Czeski nadawca publiczny ČT opublikował wszystkie siedem piosenek z tegorocznej stawki internetowych preselekcji. Wyniki głosowania zostaną opublikowane 3 lutego na specjalnej konferencji prasowej.

ARTYKUŁ W FAZIE AKTUALIZACJI!

Zwycięzca zostanie wyłoniony spośród siedmiu konkurujących ze sobą zgłoszeń na podstawie sumy głosów publiczności i dziesięcioosobowego panelu międzynarodowego jury. Głosowanie publiczności potrwa od dzisiaj do 2 lutego 2020 roku. Swoje głosy można oddawać za pomocą specjalnej aplikacji dostępnej na oficjalnej stronie Konkursu Piosenki Eurowizji. Podobnie jak rok temu panel jurorski będzie składał się z dziesięciu byłych uczestników Eurowizji. Do tegorocznych preselekcji Telewizja Czeska otrzymała łącznie 152 utwory, w tym 72 piosenki, które pochodziły od lokalnych kompozytorów.

Czechy – uczestnicy selekcji:

Do ścisłego finału w drodze eliminacji dostali się:

Barbora Mochowa z piosenką White & Black

Laureatka trzeciego miejsca w ubiegłorocznych eliminacjach, gdzie startowała z utworem True Colors. Pierwsze kroki sceniczne stawiała w wieku siedmiu lat w programie telewizyjnym Rozjezdy pro hvězdy. Swój pierwszy singiel wydała pod koniec 2014 roku. Inspirację stanowi dla niej muzyka klasyczna, na której jest wychowana – artystka przez lata pobierała lekcję gry na skrzypcach. Charakterystyczną cechą piosenkarki jest jej charyzmatyczny, silny głos.

Ben Cristovao

kompozytorzy:

Piosenkarz, autor tekstów oraz sportowiec, finalista Czeskiego Idola w 2009 roku, gdzie w późniejszych latach zasiadał w jury. Doświadczenie zdobyte w w talent-show zmotywowało go do dalszej kariery wokalnej, co zaowocowało debiutanckim albumem. Cristovao śpiewa w języku czeskim i angielskim, aktywnie koncertuje w Czechach i na Słowacji, gdzie jest niezwykle popularnym artystą. Jego największe hity: Bomby oraz Padam doczekały się 24 milionów odtworzeń w serwisie YouTube.

Olga Lounová z piosenką Dark Water

kompozytorzy: Aleena Gibson, Ashley Dudokovich, Olga Lounová, Trevor Muzzy

Piosenkarka, autorka tekstów, modelka i kierowca rajdowy. Studiowała w Teatrze Muzycznym w Pradze. Na jej deskach wystąpiła ponad 1800 razy w różnych przedstawieniach i musicalach. Laureatka wielu międzynarodowych konkursów wokalnych. Kilkukrotnie nominowana do najważniejszych plebiscytów muzycznych.

Pam Rabbit z piosenką Get Up

kompozytorzy: Boris Carloff, Pam Rabbit

Zdobywczyni czwartego miejsca w zeszłorocznych eliminacjach, gdzie zgłosiła się z utworem Easy to Believe. Pam poznała smak Eurowizji, towarzysząc Mikolasowi Josefowi jako chórek na Eurowizji 2018. Wokalistka mieszka w Pradze, choć pochodzenie ma amerykańsko-włosko-rosyjskie. Jej debiutancki kawałek Animal Power jest mieszanką popu z r’n’b. Inspiracją dla tworzonych przez Pamelę utworów jest miłość do zwierząt.

Karelll z piosenką At Least We’ve Tried

Pochodzi z małego miasteczka na południu Czech. W młodym wieku przeniósł się do stolicy i zaczął brać lekcje gry na flecie, później na fortepianie. Pierwsze szlify muzyczne zdobywał w Wielkiej Brytanii. Dziś to obiecujący, młody wokalista, który ma na swoim koncie kilka utworów. Poza śpiewem, Karell pisze i produkuje własne utwory.

We All Poop z piosenką All The Blood (Positive Song Actually)

muzyka: Šimon Martínek, Michal Jiráň, słowa: Jakub Božek

To najbardziej enigmatyczni artyści w stawce. Założony w 2019 roku zespół rockowy z pewnością już dziś budzi ciekawość i kontrowersję za sprawą nazwy. Tworzy go czwórka chłopaków ze stolicy Czech: Kuba, Šimon, Michal i Vojta.

Elis Mraz & Čis T z piosenką Wanna Be Like

muzyka: Elis Mraz, słowa: Elis Mraz, Čis T

Jedyny duet na liście. Tworzy go 25-letnia piosenkarka z Ostrawy, Elis Mraz oraz słowacki raper Čis T. Ta pierwsza debiutowała w 2014 roku w czeskiej wersji programu The Voice. Co ciekawe, to nie jest jej pierwsza styczność z Eurowizją. W 2017 roku była członkinią czeskiego jury na Eurowizji. W finale konkursu przyznała wysokie szóste miejsce Kasi Moś, dzięki czemu w ostatecznym rozrachunku otrzymaliśmy 1 punkt od jurorów z Czech. Z kolei Čis T to legenda słowackiego hip-hopu. Do tej pory współtworzył m.in. formacje L.U.Z.A. czy Nazov Stavby. Łącznie ma na koncie 13 wydanych albumów.

Źródło: facebook.com/ESCCzechRepublic foto: facebook.com/ESCCzechRepublic