Cypr na Eurowizji: 5 najlepszych występów

Cypr

Cypr na Eurowizji, Eleni Fureira, zdobywczyni drugiego miejsca na Eurowizji 2018, fot. eurovision.tv

Dziś Cypr świętuje Dzień Narodowej Organizacji Cypryjskich Bojowników, organizacji, która przyczyniła się do uzyskania przez to wyspiarskie państwo niepodległości w 1960 roku. Z tej okazji chcemy przypomnieć utwory, które sobie najlepiej poradziły na eurowizyjnej scenie.

Cypr zadebiutował w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1981 roku. Wówczas formacja Island zajęła wysokie, szóste miejsce. Przez lata reprezentanci tego kraju osiągali raczej przeciętne wyniki, a po wprowadzeniu półfinałów sześciokrotnie nie uzyskali kwalifikacji do sobotniego koncertu. Cypryjska delegacja opuściła Konkurs dwukrotnie: w 2001 i 2014 roku. Choć jeszcze nie udało im się zdobyć upragnionego zwycięstwa, w ich blisko 40-letniej historii eurowizyjnej było kilka ważnych i wartych zapamiętania momentów.

Cypr na Eurowizji: najlepsze występy

5. One – Gimmie (ESC 2002)

Po roku absencji, spowodowanej niskim wynikiem w 2000 r. (i byciem od pięciu lat poza czołową dziesiątką), Cypryjczycy postawili na formację One. W skład boysbandu wchodzą Filipos-Kostandinos Filipu, Dimitris Kutsawlakis, Arjiris Nastopulos, Panos Tserpes oraz Konstandinos Christoforu (Constantinos Christoforou), który reprezentował już Cypr w 1996 roku (i wystąpił również w 2005 r.). Cypryjski nadawca – CyBC – wybrał zespół wewnętrznie, a wsparcie wokalne w Tallinnie zapewniła im Christina Ajiri, połowa cypryjskiego duetu z 2000 roku. Pierwszy raz w historii piosenka z Cypru została zaśpiewana w całości po angielsku. Zajęła szóste miejsce, zdobywając 85 punktów (w tym douze points od Grecji i Malty). Utwór stał się hitem w Grecji i na Cyprze. Zespół rozpadł się w 2005 roku, wrócił chwilowo 10 lat później, a od zeszłego roku znów działa w oryginalnym składzie.

4. Ana Wisi – Mono i agapi (ESC 1982)

Tej pani chyba nie musimy przedstawiać? Ana Wisi (Anna Vissi) jest wielką gwiazdą w Grecji i na Cyprze, a na eurowizyjnej scenie zadebiutowała w 1980 roku, reprezentując Grecję. Helladę reprezentowała również w 2006 roku, lecz to z Cyprem zajęła najlepsze miejsce. Ballada Mono i agapi również została wybrana przez nadawcę. Zajęła piąte miejsce, a na konto Cypru wpadło wówczas 85 punktów. Dostała dwie dwunastki: od Holandii i Norwegii. Dlaczego nie od Grecji? Bo wówczas nie brała udziału.

3. Hara i Andraes Konstantinu – Mana Mou (ESC 1997)

„Moja Ojczyzna” była wybrana poprzez finał narodowy. Podczas koncertu w klubie nocnym Monte Caputo w Limassolu 21-osobowe jury postawiło na rodzeństwo Hara & Andraes Konstantinu. Drugie miejsce zajął wówczas Stelios Konstandas, który reprezentował wyspiarskie państwo sześć lat później. Duet Konstantinu również zajął piąte miejsce, ale uzyskał 98 punktów, w tym 12 punktów od Grecji i Islandii.

2. Lisa Andreas – Stronger Every Minute (ESC 2004)

Również w roczniku z pierwszymi półfinałami cypryjski nadawca organizował preselekcje, również w klubie nocnym. Tym razem w stołecznym Pavilionie. Zwyciężczynią okazała się młodziutka, zaledwie 16-letnia Lisa Andreas, której piosenka pokonała dziewięć innych utworów. Podobnie jak w półfinale, Cypr ulokował się w finale na piątym miejscu. W sobotnią noc zdobył aż 170 punktów, zgarniając najwyższą notę tylko od – bez zaskoczenia – Grecji.

1. Eleni Fureira – Fuego (ESC 2018)

Nie mogło być inaczej – grecka piosenkarka pochodzenia albańskiego, Eleni Fureira (Eleni Foureira, a w zasadzie Entela Fureraj), podbiła serca fanów Eurowizji swoim przebojowym Fuego. Artystka próbowała dwukrotnie reprezentować Grecję w Konkursie: w 2010 roku zajęła drugie miejsce, a w 2016 roku… cóż, preselekcji nie było, ale jej nazwisko pojawiało się na tzw. short-liście. Fureira wystąpiła w pierwszym półfinale, z którego awansowała do finału z drugiej pozycji. W finale zgarnęła aż 436 punktów, co pozwoliło na uplasowanie się na drugiej lokacie. Reprezentantka Cypru dostała najwyższe noty od widzów z Armenii, Bułgarii i Grecji. Najbardziej docenili ją zaś jurorzy z Białorusi, Grecji, Irlandii, Malty, Hiszpanii i Szwecji. Zdobyła również nagrodę im. Marcela Bezençona w kategorii artystów, przyznawaną przez komentatorów konkursu. Jej kariera, choć była wcześniej znana w kilku krajach południowej Europy, wręcz eksplodowała – zdecydowanie bardziej niż ówczesnej zwyciężczyni, Netty z Izraela.

https://eurowizja.org/tropem-gwiazd-eurowizji-eleni-foureira/

Cypr na Eurowizji: warto wspomnieć

Nie możemy nie wspomnieć w tym miejscu także o dwóch ostatnich piosenkach z tej wyspiarskiej republiki. Tamta w zeszłym roku zajęła 13. miejsce, a Replay stał się jednocześnie jednym z większych hitów w Euroclubie (i w zasadzie wśród fanów Eurowizji). W tym roku zaś Cypr miał reprezentować Sandro, którego Running nie usłyszymy niestety w Rotterdamie. Kto wie? Być może artysta dostanie kolejną szansę w przyszłym roku?

A Wy, które piosenki z Cypru lubicie najbardziej? Dajcie znać!

Exit mobile version