Rozpoczynamy nowy autorski cykl portalu eurowizja.org – #CoverUp. Co miesiąc będziemy publikować najlepsze covery eurowizyjnych hitów, które są popularne nie tylko wśród najwierniejszych fanów konkursu. Nowe, świeże, często zaskakujące brzmienia – to coś, co warto posłuchać i zobaczyć!

W pierwszej odsłonie wybraliśmy się na poszukiwania coverów polskich piosenek eurowizyjnych, wykonywanych przez naszych rodzimych wokalistów i muzyków. Wśród publikacji nie brakuje zawodowców, znanych twarzy, jak również amatorów czy młodych pasjonatów muzyki, którzy stawiają pierwsze kroki w muzycznym świecie.

Niewątpliwie największą popularnością cieszą się dwa utwory – To nie ja Edyty Górniak (2. miejsce na Eurowizji 1994) i Color of Your Life Michała Szpaka (8. miejsce na Eurowizji 2016).

Zacznijmy od tego ostatniego:

Michał Szpak – Color of Your Life (ESC 2016)

Fani eurowizyjnego hitu Color of Your Life mogą być zaskoczeni i zachwyceni coverem DZIEMIAN & friends. Rockowe brzmienie, świetna gitara i genialny wokal nadają piosence kompletnie nowy wymiar, wcale nie gorszy od oryginału. W serwisie YouTube klip ma ponad 300 000 wyświetleń, a sam wokalista – 80 000 subskrybentów.

Ze sporym zainteresowaniem spotkało się również wykonanie Bartka Sawa Sawickiego. Wokalista dysponuje charyzmatyczną barwą, która tworzy i koloruje piosenkę na swój własny sposób. A do tego posiada pięknie i profesjonalnie zrealizowany klip!

Covery nagrywane w domowym w zaciszu, bez profesjonalnego sprzętu, wcale nie są gorsze. Trzy wokalistki: Sara Ziółkowska, Anna Nierubiec i Wiktoria Tracz. Trzy młode wykonawczynie o silnych i jakże różnych głosach, spokojnie mogłyby towarzyszyć Michałowi Szpakowi na scenie.

Edyta Górniak – To nie ja (ESC 1994)

Edyta Górniak w 1994 roku zajęła 2. miejsce, najwyższe do tej pory wśród reprezentantów Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji. Utworem To nie ja podbiła serca polskich fanów. No i oczywiście polskich wokalistek. Do tej pory utwór ten jest uważany za jeden z najtrudniejszych do zaśpiewania, ale wielu stara się z nim zmierzyć. Wokalistki próbują dorównać Edycie Górniak i zdobyć uznanie fanów piosenki. My wybraliśmy trzy najciekawsze wykonania. Czy możemy znaleźć tutaj następczynie jednej z najlepszych wokalistek w Polsce? Posłuchajcie i oceńcie sami!

Wiktoria Kłusek z kanału StudioDlaCiebie, choć ma tylko 13 lat (!), wykazuje się niesamowitą dojrzałością i warsztatem wokalnym. Dzięki tym zdolnościom nadaje piosence swój własny charakter i nie próbuje naśladować Górniak. Gratulacje!

Idąc dalej – Ala Tracz przyprawia nas o dreszcze! Ogromny potencjał i świetne, profesjonalne wykonanie.

Wokalistką, którą warto docenić za dojrzałe i wręcz idealne wykonanie, jest Martyna Zygadło, wykonująca utwór podczas Międzynarodowego Festiwalu Orfeusz w Italii we wrześniu tego roku. Polecamy!

Gromee ft. Lukas Meijer – Light Me Up (ESC 2018)

Tegoroczny reprezentant Polski w Lizbonie – Gromee i jego utwór Light Me Up również króluje wśród youtube`owych coverów. Często i również poza granicami Polski (ale o tym w kolejnej odsłonie #CoverUp). Kreatywność fanów piosenki zadziwia, zaskakuje i zachwyca.

Youtuberka Natalia Matecka nie tylko stworzyła swój własny aranż na … ukulele ale i przetłumaczyła angielski tekst na polski. Czy to na pewno dalej ta sama piosenka? Tak, tylko w trochę łagodniejszym, kobiecym i subtelnym wydaniu! Bardzo ciekawy eksperyment.

Młodziutkiego Igora przedstawiać nie trzeba. Chłopiec nie tylko podbił serca fanów Gromee’go swoim wykonaniem Light Me Up na pianinie, ale i zachwycił samego producenta. Po sukcesie w Internecie chłopiec miał okazję poznać muzyka osobiście w jednym z programów śniadaniowych i otrzymać od niego wspaniały prezent, jakim był nowy instrument. Warto posłuchać i się wzruszyć.

A jak Wam się podoba radiowy hit w rockowo-metalowym brzmieniu? Mr. Brownstone stanowczo stworzył kompletnie nowy utwór.

I ostatnie zaskakujące odkrycie – Light Me Up z dodatkiem elektrycznych skrzypiec. Wykonanie: Sandra Cygan.

Kasia Moś – Flashlight (ESC 2017)

Kasia Moś w maju 2017 roku awansowała do finału Eurowizji w Kijowie. Utworem Flashlight i swoim niesamowitym głosem podbiła serca fanów. Niewątpliwie jest to jeden z trudniejszych utworów eurowizyjnych do wykonania – od niepodrabialnego głosu Kasi Moś po wyraz artystyczny sam w sobie. Czy młodzi wokaliści poradzili sobie z tym utworem? Oceńcie sami!

Blanka Hodurek – młody, ale mocny głos!

Nevedon – niesamowity głos i charakter!

Rafał Bienias na pianinie w wersji akustycznej! Wow!

Nie można zaprzeczyć, że polscy wokaliści są bardzo kreatywni i uwielbiają nie tyle śpiewać znane przeboje, co nadawać im nowe życie. Moglibyśmy tutaj wymieniać i wymieniać, szukać i szukać. Ale po co? Lepiej słuchać!

Oto pozostałe utwory reprezentujące Polskę na Eurowizji na przestrzeni 24 lat i ich „nowi” wykonawcy!

Cleo & Donatan – My Słowianie (ESC 2014) w wersji śląskiej zespołu Kafliki!

Magdalena Tul – Jestem (ESC 2011) w wykonaniu Martyny Galińskiej

Martyna Gajda i Edyta Pochłod w wykonaniu piosenki Ale Jestem Anny Marii Jopek (ESC 1997)

Kasia Kowalska – Chcę znać swój grzech (ESC 1996) w świetnym wykonaniu Agaty Buczkowskiej

Za miesiąc kolejna odsłona – tym razem zwycięzcy Konkursu Piosenki Eurowizji w wykonaniach polskich wokalistów. Zapraszamy!