Cypr powraca do preselekcji po dwuletniej przerwie! Jakie wielkie nazwiska zostaną zaangażowane do tego projektu i kto pojedzie w barwach kraju na 63. Konkurs Piosenki Eurowizji 2018?

Kompozytorem cypryjskiej propozycji będzie Alex Papaconstantinou (na zdjęciu poniżej), którego fani Eurowizji mogą kojarzyć m.in. jako twórcę utworu Always, wykonanego przez duet AySelArash reprezentujący Azerbejdżan w 2009 roku (3. miejsce w finale). W swoim dorobku artystycznym ma też takie utwory, jak Yassou Maria (Grecja 2007), La La Love (Cypr 2012) czy Cool Me Down (polskie Krajowe Eliminacje 2016).

 

Funkcję choreografa pełnić będzie Haris Savvas, który opracował układ taneczny do tegorocznego występu Hoviga z Cypru.

Obecnie znamy jeszcze jedno nazwisko. Telewizja potwierdziła, że w komisji jurorskiej zasiądzie szwedzki kompozytor Christer Björkman, od lat zaangażowany w Konkurs Piosenki Eurowizji.

[UPDATE]: Cypryjskie Eliminacje zostaną podzielone na trzy etapy:

Pierwszy z nich będzie mieć charakter wirtualny. Może wziąć w nim udział każda osoba posiadająca cypryjskie obywatelstwo.
Do 20 października 2017r. należy przesłać swoje zgłoszenie (na adres: cypruseurovision2018@cybc.com.cy), zawierające m.in. nagrany utwór na platformie YouTube.com.

Następnie odbędzie się druga runda, w której zakwalifikowani uczestnicy wezmą udział w przesłuchaniach – wyłonią one ostatecznych finalistów.

Data finału preselekcji jest ustalona na styczeń 2018r. Zwycięzcę wybiorą wspólnie widzowie oraz jurorzy.

Ostatnim reprezentantem Cypru, który został wyłoniony podczas preselekcji narodowych, był John Karayannis z piosenką One Thing I Should Have Done. Dzięki wygraniu eliminacji zdobył bilet do Wiednia, gdzie uplasował się na 22. miejscu w finale 60. Konkursu Piosenki Eurowizji 2015. Czy zwycięzca przyszłorocznych eliminacji wywalczy dla Cypru awans do finału i zdobędzie najwyższe miejsce w historii startów swojego kraju?

Tegorocznym reprezentantem Cypru był Hovig, który z utworem Gravity znalazł się w sobotnim finale, zdobywając ostatecznie 21. pozycję.

Cypr brał udział w Konkursie Piosenki Eurowizji już 34 razy, debiutując w 1981 roku w Dublinie. Od wprowadzenia rundy półfinałowej w 2004 roku, kraj ten uczestniczył w widowisku 13 razy (jedynie w 2014 roku zabrakło tego państwa w stawce uczestników). W tym okresie wystąpił w finale 7 razy. Najwyższą – piątą pozycję to azjatyckie państwo zdobyło dwukrotnie, w 1982 oraz 2004 roku.

Żródło: eurovoix, wiwibloggs, esctoday.com

zdjęcie: joinusoneurovision.blogspot.com, eurovision.tv