Telewizja czarnogórska RTCG zakończyła etap zgłoszeniowy do preselekcji Montevizija 2018. Co dalej?

W piątek 15 grudnia zakończyło się przyjmowanie zgłoszeń do preselekcji czarnogórskich Montevizija 2018, a nadawca RTCG poinformował, że uzbierano ok. 30 piosenek-propozycji. Dyrektor działu rozrywki telewizji czarnogórskiej Vladimir Maraš poinformował, iż finał odbędzie się 17 lutego na terenie hotelu Hilton (sala konferencyjna na zdjęciu) w stolicy kraju, Podgoricy. Media lokalne donoszą, że teraz pięcioosobowa komisja złożona z trzech Czarnogórców i dwóch profesjonalistów zagranicznych wybierze finałową stawkę, bazując głównie na jakości kompozycji, tekstu i produkcji. Podczas konkursu podkreślono, że można zgłaszać wersje demo, więc teraz potencjał produkcyjny będzie dla nas niezwykle istotny. W związku z tym komisja selekcyjna ma przed sobą bardzo odpowiedzialne zadanie – powiedział w wywiadzie dla CDM.mg Maraš.

Telewizja RTCG ma ambicje, by chociażby raz w roku uczestniczyć w konkursie razem z innymi telewizjami zrzeszonymi w Europejskiej Unii Nadawców i zaprezentować się jak najlepiej, bez względu na to, czy głosowanie sąsiedzkie pomoże lub nie. Możemy jedynie spróbować odnaleźć się w tych realiach i postarać, by nasz reprezentant wystąpił nie tylko w półfinałowej ale i finałowej części Eurowizji, a bardzo wierzę, że taki awans już byłby dla Czarnogóry wielkim sukcesem – podkreśla Vladimir Maraš, dodając jednak, że Eurowizja miała kiedyś znacznie większe znaczenie dla kariery jej uczestników niż teraz. Teraz ważniejsze jest być trendy, bez względu na to jak to rozumiemy, niż wysłanie świetnej piosenki czy utalentowanego wykonawcy – twierdzi, przypominając, że Czarnogóra od lat na różne sposoby próbowała zachwycić Europę odnosząc w tym zarówno sukcesy jak i porażki.

Dyrektor RTCG zdradził dla dziennika „Vijesti”, że w finale usłyszymy pięciu najlepszych kandydatów. Telewizja RTCG jest zadowolona z ilości zgłoszeń, chociaż jeszcze nie wiadomo, czy wszystkie aplikacje spełniają warunki konkursu – koperty nie zostały jeszcze otwarte. Przesłuchania utworów mają odbyć się pod koniec tego tygodnia. Nie wiadomo jeszcze jaki będzie format finału preselekcji. Nieoficjalnie mówi się o dwóch wariantach – konkursie, w którym decydować będą jedynie jurorzy oraz takim, gdzie głos będą mieć take widzowie telewizji RTCG. Vladan Mićunović uważa jednak, że wszyscy powinni być zadowoleni, bo każdy wykonawca marzący o Eurowizji miał okazję by się zgłosić więc nadawca nie spodziewa się krytyki za taki a nie inny wybór wewnętrzny, jak to miało miejsce w ubiegłych latach.

Źródło: CDM.me, Vijesti.me, fot.: Hilton.com