Telewizja RSI opublikowała listę trzech półfinalistów w szwajcarskich preselekcjach. Z kolei stacje RTS oraz SRF opublikowały utwory, które powalczą o kolejny etap selekcji. Szczęśliwcy wybrani wewnętrznie oraz poprzez głosowanie  internautów na platformie internetowej zmierzą się w kolejnym etapie selekcji – rundzie Expert Check.

Preselekcje w Szwajcarii powoli wkraczają w decydującą fazę. Włoskojęzyczna stacja RSI otrzymała 15 zgłoszeń. Specjalnie powołana komisja muzyczna (w skład której wszedł m.in. Paolo Meneguzzi, reprezentant Szwajcarii w Konkursie Piosenki Eurowizji w 2008 roku) wybrała trzech kandydatów, którzy zmierzą się na żywo z pozostałymi szczęśliwcami podczas rundy Expert Check.

Pierwszymi półfinalistami w szwajcarskich preselekcjach okazali się:

Deborah Bough – Take Me Back to 23 -> http://esc.srf.ch/en-ch/deborah-bough?sorting=alpha

The Vad Vuc – Cocktail e fantasmi

Elias ft. Zero in On Your Perfume

Z kolei do francuskojęzycznej stacji RTS nadesłano 26 kompozycji, spośród których do dalszego etapu zostanie wybranych jedynie sześć. 20 listopada zostaną zorganizowane radiowe preselekcje, w trakcie których jury podejmie decyzje o tym, komu przyznać bilet do półfinału preselekcji. Wszystkie utwory zostały opublikowane na oficjalnej stronie nadawcy publicznego ->  http://www.rts.ch/emissions/dossiers/2015/eurosong/

Na faworytów francuskojęzycznych selekcji wyrośli Mathieu Blanchette – początkujący wokalista, którego utwór Bring Back the Moon można często usłyszeć w komercyjnym radiu oraz Licia Chery, która coraz częściej pojawia się w rozgłośniach radiowych promując tym samym swój eurowizyjny utwór Fly. Jak wiadomo, gust jurorów często może znacznie odbiegać od upodobań publiczności, tak więc na ostatecznych faworytów i szczęśliwców musimy poczekać do 20 listopada.

https://www.youtube.com/watch?v=Iga3pzfmITQ

Ruszyło głosowanie na utwory zamieszczone na platformie niemieckojęzycznej stacji SRF. Tradycyjnie każdy może wziąć udział w głosowaniu na swojego faworyta. Należy wejść na stronę: http://esc.srf.ch/en-ch/deborah-bough?sorting=alpha, następnie wybrać maksymalnie 4 utwory i przyznać im punkty od 1 do 4. Aby głosowanie było prawidłowe i skończone należy w celu weryfikacji wpisać swój numer telefonu i odebrać specjalny kod, którzy przyjdzie esemesem. Głosowanie internautów i jury potrwa do 17 listopada. Następnie przedstawiciele SRF opublikują nazwiska 9 artystów, którzy po zsumowaniu wszystkich głosów otrzymali największe wsparcie oraz kredyt zaufania ze strony jurorów.

18 półfinalistów zmierzy się w kolejnym etapie szwajcarskich preselekcji – rundzie Expert Check, która odbędzie się 7 grudnia. Transmisja bedzie dostępna na stacjach RTS, RSI, SRF, a także w internecie. Trzech przedstawicieli z ramienia SRF, dwóch kandydatów wyłonionych przez RTS oraz jeden szczęśliwiec broniący barw włoskojęzycznej stacji RSI zmierzą się w wielkim finale, który odbędzie się 31 stycznia. O tym, kto z szóstki finalistów pojedzie do Wiednia zadecydują widzowie oraz jurorzy stosunkiem głosów 50/50.

Ciekawostką jest, że w tym roku pierwszy raz od wielu lat do preselekcji nie zgłosił się żaden polski artysta, brakuje także eurowizyjnych nazwisk, które zawsze przewijały się na szwajcarskiej platformie. Obserwatorzy jednogłośnie podkreślają, że sukces Sebaltera w Kopenhadze znacznie przełożył się na poprawę jakości nadesłanych propozycji oraz wzrost poziomu artystycznego wśród pretendentów do miana przyszłorocznego reprezentanta kraju w Austrii.

Źródło: rts.ch, srf.ch, rsi.ch, eurovision.tv, OGAE Switzerland

Zdjęcie: eurovision.tv (EBU)