Wbrew poprzednim doniesieniom Česká televize decyduje się na przeprowadzenie narodowych eliminacji do Konkursu Piosenki Eurowizji 2018 w Lizbonie. Reprezentant Czech zostanie wybrany spośród 6 artystów przy udziale międzynarodowego jury.

Gdy Česká televize rozpoczęła nabór eurowizyjnych zgłoszeń, poinformowała, że nie zdecyduje się na razie na organizację narodowych eliminacji, a reprezentant Czech zostanie wybrany wewnętrznie, o czym pisaliśmy tutaj. Do telewizji napłynęło ponad 400 kompozycji, choć tylko 36 pochodziło od czeskich twórców – ich przegląd możecie sobie przypomnieć tutaj. Dziś szef czeskiej delegacji, Jan Frost Bors, zaskoczył fanów informacją o publicznych eliminacjach do Eurowizji.

Czeskie selekcje zostaną zorganizowane w styczniu 2018, po 10-letniej przerwie. Listę 6 finalistów poznamy 8 stycznia, a wkrótce po tym będziemy mogli przesłuchać ich propozycje na stronie stacji oraz na Facebooku. Zwycięzca zostanie wybrany głosami widzów i jury, przy współudziale jury zagranicznego oraz zagranicznych fanów, którzy otrzymają możliwość głosowania przez oficjalną eurowizyjną aplikację.

Na faworyta fanów wyrasta Mikolas Josef z utworem Lie to Me, który potwierdził zgłoszenie tej piosenki do czeskich eliminacji. To nowoczesna piosenka łącząca elementy trapu i R&B, z chwytliwą domieszką popu. Czy w razie zakwalifikowania się do finału czeskich selekcji ma szansę na bilet do Lizbony i dobre miejsce podczas Eurowizji 2018?

Z kolei strona Czech Eurovision Song Contest na Facebooku donosi, że inny czeski wokalista, Jakub Ondra, otrzymał informację o zakwalifikowaniu się do finałowej szóstki z piosenką Cast the Line. Jeśli ta informacja się potwierdzi, czeskie eliminacje mogą obfitować w utwory bardzo wysokiej jakości.

Źródła: idnes.cz, wiwibloggs.com, twitter.com @Frostwii, fot: mikolasjosef.com, jakubondramusic.com, współpraca: Ignacy Sroka

Poprzedni artykułKto wystąpi w finale preselekcji serbskich?
Następny artykułKolędowanie z gwiazdami Eurowizji i nie tylko!
Przemysław Jóźwik
Niepoprawny optymista, który nie potrafi żyć bez muzyki. Gust muzyczny mam tak różnorodny jak cała Eurowizja: od Britney Spears i Michaela Jacksona, przez Nirvanę, po Die Antwoord. Wśród polskich artystów najbardziej cenię Nosowską i Peszek. Otwarty na ludzi, przeciwny wszelkim formom przemocy, tolerancyjny i wyrozumiały. Lubię otaczać się znajomymi, ale doceniam też chwile samotności, które potrafię konstruktywnie wypełnić. Moja rodzina to ukochany Bartosz i dwa przeurocze kociaki, Renio i Soksik. Nie dostałem się na dziennikarstwo (nie wiedziałem m,in. jak się wabił pies Waldorffa), więc zostałem fizykiem. W 2017 obroniłem doktorat pisząc o dyslokacjach krawędziowych w kryształach i obecnie przebywam na stażu w Lizbonie. Od 1996 tworzę własną listę przebojów, którą kiedyś zainteresowało się nawet MTV. Eksponencjalny system liczenia punktów stosuję już od kilku lat do tworzenia rocznych rankingów mojej listy. W oparciu o model eksponencjalny także EBU postanowiła liczyć punkty od jury podczas Eurowizji. Brawo EBU :) W OGAE jestem od 2009, do redakcji eurowizja.org dołączyłem nieco później, pewnie z powodu niespełnionych aspiracji dziennikarskich. Należę do zespołów opiekujących się Wielką Brytanią, Irlandią i Portugalią, a ponadto także eurowizyjną historią i statystykami. Moje ulubione eurowizyjne piosenki to Il Volo (Włochy 2015), Freaky Fortune feat. RiskyKidd (Grecja 2014), Jemini (UK 2003), Katrina and The Waves (UK 1997), Karoline Krüger (Norwegia 1988)...

1 KOMENTARZ

  1. […] Portal eurocontest.cz od kilku tygodni informuje o wokalistach i zespołach, którzy zadeklarowali chęć udziału w preselekcjach. Wśród nich są m.in. Electric Lady, Silver Matte, Leona Šenková, Annabelle Fárová, Jan Bendig oraz Jakub Ondra, który w zeszłym roku typowany był do awansu do najlepszej szóstki ze swoim utworem Cast the Line, o czym pisaliśmy na łamach portalu eurowizja.org. […]