Finał selekcji białoruskich już dziś.

W czasie kiedy zachodnio-europejskie kraje świętują drugi dzień Bożego Narodzenia, na Białorusi mamy wielki eurowizyjny dzień. Dzisiaj powinniśmy poznać reprezentanta Białorusi w 60. Konkursie Piosenki Eurowizji. Jak to jednak bywa z naszym wschodnim sąsiadem, dzisiejszy wybór wcale nie musi być ostateczny. Zazwyczaj jednak ten, kto wygrywa selekcje, jedzie na Eurowizję, mimo że piosenka którą śpiewa na właściwym konkursie nie zawsze jest tą, która zaprezentowana była w czasie preselekcji. Często mówi się również o rzekomych ustawionych wynikach selekcji. Wierzymy jednak, że w tym roku to muzyka będzie na pierwszym planie w białoruskim wyborze.

W tym roku selekcje białoruskie zdołały już wywołać parę kontrowersji, między innymi przez reklamę z golącą brodę ‚Conchitą’, czy też przez udział, a w końcu i brak kwalifikacji zespołu Sweet Brains (z piosenką Run Away), znanych z przebierania się za zombie. Zespół próbował również swoich sił w Mołdawii, jednak i tam nie udało im się przejść wstępnych eliminacji.

https://www.youtube.com/watch?v=pq7OeTRsIm4

Oto lista uczestników finału wraz z kolejnością startową:

1. Band Napoli – My Dream

2. Lis – Angel

3. Daria – Love Is My Color

4. Gunesh – I Belive In A Miracle

5. Muzzart – Only Dance

6. Valeria Sadovskaya – Summer Love

7. Band Rostany – Electric Toys

8. Janette – Supernova

9. Alexej Gross – Stand As One

10. Milki – Accent

11. Uzari & Maimuna – Time 

12. Beatrees – Fighter

13. Vitali Voronko – Drive

14. Anastasia Malashkevich – Don’t Save My Name

15. Nasha Odi – Giving Up Your Love

Faworytkami do zwycięstwa są dziewczyny z zespołu Milki, których utwór Accent skomponował sam Alexander Rybak, pochodzący z Białorusi zwycięzca Eurowizji 2009 (dla Norwegii), którego jeszcze nikt nie zdołał pobić jeśli chodzi o liczbę zdobytych punktów – 387. Tyle nie zdołała uzbierać nawet sama Loreen (Szwecja 2012). Dla Rybaka jest to trzecia selekcyjna przygoda w roli kompozytora. Dwa lata temu skomponował utwór do selekcji norweskich, a tym roku jego kompozycję można było usłyszeć w preselekcjach maltańskich. Żadnej z tych piosenek nie udało się trafić na Eurowizję. Do trzech razy sztuka?

Zdaniem wielu fanów zamiast zespołu Milki selekcje wygrać powinni m.in. Uzari & Maimuna czy też Gunesh – była reprezentantka Białorusi na Turkowizji. Czy dzisiaj wieczorem ktoś będzie w stanie wejść w drogę dziewczynom Rybaka?

Show rozpocznie się o godz 20.00. Transmisję internetową można znaleźć TUTAJ. Poniżej skrót wszystkich finałowych utworów w formie fanowskiego rankingu (jednego z wielu jakie można znaleźć na serwisie youtube.com).

Źródło: eurovision.tv    Foto: escunited.com