Dziś czeski nadawca publiczny ČT ogłosił nazwiska szczęśliwców, którzy zakwalifikowali się do dalszego etapu preselekcji ESCZ. W porównaniu z zeszłym rokiem w stawce finałowej znalazło się miejsce nie dla sześciu, a ośmiu finalistów. Zmiana ta tłumaczona była wysokim poziomem nadsyłanych piosenek do czeskiej telewizji. Piosenka, która będzie reprezentować Republikę Czeską w nadchodzącym Konkursie Eurowizji, zostanie wybrana za pomocą głosów internautów oraz międzynarodowego jury. 

Jak przyznaje czeski szef delegacji, Jan Bors, wśród wszystkich zgłoszonych utworów można było znaleźć więcej ciekawych kompozycji niż przed rokiem. Na krótkiej liście wyłonionej przez ČT znalazło się ponad 20 osób. Mając na uwadze wysoki poziom nadsyłanych propozycji, postanowiono dodać dwa dodatkowe miejsca w finale selekcji.

Do dalszego etapu selekcji zakwalifikowali się:

Jakub Ondra Space Sushi 

tekst i muzyka: Jakub Ondra, Michael Gubler, Boris Carloff, Viktor Dyk, Alasdair Bouch

Już w wieku 15 lat zaczął grać na gitarze oraz śpiewać swoje pierwsze piosenki. Wokalista dotychczas próbował swoich sił na niemieckojęzycznym rynku muzycznym, gdzie został okrzyknięty czeską odpowiedzią na Eda Sheerana.

Pam Rabbit Easy to Believe 

tekst: Pamela Koky, João Filipe de Carvalho
muzyka: João Filipe de Carvalho

Praska wokalistka z amerykańsko-włosko-rosyjskim pochodzeniem. Jej debiutancki kawałek Animal Power jest mieszanką popu z r’n’b. Inspiracją dla tworzonych przez Pamelę utworów jest miłość do zwierząt.

Hana Barbara Poslední slova tobě

tekst: Hana Schořová
muzyka: Hana Schořová, Marcus Tran

Już jako nastolatka, w wieku 16 lat, zaczęła komponować własne utwory, początkowo nie wystarczało jej to, więc skupiała się na muzyce elektronicznej i jej produkcji. Udostępniane przez nią amatorskie filmy w mediach społecznościowych dotarły do Michała Wronki, z którym nawiązała współpracę.

Tomáš Boček Don’t Know Why

tekst: Tomáš Boček, Alasdair Bouch
muzyka: Tomáš Boček, Boris Carloff

Tomáš Boček jest na codzień studentem medycyny w Pradze. Do tej pory oprócz swojej selekcyjnej piosenki wydał wcześniej dwa single. W czeskich mediach jego nazwisko pojawiało się w kontekście coverów, które umieszczał za pośrednictwem platformy youtube. Ma na koncie współpracę ze swoim selekcyjnym konkurentem – Jakubem Ondrą.

Andrea Holá Give me a hint

tekst i muzyka: František Valena

Finalistka czecho-słowackiego The Voice’a, w którym zajęła ostatecznie czwarte miejsce. W tym samym roku zagrała w musicalu Antoinette oraz Queen of France. Oprócz teatru Andrea stawia także na śpiew solowy, który studiowała na Praskim Konserwatorium.

Barbora Mochowa True colors

tekst: Koos Kamerling
muzyka: Barbora Mochowa, Viliam Béreš

Swój pierwszy singiel Barbora wydała pod koniec 2014 roku. Charakterystyczną cechą piosenkarki jest jej charyzmatyczny, silny głos.

Jara Vymer On My Knees 

tekst: Jaroslav Vymer
muzyka: Jaroslav Vymer, Boris Carloff

19-letni piosenkarz oraz autor tekstów z czesko-peruwiańskim pochodzeniem. On My Knees to jego debiutancki singiel. Jak deklaruje, w swojej twórczości lubi łączyć elementy r’n’b z lat 60-tych z odrobiną nowoczesnego brzmienia.

Lake Malawi Friend of a friend  

tekst i muzyka: Jan Steinsdoerfer, Maciej Mikolaj Trybulec, Albert Černý

Lake Malawi rozpoczął karierę muzyczną w 2013 roku. Od tego czasu występował na scenach najważniejszych krajowych festiwali, takich jak Colours of Ostrava i Rock for People. Pod koniec 2017 roku zespół wydał swój pierwszy pełnometrażowy debiutancki album, koncertował również w Anglii. Wcześniej wokalistka zespołu – Albert Černý współtworzył bardzo popularną formację w Czechach – Charlie Starlight.

Ponadto na konferencji podano szczegóły dotyczące procedury głosowania podczas preselekcji.

Playlista zakwalifikowanych piosenek dostępna jest poniżej:

W ubiegłym roku Czechy reprezentował Mikolas Josef, który osiągnął największy sukces w historii swojego kraju na Eurowizji. Artysta zajął wysokie szóste miejsce w finale konkursu, zdobywając jednocześnie czwartą lokatę w głosowaniu widzów.

Źródła: eurocontest.cz, spotify.com, wikipedia.com, Foto: praha3.cz

1 KOMENTARZ