slavko kalezic
Author: Dejan Milićević

Stacja RTCG ogłosiła właśnie, że w przyszłym tygodniu rozpocznie proces przyjmowania zgłoszeń od artystów, ubiegających się o prawo reprezentowania tego niewielkiego, bałkańskiego kraju na Eurowizji 2019.

Czarnogórski nadawca publiczny postanowił wprowadzić dwie zmiany do regulaminu zgłoszeń, który znamy z poprzedniego roku. Przede wszystkim wprowadzono większą elastyczność językową. Nadsyłane utwory mogą być wykonywane zarówno po czarnogórsku, jak i po angielsku. Nadsyłanie zgłoszeń będzie trwało 15 dni. Następnie stacja RTCG daje sobie 30 dni na zapoznanie się ze wszystkimi zgłoszonymi piosenkami.

W ciągu najbliższych 7 dni powinniśmy poznać sposób wyboru reprezentanta na Eurowizję 2019, która odbędzie się w Tel Awiwie. Najbliższy tydzień przyniesie nam odpowiedź, czy następca Vanji Radovanovicia zostanie wskazany wewnętrznie, czy w wyniku preselekcji narodowych.

Czarnogóra zadebiutowała jako niezależny kraj w 2007 roku. W 2010 roku musiała się wycofać ze względu na problemy finansowe. Powróciła do rywalizacji w 2012 roku. Swoje najwyższe miejsce zajęła w 2014 roku, kiedy to Knez uplasował się na 13. pozycji. Niestety, od tamtej pory Czarnogóra ma problem z awansem do wielkiego finału.

Źródło: Eurovoix.com

Poprzedni artykułCo nowego w Izraelu?
Następny artykułŁotwa zebrała zgłoszenia
Magdalena Kukurowska
Od lat namiętnie śledzę Eurowizję, a prywatnie pracuję jako redaktor serwisów internetowych. Jestem zakręcona na punkcie muzyki, dobrej literatury, fotografii, sześciu uroczych nimf i języka rosyjskiego, który próbuję przyswoić we własnym zakresie. Eurowizją interesuję się od zwycięstwa Dany International. Uwielbiam folk, rock, reggae i piosenki w językach narodowych. Do ulubionych zwycięzców Eurowizji zaliczam Dimę Bilana i Alexandra Rybaka. Jeśli natomiast chodzi o piosenki, to nieustannie powracam do "You are the only one" Siergieja Łazariewa, "Horehronie" Kristiny ze Słowacji, "No one" Mai Keuc, "Mojot svet" Karoliny Gocevy, "Moja stikla" Severiny i "Calm after storm" The Common Linnets. W redakcji opiekuję się Białorusią, Czarnogórą i San Marino. Współpracuję też z koordynatorami grup odpowiedzialnych za Macedonię, Ukrainę i Rosję. Odpowiadam również za korektę tekstów i obecność przecinków we właściwych miejscach:)