Druga odsłona najnowszej, autorskiej serii portalu eurowizja.org już jest! Tym razem przeglądamy covery zwycięzców Konkursu Piosenki Eurowizji w wykonaniach polskich wokalistów i muzyków. Zapraszamy!

Netta – Toy (2018)

Alan Lewicki to młody, polski wokalista, który wziął na warsztat właśnie ten utwór. Osiągnął on prawie 20 tysięcy wyświetleń i został zauważony przez nie tylko polskich odbiorców. Alan na swoim kanale chętnie wykonuje eurowizyjne piosenki. Warto zobaczyć! Jak Wam się podoba Toy w męskim wykonaniu? Nam bardzo! Gratulujemy!

Salvador Sobral – Amar Pelos Dois (2017)

Wokalista Krzysztof Bobel swoim polskim wykonaniem (do którego sam przetłumaczył i stworzył tekst) podbił polski internet – w tym momencie film obejrzało ponad 20 tysięcy osób. Niewątpliwie ciężkie zadanie – ale bardzo dobrze wykonane. Zarówno w warstwie tekstowej jak i wokalnej. Posłuchajcie!

Maciek Czemplik, znany ze swoich licznych akustycznych coverów na polskim Youtube, tym razem połączył siły z Martyną Kasprzycką. Kolejne świetne tłumaczenie portugalskiego utworu – tym razem w wersji jeszcze bardziej nastrojowej. Warto posłuchać! Koniecznie wieczorową, jesienną porą.

Jamala – 1944 (2016)

Czy z ballady o dużej sile rażenia można zrobić akustyczny utwór? Odpowiedź brzmi tak! Warto posłuchać coveru Sylwii Borkowskiej. Instrumentalnym aranżem zajął się Hubert Charków, a klip i sam utwór został wyprodukowany podczas warsztatów Just Cover It.

Conchita Wurst – Rise like a phoenix (2014)

A oto Kuba Adamus i jego genialne wykonanie utworu Rise like a phoenix. Niewątpliwie jest to bardzo trudny utwór – a Kuba świetnie dał sobie z nim radę!

Loreen – Euphoria (2012)

O coverach zwycięskiego utworu szwedki Loreen można by zrobić osobny artykuł. Jest to jeden z najchętniej wykonywanych utworów eurowizyjnych. Oto 3 najciekawsze, zdaniem redakcji, covery!

Justyna Grelich

Ryszard Joter w wersji instrumentalnej:

Aleksandra Werszner

Lena – Satelite (2010)

Satelite w kwartecie? Czemu nie! Świeży, młodzieńczy i energetyczny cover! W wykonaniu Oli, Darii, Jagody i Mai – wyprodukowany przez Studio Esti!

Alexander Rybak – Fairytale (2009)

Wykonanie Jana Cieplucha na żywo, podczas konkursu, to coś co warto zobaczyć!

I jeszcze więcej wykonań zwycięskich piosenek sprzed ponad 10 lat:

Marija Šerifović – Molitva (2007)

Abba – Waterloo (1974)

Gigliola Cinquetti – Non ho l’eta (1964)

Brotherhood of man – Save your kisses for me (1976)

Dana International – Diva (1998)

Które z powyższych wykonań Wam się najbardziej podoba? Coverów których piosenek Wam brakuje? Słuchajcie, oglądajcie i zachwycajcie się.

A my widzimy się w kolejnej odsłonie w grudniu – tym razem polskie eurowizyjne hity w wykonaniu zagranicznych wokalistów!

A odsłonę pierwszą artykułu możecie zobaczyć tutaj:

#CoverUp – odsłona 1 – drugie życie eurowizyjnych przebojów!