Dziś czeski nadawca publiczny ČT ogłosił nazwiska szczęśliwców, którzy zakwalifikowali się do dalszego etapu preselekcji ESCZ. Piosenka, która będzie reprezentować Czechy w nadchodzącym Konkursie Eurowizji, podobnie jak w ubiegłym roku, zostanie wybrana za pomocą głosów internautów oraz międzynarodowego jury. Zakwalifikowane piosenki zostaną opublikowane za tydzień, 20 stycznia, a wyniki głosowania poznamy pod koniec miesiąca.

Początkowo Czesi, jeszcze pod przewodnictwem odchodzącego szefa delegacji Jana Borsa, chcieli zorganizować tradycyjny finał narodowy. Jak okazało się później, nie dojdzie on do skutku. Kontynuacja sprawdzonego już, internetowego wyboru piosenki na nadchodzący konkurs stała się faktem. Czy dobra passa Czechów zostanie przedłużona?

Czechy na Eurowizji: poznaj uczestników selekcji

Barbora Mochowa

Laureatka trzeciego miejsca w ubiegłorocznych eliminacjach, gdzie startowała z utworem True Colors. Pierwsze kroki sceniczne stawiała w wieku siedmiu lat w programie telewizyjnym Rozjezdy pro hvězdy. Swój pierwszy singiel wydała pod koniec 2014 roku. Inspirację stanowi dla niej muzyka klasyczna, na której jest wychowana – artystka przez lata pobierała lekcję gry na skrzypcach. Charakterystyczną cechą piosenkarki jest jej charyzmatyczny, silny głos.

Ben Cristovao

Piosenkarz, autor tekstów oraz sportowiec, finalista Czeskiego Idola w 2009 roku, gdzie w późniejszych latach zasiadał w jury. Doświadczenie zdobyte w w talent-show zmotywowało go do dalszej kariery wokalnej, co zaowocowało debiutanckim albumem. Cristovao śpiewa w języku czeskim i angielskim, aktywnie koncertuje w Czechach i na Słowacji, gdzie jest niezwykle popularnym artystą. Jego największe hity:Bomby oraz Padam doczekały się 24 milionów odtworzeń w serwisie YouTube.

Olga Lounová

Piosenkarka, autorka tekstów, modelka i kierowca rajdowy. Studiowała w Teatrze Muzycznym w Pradze. Na jej deskach wystąpiła ponad 1800 razy w różnych przedstawieniach i musicalach. Laureatka wielu  międzynarodowych konkursów wokalnych. Kilkukrotnie nominowana do najważniejszych plebiscytów muzycznych.

Pam Rabbit

Zdobywczyni czwartego miejsca w zeszłorocznych eliminacjach, gdzie zgłosiła się z utworem Easy to Believe. Pam poznała smak Eurowizji, towarzysząc Mikolasowi Josefowi jako chórek na Eurowizji 2018. Wokalistka mieszka w Pradze, choć pochodzenie ma amerykańsko-włosko-rosyjskie. Jej debiutancki kawałek Animal Power jest mieszanką popu z r’n’b. Inspiracją dla tworzonych przez Pamelę utworów jest miłość do zwierząt.

Karell

Pochodzi z małego miasteczka na południu Czech. W młodym wieku przeniósł się do stolicy i zaczął brać lekcje gry na flecie, później na fortepianie. Pierwsze szlify muzyczne zdobywał w Wielkiej Brytanii. Dziś to obiecujący, młody wokalista, który ma na swoim koncie kilka utworów. Poza śpiewem, Karell pisze i produkuje własne utwory.

We All Poop

To najbardziej enigmatyczni artyści w stawce. Założony w 2019 roku zespół rockowy z pewnością już dziś budzi ciekawość i kontrowersję za sprawą nazwy. Tworzy go czwórka chłopaków ze stolicy Czech: Kuba, Šimon, Michal i Vojta.

Elis Mraz & Čis T 

Jedyny duet na liście. Tworzy go 25-letnia piosenkarka z Ostrawy, Elis Mraz oraz słowacki raper Čis T. Ta pierwsza debiutowała w 2014 roku w czeskiej wersji programu The Voice. Co ciekawe, to nie jest jej pierwsza styczność z Eurowizją. W 2017 roku była członkinią czeskiego jury na Eurowizji. W finale konkursu przyznała wysokie szóste miejsce Kasi Moś, dzięki czemu w ostatecznym rozrachunku otrzymaliśmy 1 punkt od jurorów z Czech. Z kolei Čis T to legenda słowackiego hip-hopu. Do tej pory współtworzył m.in. formacje L.U.Z.A. czy NAZOV STAVBY. Łącznie ma na koncie 13 wydanych albumów.

Historia Czech na Konkursie Piosenki Eurowizji

Czechy na Eurowizji: wzloty i upadki sąsiadów

Czechy debiutowały w 2007 roku. Rockowy zespół Kabat poniósł jednak porażkę, zajmując ostatnie miejsce w półfinale. W następnych dwóch latach zdobywali równie niskie rezultaty, co doprowadziło do pauzy na wiele lat. Czechy powróciły w 2015 roku z balladą w wykonaniu Marty Jandovej i Vaclava Noid Barta, z którą również nie udało się uzyskać awansu. Upragniony sukces nadszedł w 2016 roku, kiedy to Gabriela Guncikova dotarła do finału. Tam nie zdobyła ani jednego punktu w głosowaniu publiczności, co było dużym zawodem dla fanów. W 2018 roku kraj reprezentował Mikolas Josef, który ze swoim hitem Lie To Me zdobył uznanie Europejczyków. Chwytliwy numer dał Czechom pierwsze w historii miejsce w najlepszej dziesiątce. W ubiegłym roku Lake Malawi zajęli równie wysokie, 11. miejsce. Od widzów otrzymali jednak jedynie 7 punktów.

źródło: facebook.com, wikipedia.cz, eurocontest.cz, foto: facebook.com/Cristovao.Ben