Kolejna odsłona cyklu Cover Up już jest! Tym razem szukamy znanych artystów, zarówno polskich jak i zagranicznych, którzy zaopiekowali się eurowizyjnymi utworami. Niektóre z nich odniosły ogromny sukces i są kojarzone właśnie z artystą, który oryginalnie ich nie stworzył! O kim mowa? Czytajcie i słuchajcie!

Helena Dzokaz domu Milopulos, powszechnie znana jako Eleni to polska piosenkarka pochodzenia greckiego. Kto z nas nie zna hitu Troszeczkę ziemi, troszeczkę słońca? Prawdopodobnie większość fanów tego utworu nie zdaje sobie sprawy, że jest to polska wersja piosenki Ein bißchen Frieden, którą wykonywała Nicole, wygrywając 27. Konkurs Piosenki Eurowizji w 1982 r. Eleni wykonywała również zwycięski utwór Izraela z Konkursu w 1979 roku – Hallelujah oryginalnie wykonywany przez zespół Milk and Honey i Gali Atari.

Kids United to francuska grupa muzyczna, składająca się z … dzieci. Ich covery odniosły ogromny sukces na całym świecie, a utwór L’Oiseau et l’Enfant został odtworzony od 2016 roku ponad 100 000 000 razy! Oryginalnie był to zwycięski utwór Konkursu Piosenki Eurowizji z 1977 roku, wykonywany przez Marie Myriam.

Piove (Ciao, ciao bambina) to utwór włoskiego wokalisty Domenico Modugno, napisany przez Dino Verde’a i Williama Galassiniego, nagrany i wydany w 1959. Singiel wygrał 9. Festiwal Piosenki Włoskiej w San Remo , po czym reprezentował Włochy podczas 4. Konkursu Piosenki Eurowizji w tym samym roku, zajmując 6. miejsce. Jednak utwór żyje aż do dziś i jest wykonywany przez licznych artystów. W polskiej wersji językowej znany jest z wykonania Zbigniewa Wodeckiego i Sławy Przybylskiej.

Puppet on a String to zwycięski utwór Konkursu Piosenki Eurowizji z 1967. Oryginalnie wykonywała go brytyjka Sandie Shaw. W Polsce dobrze znany jako Marionetka Haliny Kunickiej.

Któż z nas nie nuci pod nosem Volare w wykonaniu Gypsy King? Mało słuchaczy wie, że jest to Nel blu dipinto di blu, utwór włoskiego wokalisty Domenico Modugno, uznawany za jedną z najpopularniejszych włoskich piosenek na świecie. Modugno brał udział w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1958 roku, zajmując 3. Miejsce. W tym samym roku wokalista otrzymał nagrodę Grammy w kategoriach: nagranie i piosenka roku. Ostatnim znanym włoskim wykonaniem jest  to grupy Il Volo (Włochy 2015)

Non ho l’età  to utwór  włoskiej wokalistki Giglioli Cinquetti, z którym w 1964 roku wygrała Festiwal Piosenki Włoskiej w San Remo i 9. Konkurs Piosenki Eurowizji. W Polsce znany pod tytułem Nie wolno mi, wykonywany przez wiele polskich wokalistek – Renie Rolską, Sławe Przybylską czy Anne German.

Na koniec zbiór kilku nowszych utworów i ich zaskakujących wykonań. Koniecznie dajcie znać, jeżeli odkryjecie coś nowego, i macie ochotę się tym z nami podzielić!

Eleni Foureira (Cypr 2018) – Sto Theo Me Paei 

oryginał: Nadav Guedjev – Golden Boy (Izrael 2015)

Medial Banana – Horehronie

Oryginał: Kristina Pelakova – Horehronie (Słowacja 2010)

Michał Bajor – Merci Cheri

oryginał: Udo Jürgens – Merci Cheri (Austria 1966)

Artykuł powstał przy współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE Polska.