Czechy na Eurowizji: wzloty i upadki sąsiadów

Szczęśliwego Nowego Roku! Czechy wspólnie ze wszystkimi ludźmi dookoła świata świętują nastanie 2020 roku. Zbiega się to też z 27. rocznicą powstania Republiki. Z tej okazji mamy dla Was krótką historię udziału Czech w Konkursie Piosenki Eurowizji.

Po rozpadzie Czechosłowacji na udział Czech w Eurowizji trzeba było długo czekać. Przyczyną była sytuacja finansowa czeskiego nadawcy.

Czechy na Eurowizji: nieudany debiut

Pierwszy raz o konkursie Česká televize (ČT) wspomniała w 2004 roku, kiedy to zapowiedziała debiut na okrągłą, 50. edycję Eurowizji, która przypadła na 2005 rok. Ostatecznie kraj wycofał się ze względu na możliwie niską oglądalność, na którą mogły wpłynąć inne zaplanowane wcześniej wydarzenia. W 2006 roku również nie udało się wysłać reprezentanta, tym razem przez wątpliwe szanse na wejście do finału. Dopiero w następnym roku Czechy wystartowały na Eurowizji.  

Za pomocą finału narodowego, podczas którego usłyszeć można było dziewięć piosenek, widzowie największą liczbą smsów wybrali zespół Kabát z piosenką Malá dáma. Niestety, na Eurowizji formacja zajęła ostatnie miejsce w półfinale z jednym punktem na koncie. Co ciekawe, nie byli to pierwsi Czesi, którzy wzięli udział w konkursie. W 1968 roku taką okazję miał Karel Gott, reprezentując Austrię.  

Czechy na Eurowizji: pasmo porażek i rezygnacja z konkursu

W następnym roku zorganizowano kolejny finał narodowy, który zwyciężyła Tereza Kerndlovánatomiast w 2009 roku czeska publiczność wybierała jedynie piosenkę, mając do wyboru dwie propozycje zespołu Gipsy.czW obydwu latach Czechy również zakończyły rywalizację, zajmując kolejno drugie i pierwsze miejsce od końca stawki półfinałowej. Dodatkowo, niskie zainteresowanie czeskiej publiczności oraz oglądalność Eurowizji sprawiły, że na kilka lat Republika wycofała się z konkursu.  

Czechy na Eurowizji: wielki powrót i zmiany na lepsze

W listopadzie 2014 roku ČT zaskoczyła nagłą zmianą decyzji. Początkowo narodowy nadawca ogłosił, że nie weźmie udziału w konkursie. Z czasem jednak obwieścił, że po pięciu latach przerwy powraca do Konkursu Piosenki Eurowizji i wyśle reprezentanta do Wiednia. Przy wsparciu panelu ekspertów, po raz pierwszy dokonano w pełni wewnętrznego wyboru. Jury miało początkowo wybierać piosenkę spośród pięciu utworów zamówionych bezpośrednio od znanych kompozytorów, jednak wczesnym styczniem ogłoszono, że Ondřej Soukup został zaproszony do skomponowania potencjalnych utworów. Zwycięską piosenką okazała się być Hope Never Dies, którą zaśpiewał duet Marty Jandovej i Václava Noid Bárty. Na Eurowizji 2015 Czechy kolejny raz nie awansowały do wielkiego finału, otrzymując 13. miejsce podczas drugiego półfinału.

Czechy na Eurowizji: Gabriela Gunčíková w finale!

W 2016 roku z piosenką I Stand reprezentantką Czech została Gabriela Gunčíková. Dla wielu fanów konkursu wersja studyjna wydawała się zbyt monotonna, jednak występ na żywo sprawiał, że utwór ożywał. Wokal Gabrieli był w pełni trafiony: nie umknęła ona uwadze, a co ważniejsze, dodała emocji, duszy i wymiaru, na co wpłynęło też znakomite użycie geometrycznych wzorów na LED-owej scenie. Wszystkie te elementy przyczyniły się do pierwszego w historii awansu Czech do finału Eurowizji. Ostatecznie w trakcie sobotniego show Gabriela z 41. punktami uplasowała się na niskim, 25. miejscu, wyprzedzając jedynie Jamie-Lee z Niemiec.  

