Tuż przed Eurowizją ukazuje się debiutancki album Conchity Wurst, która 10 maja 2014 podbiła serca jurorów i telewidzów, wygrywając 59. Konkurs Piosenki Eurowizji. Na płytę czekaliśmy ponad rok – czy było warto?

Wydaje się, że zwycięzca Konkursu Eurowizji nie może wybrać lepszej daty premiery dla debiutanckiego krążka niż kilka dni przed kolejną Eurowizją. Od dziś, 15 maja, w większości państw europejskich oraz w Australii można kupić najnowszą płytę Conchity Wurst, zatytułowaną po prostu Conchita. W Polsce album ukaże się 19 maja, ale można go już zamawiać w przedsprzedaży, m.in. na saturn.pl, empik.com czy merlin.pl.

Conchita to 12 kompozycji, wśród których obok wzruszających ballad znajdziemy utwory dynamiczne, obok piosenek popowych także inspirowane swingiem czy motywami orientalnymi. Wszystkie nagrania mają jeden wspólny mianownik – znakomity, czysty i mocny głos Conchity. Ich fragmentów można posłuchać tutaj (wymagany program iTunes). Płytę promuje wydany niedawno singiel You Are Unstoppable:

– Ten album jest bardzo bliski mojemu sercu, ponieważ to moje pierwsze solowe wydawnictwo [ma na koncie jeszcze płytę Gut So nagraną z zespołem jetzt anders! w 2007, wówczas jeszcze jako Thomas Neuwirth – przyp. red.] – pisze Conchita Wurst na swojej  stronie. – Z tego względu to niezwykle elektryzujące i ekscytujące. Jestem zachwycona, że krążek jest tak barwny i różnorodny. Wszystkie moje ulubione gatunki muzyczne znalazły swoje odbicie na tej płycie. 

Conchita Wurst dedykuje swój debiutancki solowy album fanom, którzy wspierali ją przez cały rok po zwycięstwie w Eurowizji. Trzeba przyznać, że odwdzięczyła im się w doskonałym stylu – płyty słucha się naprawdę dobrze. I choć może ona nie odnieść w naszym kraju komercyjnego sukcesu (polskie radia czy muzyczne telewizje decydują się nie promować twórczości Conchity, być może właśnie w obawie, że mogłaby jednak przypaść do gustu), to jednak wysoki poziom muzyczny krążka wynagrodzi fanom artystki rok oczekiwania na Conchitę.

Spis utworów:
01. You Are Unstoppable
02. Up For Air
03. Put That Fire Out
04. Colours Of Your Love
05. Out Of Body Experience
06. Where Have All The Good Men Gone
07. Somebody To Love
08. Firestorm
09. Pure
10. Heroes
11. Rise Like A Phoenix
12. The Other Side Of Me
13. You Are Unstoppable (Dynsty Rework) – tylko w wydaniu cyfrowym
14. Heroes (video) – tylko w wydaniu cyfrowym

Źródła: conchitawurst.com, empik.com, iTunes Store, lastfm.pl, fot.: conchitawurst.com

Poprzedni artykułWywiad z Danielem Kajmakoskim dla eurowizja.org
Następny artykułPróby drugiego półfinału ruszyły!
Przemysław Jóźwik
Niepoprawny optymista, który nie potrafi żyć bez muzyki. Gust muzyczny mam tak różnorodny jak cała Eurowizja: od Britney Spears i Michaela Jacksona, przez Nirvanę, po Die Antwoord. Wśród polskich artystów najbardziej cenię Nosowską i Peszek. Otwarty na ludzi, przeciwny wszelkim formom przemocy, tolerancyjny i wyrozumiały. Lubię otaczać się znajomymi, ale doceniam też chwile samotności, które potrafię konstruktywnie wypełnić. Moja rodzina to ukochany Bartosz i dwa przeurocze kociaki, Renio i Soksik. Nie dostałem się na dziennikarstwo (nie wiedziałem m,in. jak się wabił pies Waldorffa), więc zostałem fizykiem. W 2017 obroniłem doktorat pisząc o dyslokacjach krawędziowych w kryształach i obecnie przebywam na stażu w Lizbonie. Od 1996 tworzę własną listę przebojów, którą kiedyś zainteresowało się nawet MTV. Eksponencjalny system liczenia punktów stosuję już od kilku lat do tworzenia rocznych rankingów mojej listy. W oparciu o model eksponencjalny także EBU postanowiła liczyć punkty od jury podczas Eurowizji. Brawo EBU :) W OGAE jestem od 2009, do redakcji eurowizja.org dołączyłem nieco później, pewnie z powodu niespełnionych aspiracji dziennikarskich. Należę do zespołów opiekujących się Wielką Brytanią, Irlandią i Portugalią, a ponadto także eurowizyjną historią i statystykami. Moje ulubione eurowizyjne piosenki to Il Volo (Włochy 2015), Freaky Fortune feat. RiskyKidd (Grecja 2014), Jemini (UK 2003), Katrina and The Waves (UK 1997), Karoline Krüger (Norwegia 1988)...