Cypr 2021 Vangelis Kakouriotis Ivi Adamou
Góra (od lewej): Panagiotis Koufogiannis, Vangelis Kakourriotis, Sophia Patsalides Dół: Ian Stratis, Ivi Adamou, Sandro fot. esc-plus.com, eurovoix.com, hit-channel.com, popnable.com, tumblr.com, wiwibloggs.com

Od 1 czerwca wiemy, że to nie Sandro będzie reprezentować ten wyspiarski kraj na przyszłorocznej Eurowizji. Na kogo zatem postawi Cypr? Czy znowu dojdzie do wypożyczenia z Grecji?

Stacja RIK (Radiofoniko Idryma Kyprou) na początku zeszłego miesiąca wydała oświadczenie, w którym ogłoszono, że niedoszły reprezentant Cypru na Eurowizji 2020 – Sandro – nie będzie występować dla kraju w przyszłym roku. Miało to miejsce za zgodą artysty i jego menadżerów. Nadawca podziękował również artyście za współpracę i życzył powodzenia w przyszłości. Otworzyło to zatem giełdę nazwisk – kto zatem ma szansę reprezentować Cypr w Rotterdamie?

Cypr 2021: Vangelis Kakouriotis

Obecnie to kandydatura 24-letniego wokalisty jest uznawana za najpoważniejszą. W ostatnich latach był również rozważany do reprezentowania Grecji w Tel Awiwie i Cypru w Rotterdamie. Vangelis przyznał niedawno w wywiadzie, że jest gotów reprezentować to wyspiarskie państwo. Na jego korzyść przemawia zarówno przynależność do wytwórni Panik Records, w której nagrywa choćby Eleni Foureira (której możliwy powrót w 2021 roku zdementowali przedstawiciele RIK). Kakouriotis miał okazję występować z Lucą Hannim (Szwajcaria 2019), zatem jakieś eurowizyjne doświadczenie ma.

Cypr 2021: Ian Stratis

Ian ma 28 lat i jest laureatem 2. miejsca greckiej edycji X Factora z 2016 roku. Występował zarówno w musicalach, jak i lokalnej wersji programu Twoja Twarz Brzmi Znajomo. W zeszłym roku stwierdził, że chciałby wystąpić na eurowizyjnej scenie. Czy to jednak wystarczy, by przekonać decydentów z RIK?

Cypr 2021: Sophia Patsalides

Fani Eurowizji Junior mogą kojarzyć tę artystkę. Reprezentowała ona bowiem Cypr przed sześcioma laty. Dziś, 20-letnia Sophia dojrzała muzycznie i mogłaby odciągnąć uwagę od reprezentantki Grecji – Stefanii, która również ma w swoim CV epizod juniorowy. Czy Cypryjczycy zdecydują się na taki krok przeciwko bratniemu narodowi greckiemu?

Cypr 2021: Panagiotis Koufogiannis

Panagiotis ma 31 lat i w 2017 roku wygrał greckiego X Factora. Dlaczego byłby dobrym kandydatem na reprezentanta Cypru? Tym razem warto spojrzeć na liczby. Pięć lat temu zajął 2. miejsce w cypryjskich preselekcjach (wygrał u publiczności, ale jury przyznało mu dopiero miejsce piąte). Wówczas na Eurowizję pojechał John Karayiannis. W kolejnych dwóch edycjach Cypr reprezentowali laureaci trzeciego i czwartego miejsca: zespół Minus One oraz Hovig. Czy to nie najwyższy czas, aby uhonorować zwycięzcę cypryjskiej publiki z 2015 roku?

Cypr 2021: Ivi Adamou

Dlaczego Cypr nie miałby się zdecydować na pierwszy w tym kraju od 2007 roku powrót eurowizyjnego artysty? I dlaczego nie miałaby to być Ivi Adamou? Fani Eurowizji do dziś nucą jej La La Love z 2012 roku. Zapewne wielu z nich zaraz przypomni sobie jej… niezbyt czysto zaśpiewany występ. Jednak przez 8 ostatnich lat Ivi występowała w musicalach czy we wspólnych koncertach z takimi gwiazdami jak Marinella (Grecja 1974), Helena Paparizou (Grecja 2001 & 2005) czy Eleni Foureira (Cypr 2018). Przez tyle lat z pewnością zdobyła niemało doświadczenia, co mogłaby pokazać w Rotterdamie.

Eurowizja 2021 odbędzie się w dniach 18, 20 i 22 maja w Ahoy Arenie w Rotterdamie. Na ten moment 28 krajów potwierdziło zainteresowanie udziałem w przyszłorocznym konkursie. W tym gronie nie ma póki co polskiego nadawcy – Telewizji Polskiej.

Źródła: escxtra.com, eurovoix.com, youtube.com