Telewizja cypryjska wyśle swojego reprezentanta do Sztokholmu. Czy będzie to zwycięzca drugiej edycji „Eurovision Song Project”?

Debiutant eurowizyjny z 1981 roku – Cypr – weźmie udział w Eurowizji 2016 w Sztokholmie. Nie wiadomo jeszcze, kto zostanie 33. reprezentantem wyspy oraz jaki format selekcji zostanie zastosowany. Parę tygodni temu przedstawiciel stajci CyBC sugerował, że widzowie będą mieli okazję oglądać drugą edycję maratonu preselekcyjnego „Eurovision Song Project” będącego swoistą fuzją talent-show i Melodifestivalen. Pierwsza edycja trwała prawie 3 miesiące, składała się z 9 rund, a zwycięzcą został (nieoczekiwanie) skromny wokalista z Limassol – Giannis Karagiannis z balladą „One thing I should have done”. Sympatycznemu 21-latkowi udało się awansować do finału Eurowizji w Wiedniu, gdzie zakończył rywalizację na 22. miejscu, zdobywając o 1 punkt więcej niż Monika Kuszyńska. Aktualnie Giannis pracuje nad piosenkami na swój debiutancki album, a część repertuaru zaprezentował podczas koncertu w Londynie 12 sierpnia.

Największym sukcesem Cypru na Eurowizji jest 5. miejsce, które udało się zająć aż trzy razy – w 1982 (za sprawą Anny Vissi i „Mono i agapi”), w 1997 (dzięki piosence „Mana Mou” duetu Hara & Andreas Constantinou) oraz w 2004 roku (dokonała tego Lisa Andreas z balladą „Stronger Every Minute”). W latach 2006-2009 Cypr nie mógł przebić się do finału, później reprezentanci dokonali tego trzykrotnie, z czego zdecydowanie najbardziej spektakularny był awans z 2012 dzięki Ivi Adamou i jej hitowej propozycji „La La Love”.

Źródło: ESCtoday.com, Wiwibloggs.com, Wikipedia, Facebook; fot.: Whatontv.co.uk