Ogłoszono wyniki plebiscytu na najgorzej ubranego uczestnika minionego Konkursu Piosenki Eurowizji. Tym razem nagroda im. Barbary Dex trafiła do ekscentrycznego reprezentanta Portugalii, Conana Osírisa, który w pierwszy półfinale tegorocznego widowiska zajął 15. miejsce. Kto jeszcze uplasował się na czołowych pozycjach w głosowaniu internautów z całej Europy?

Nagrodę im. Barbary Dex przyznano Portugalczykowi, jednak tuż za nim uplasowała się reprezentantka Cypru, Tamta, zaś na najniższym miejscu podium stanęła Zena, która śpiewała w tym roku w barwach Białorusi. Czołową piątkę dopełnili reprezentanci Belgii (Eliot) i Macedonii Północnej (Tamara Todevska).

Strój zwycięzcy plebiscytu, Conana Osirisa, już od pierwszej próby porównywano m.in. do gada lub… bożonarodzeniowej choinki. Wśród fanów pojawiały się głosy, że nawiązanie do barw narodowych (zielony kostium, czerwone wizualizacje) co prawda jest ideą szlachetną, jednak wygląd stylizacji wzbudza co najmniej mieszane odczucia i jest zdecydowanie gorszy od tej, którą Portugalczyk miał na sobie w trakcie Festival da Canção. Zapewne nie bez znaczenia była również specjalna nakładka, którą Conan założył na swój podbródek a którą niektórzy porównywali do „czarnego rezonującego pudełka” lub akcesoriów używanych przez bohaterów filmów science fiction i fantasy.

Również Tamta (lateksowy strój) była wymieniana w gronie faworytów do zajęcia czołowego miejsca w plebiscycie im. Barbary Dex. Doceniono także charakterystyczne białe kozaki Zeny, połączone z dosyć osobliwie wyglądającą bluzką i spodenkami – cały outfit był porównywany na miejscu m.in. do stylizacji z dyskotek dla nastolatek.

Łącznie w plebiscycie oddano rekordową liczbę ponad 4 000 głosów. Warto zaznaczyć, że jego organizatorzy postanowili zmienić nazwę z uwagi na liczne głosy sprzeciwu ze strony artystów, dotyczące negatywnego przesłania, przyświecającego inicjatywie. I tak zamiast „najgorzej ubranego uczestnika” internauci będą wybierali „najbardziej przykuwający uwagę strój reprezentanta”.

Przypomnijmy, że Polska tryumfowała w plebiscycie im. Barbary Dex w 2001 roku za sprawą Andrzeja Piasecznego i jego legendarnego już futerka. Z kolei w 2004 roku Tatiana Okupnik zajęła w głosowaniu drugie miejsce, tuż za reprezentantką Rumunii. Poniżej wszyscy zdobywcy nagrody, od 1997 roku włącznie:

2019 – Conan Osíris – Portugalia
2018 – Eye Cue – Macedonia Północna
2017 – Slavko Kalezic – Czarnogóra
2016 – Nina Kraljić – Chorwacja
2015 – Trijntje Oosterhuis – Holandia
2014 – Vilija Matačiūnaitė – Litwa
2013 – Moje 3 – Serbia
2012 – Rona Nishliu – Albania
2011 – Eldrine – Gruzja
2010 – Milan Stanković – Serbia
2009 – Zoli Ádok – Węgry
2008 – Gisela – Andorra
2007 – Werka Serduczka – Ukraina
2006 – Nonstop – Portugalia
2005 – Martin Vučić – Macedonia Północna
2004 – Sanda Ladoși – Rumunia
2003 – t.A.T.u. – Rosja
2002 – Michalis Rakintzis – Grecja
2001 – Piasek – Polska
2000 – Nathalie Sorce – Belgia
1999 – Lydia – Hiszpania
1998 – Guildo Horn – Niemcy
1997 – Debbie Scerri – Malta

Fot. Maciej Stępień/OGAE Polska

Źrodło: escxtra.com, eurovisionary.com