Dziś Cypr świętuje Dzień Narodowej Organizacji Cypryjskich Bojowników, organizacji, która przyczyniła się do uzyskania przez to wyspiarskie państwo niepodległości w 1960 roku. Z tej okazji chcemy przypomnieć utwory, które sobie najlepiej poradziły na eurowizyjnej scenie.
Cypr zadebiutował w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1981 roku. Wówczas formacja Island zajęła wysokie, szóste miejsce. Przez lata reprezentanci tego kraju osiągali raczej przeciętne wyniki, a po wprowadzeniu półfinałów sześciokrotnie nie uzyskali kwalifikacji do sobotniego koncertu. Cypryjska delegacja opuściła Konkurs dwukrotnie: w 2001 i 2014 roku. Choć jeszcze nie udało im się zdobyć upragnionego zwycięstwa, w ich blisko 40-letniej historii eurowizyjnej było kilka ważnych i wartych zapamiętania momentów.
Cypr na Eurowizji: najlepsze występy
5. One – Gimmie (ESC 2002)
Po roku absencji, spowodowanej niskim wynikiem w 2000 r. (i byciem od pięciu lat poza czołową dziesiątką), Cypryjczycy postawili na formację One. W skład boysbandu wchodzą Filipos-Kostandinos Filipu, Dimitris Kutsawlakis, Arjiris Nastopulos, Panos Tserpes oraz Konstandinos Christoforu (Constantinos Christoforou), który reprezentował już Cypr w 1996 roku (i wystąpił również w 2005 r.). Cypryjski nadawca – CyBC – wybrał zespół wewnętrznie, a wsparcie wokalne w Tallinnie zapewniła im Christina Ajiri, połowa cypryjskiego duetu z 2000 roku. Pierwszy raz w historii piosenka z Cypru została zaśpiewana w całości po angielsku. Zajęła szóste miejsce, zdobywając 85 punktów (w tym douze points od Grecji i Malty). Utwór stał się hitem w Grecji i na Cyprze. Zespół rozpadł się w 2005 roku, wrócił chwilowo 10 lat później, a od zeszłego roku znów działa w oryginalnym składzie.
4. Ana Wisi – Mono i agapi (ESC 1982)
Tej pani chyba nie musimy przedstawiać? Ana Wisi (Anna Vissi) jest wielką gwiazdą w Grecji i na Cyprze, a na eurowizyjnej scenie zadebiutowała w 1980 roku, reprezentując Grecję. Helladę reprezentowała również w 2006 roku, lecz to z Cyprem zajęła najlepsze miejsce. Ballada Mono i agapi również została wybrana przez nadawcę. Zajęła piąte miejsce, a na konto Cypru wpadło wówczas 85 punktów. Dostała dwie dwunastki: od Holandii i Norwegii. Dlaczego nie od Grecji? Bo wówczas nie brała udziału.
3. Hara i Andraes Konstantinu – Mana Mou (ESC 1997)
„Moja Ojczyzna” była wybrana poprzez finał narodowy. Podczas koncertu w klubie nocnym Monte Caputo w Limassolu 21-osobowe jury postawiło na rodzeństwo Hara & Andraes Konstantinu. Drugie miejsce zajął wówczas Stelios Konstandas, który reprezentował wyspiarskie państwo sześć lat później. Duet Konstantinu również zajął piąte miejsce, ale uzyskał 98 punktów, w tym 12 punktów od Grecji i Islandii.
2. Lisa Andreas – Stronger Every Minute (ESC 2004)
Również w roczniku z pierwszymi półfinałami cypryjski nadawca organizował preselekcje, również w klubie nocnym. Tym razem w stołecznym Pavilionie. Zwyciężczynią okazała się młodziutka, zaledwie 16-letnia Lisa Andreas, której piosenka pokonała dziewięć innych utworów. Podobnie jak w półfinale, Cypr ulokował się w finale na piątym miejscu. W sobotnią noc zdobył aż 170 punktów, zgarniając najwyższą notę tylko od – bez zaskoczenia – Grecji.
1. Eleni Fureira – Fuego (ESC 2018)
Nie mogło być inaczej – grecka piosenkarka pochodzenia albańskiego, Eleni Fureira (Eleni Foureira, a w zasadzie Entela Fureraj), podbiła serca fanów Eurowizji swoim przebojowym Fuego. Artystka próbowała dwukrotnie reprezentować Grecję w Konkursie: w 2010 roku zajęła drugie miejsce, a w 2016 roku… cóż, preselekcji nie było, ale jej nazwisko pojawiało się na tzw. short-liście. Fureira wystąpiła w pierwszym półfinale, z którego awansowała do finału z drugiej pozycji. W finale zgarnęła aż 436 punktów, co pozwoliło na uplasowanie się na drugiej lokacie. Reprezentantka Cypru dostała najwyższe noty od widzów z Armenii, Bułgarii i Grecji. Najbardziej docenili ją zaś jurorzy z Białorusi, Grecji, Irlandii, Malty, Hiszpanii i Szwecji. Zdobyła również nagrodę im. Marcela Bezençona w kategorii artystów, przyznawaną przez komentatorów konkursu. Jej kariera, choć była wcześniej znana w kilku krajach południowej Europy, wręcz eksplodowała – zdecydowanie bardziej niż ówczesnej zwyciężczyni, Netty z Izraela.
https://eurowizja.org/tropem-gwiazd-eurowizji-eleni-foureira/
Cypr na Eurowizji: warto wspomnieć
Nie możemy nie wspomnieć w tym miejscu także o dwóch ostatnich piosenkach z tej wyspiarskiej republiki. Tamta w zeszłym roku zajęła 13. miejsce, a Replay stał się jednocześnie jednym z większych hitów w Euroclubie (i w zasadzie wśród fanów Eurowizji). W tym roku zaś Cypr miał reprezentować Sandro, którego Running nie usłyszymy niestety w Rotterdamie. Kto wie? Być może artysta dostanie kolejną szansę w przyszłym roku?
A Wy, które piosenki z Cypru lubicie najbardziej? Dajcie znać!