MF. W przyszłorocznym Melodifestivalen usłyszymy aż 17 wykonawców którzy już kiedyś występowali w szwedzkich selekcjach! Jeśli myślicie, że to niewiele, przypomnijcie sobie że liczba uczestników znowu wyniesie tylko 28, oraz to, że w latach, kiedy w MF startowało po 32 uczestników, nie uświadczaliśmy więcej niż 12 powrotów. Jak stawka zapowiada się muzycznie? Wygląda na to, że na szczęście zostanie zachowany zdrowy balans pomiędzy szlagierami i popem dla nastolatków, a porządnymi radiówkami.
Potencjalne powroty: Krista Siegfrids (!) (ESC 2013 – Finlandia oraz… prowadząca UMK 2016), Martin Stenmarck (ESC 2005), Tommy Nilsson (ESC 1989)
Daty selekcji: 6, 13, 20, 27 lutego – półfinały, 5 marca – Andra Chancen, 12 marca – finał
UKRAINA Selekcje odbyć się mają. Naszym zadaniem ma być wiara w uczciwość wyników. Zapowiedziano, że odbędą się trzy lub cztery półfinały.
Potencjalne powroty: Anastasia Prihodko (ESC 2009 – Rosja), Zlata Ognevich (ESC 2013)
Daty selekcji: przełom stycznia i lutego
WĘGRY Tradycyjnie reprezentant Węgier wybrany zostanie poprzez A Dal. Co ciekawe – nadawca węgierski zamknął drogę do starań o występ na Eurowizji amatorom. W przyszłym roku w selekcjach wystąpią tylko artyści, którzy na swoim koncie mają płyty bądź single. Co więcej, każdy artysta może zostać wyeliminowany z selekcji, bądź pozbawiony tytułu reprezentanta, jeśli… wybuchnie jakikolwiek skandal z nim związany! Jeszcze jeden szkopuł – o ile zwycięska piosenka na pewno trafi na Eurowizję, o tyle… wykonawca już niekoniecznie. Woń przekrętu czuć na kilometr?
Daty selekcji: bliżej nieokreślone
WIELKA BRYTANIA Możecie wierzyć lub nie, ale BĘDĄ SELEKCJE!!! Z pomocą Scotta Millisa i OGAE UK ma zostać wyselekcjonowana taka stawka finału narodowego, aby jego zwycięzca wreszcie dał wyspiarzom upragniony sukces. Czekamy z niecierpliwością na efekty ich pracy.
Data selekcji: na dziś nieznana
WŁOCHY Pomimo tego, że San Remo pomaga w wyborze eurowizyjnego reprezentanta Włoch, nie wolno zapomnieć nam, że to włoski charakter tego festiwalu jest najważniejszy! A nie jakieś tam Eurowizje… W przeciwnym razie mocno narazimy się włoskiej dumie. Zwycięzca San Remo może, ale nie musi trafić na ESC. A my rozkoszujmy się pięknem włoskiej muzyki.
Daty selekcji (przepraszam, festiwalu): 9-12 lutego
Uffff – dotarliśmy do końca eurowizyjnego alfabetu! Stan selekcyjny po drugiej części przewodnika: 12 państw wybierze swoich reprezentantów publicznie, 3 wewnętrznie, a 4 jeszcze się nie określiły. W sumie mamy stosunek 21:11:11 – przynajmniej połowa krajów uczestniczących w ESC 2016 zafunduje nam rozrywkę w postaci selekcji narodowych. Bo czymże byłoby życie przeciętnego eurowizjomaniaka bez śledzenia tych zmagań? Jaka smutna byłaby zima bez szwedzkich szlagierów? Jak niepełne Boże Narodzenie bez albańskiego festiwalu? Cieszmy się sezonem selekcyjnym – tak szybko przemija…
Wszystkie dalsze perypetie sezonu selekcyjnego 2016 postara się dla Was przekazać:
Wasza HoSanna
PS. Od wczoraj, czyli od daty publikacji pierwszej części przewodnika, wyciekły nowe informacje dotyczące krajów w nich opisanych. Opublikowano wszystkie estońskie piosenki (dostępne TUTAJ), a Gruzja zdecydowała się na wybór wewnętrzny. Nazwisko swojego reprezentanta podać ma… dziś. Ogłoszono również, że w selekcjach belgijskich w skład międzynarodowego jury wejdą: Christer Björkman (ESC 1992 – Szwecja, główny koordynator Melodifestivalen) oraz Hadise (ESC 2009 – Turcja).