W 2017 roku przyszła kolej na klasyczny, jazzowy kawałek My Turn Martiny Bártej, jednak nie udało się jej powtórzyć osiągnięcia swojej poprzedniczki. Podobnie jak w 2015 roku, reprezentantka Czech zajęła 13. miejsce w trakcie półfinału.

Czechy na Eurowizji: MikolaJosef w „top10”

Rok 2018 upłynął pod hasłem zmian. Powrócono do finału narodowego, jednak w nowej, odświeżonej odsłonie. Eurovision Song CZ były pierwszymi internetowymi selekcjami. Czescy internauci wraz z międzynarodowym jury, składającym się z dziesięciu wcześniejszych uczestników Eurowizji, pod koniec stycznia, bazując wyłącznie na teledyskach, wybrali Lie To Me Mikolasa Josefa. Zwycięska melodia dalej pozostawiała Czechy na Eurowizji w rytmie jazzu, ale tym razem w odważnym połączeniu z popem. Taki też był występ: nieszablonowy i nadający dynamizm. Lie to Me był strzałem w dziesiątkę, dając Czechom pierwsze miejsce w top 10, plasując się z 281 punktami na wysokiej 6. pozycji, mimo 15. lokaty u jury. Eurowizja przyniosła Josefowi sporą rozpoznawalność, a od tego czasu wydał on 4 piosenki, każda z milionowymi odsłonami, a jego najbardziej rozpoznawalny kawałek nie konkursowy Acapella, był puszczany w radiu w całej Europie.

Czechy na Eurowizji: dobra passa trwa

Kolejny rok to powtórka z rozrywki. Druga edycja preselekcji ponownie wyłoniła reprezentanta. Lake Malawi i ich piosenka Friend Of A Friend również zaszła wysoko na Eurowizji, zajmując w finale 11. miejsce. Tym razem efekty wizualne były bardziej innowacyjne, dotąd niespotykane na Eurowizji. LED-owe ramki okalające członków zespołu, na czas refrenu pełniły funkcję krawędzi miniaturek, pojawiających się na czarnym tle. Najwyraźniej to widzom nie wystarczyło, bo na 157 wszystkich punktów zdobytych przez Czechów, publiczność przyznała im zaledwie… siedem.

Czechy na Eurowizji 2020: co nas czeka?

Przygotowania do Eurowizji 2020 rozpoczęły się w Czechach niezwykle wcześnie. Już dzień po wyborze zespołu Lake Malawi na reprezentanta ČT poinformowała, że kolejny finał eliminacji powróci do telewizji i odbędzie się 25 stycznia. Na początku listopada nadawca wycofał się z telewizyjnych planów, kontynuując internetowe preselekcje, do których zgłoszono 152 piosenki, w tym 72 od lokalnych artystów, wśród których konkurs cieszy się większym zainteresowaniem niż w latach ubiegłych.  

Na ten moment można jedynie zgadywać artystów i ich konkursowe propozycje, a na facebookowej stronie jako podpowiedź podano, że do finału weszło 11 osób i wybrano 7 utworów. Wskazuje to na to, że musi być co najmniej 1 pięcioosobowy zespół, albo kombinacje składające się z mniejszych formacji i duetów. Najmniej prawdopodobne są 4 pary. Druga wskazówka przedstawia liczba występów na żywo, które ma za sobą dany uczestnik. Tu skala oscyluje między 0 a… 1500. W innej podpowiedzi podano gatunki, do których należą utwory i są to: organic pop, dream pop, indie pop, emo pop, afro pop, reggaetón oraz punk pop.

Kto dokładnie i jakie piosenki wezmą udział w finale narodowym, dowiemy się niebawem, bo już 13 stycznia. 

Foto: mirror.co.uk, BBC źródło: esctoday.com, eurovision.tv, czeskatelevizije.cz, wiwibloggs.com  

Exit mobile version