Cztery polskie piosenki w top250 Eurowizji!

Nowy rok rozpoczynamy od bardzo dobrej wiadomości! Prezentujemy wyniki głosowania na najpopularniejsze piosenki w historii Konkursu Piosenki Eurowizji.

Co roku internetowe radio ESCradio.com organizuje głosowanie, w którym fani konkursu z całego świata mogą wybierać swoje ulubione utwory spośród wszystkich, które brały udział w konkursie. W ten sposób powstaje ranking 250 najpopularniejszych piosenek, które prezentowane są ostatniego dnia roku. Najnowsze notowanie zwyciężyła Loreen, zwyciężczyni ESC 2012 dla Szwecji. Warto dodać, że jej przebój „Euphoria” wygrał również dwa poprzednie zestawienia. Pozostałe miejsca na podium zajęły utwory z stawki eurowizyjnej konkursu w 2014 roku – na drugim miejscu znalazła się piosenka „Calm After the StormThe Common Linnets z Holandii, a na trzecim – zwycięska propozycja „Rise Like a PhoenixConchity Wurst z Austrii. Obie kompozycje wyparły z pierwszej trójki notowania Aleksandra Rybaka i jego „Fairytale” (aktualnie zajmujące 4. miejsce) i Sertab Erener z „Everyway That I Can” (12. miejsce). W czołowej dziesiątce znaleźli się też Pastora Soler z Hiszpanii („Quedate conmigo„; ESC 2012), Abba ze Szwecji („Waterloo„; ESC 1974), Anouk z Holandii („Birds„; ESC 2012), Emmelie de Forest z Danii („Only Teardrops„; ESC 2013), Lena z Niemiec („Satellite„; ESC 2010) i Sanna Nielsen ze Szwecji („Undo„; ESC 2014).

Ranking pokazał również, które polskie utwory eurowizyjne cieszą się największym uznaniem wśród fanów konkursu. Nie trudno się domyślić, że najlepiej wypadła ballada „To nie ja„, z którą Polska zajęła historyczne, drugie miejsce w 1994 roku. W tegorocznym notowaniu przebój Edyty Górniak znalazł się na 33. miejscu i chociaż spadł o 3 pozycje (w porównaniu z zeszłym rokiem), to nadal należy mówić o sporym sukcesie, zwłaszcza, że wokalistka wypadła w zestawieniu lepiej niż np. dwukrotny zwycięzca ESC – Johnny LoganRusłana czy nawet Celine Dion. Powodów do dumy jest jeszcze więcej, bowiem na 51. miejscu pojawił się utwór „My Słowianie – We Are SlavicDonatana i Cleo, naszych ubiegłorocznych reprezentantów. Jest to siódma najwyżej oceniona piosenka spośród tych, które startowały w konkursie organizowanym przez Duńczyków w 2014 roku. Słowiański hit okazał się lepszy niż słynne „CongratulationsCliffa Richarda czy zwycięskie „Believe Dimy Biłana z 2008 roku.

Spory awans zanotowała Anna Maria Jopek, której utwór „Ale jestem” z 1997 roku z pozycji 82. przeniósł się na 73. miejsce w rankingu. Oznacza to, że fani doceniają nie tylko te najnowsze piosenki, ale też takie, które tworzyły niezapomniany klimat konkursu w ubiegłym milenium. Na pozycji 202. znalazła się Kasia Kowalska z utworem „Chcę znać swój grzech” z 1996 roku. Piosenka ta debiutuje w zestawieniu, a nasza polska wokalistka okazała się lepsza niż radosne Babushki z Rosji (ESC 2012), bracia-bliźniacy Jedward z Irlandii (ESC 2011, 2012) czy popularny niegdyś zespół Vanilla Ninja ze Szwajcarii (ESC 2005).

Wyróżnionym utworom i wykonawcom serdecznie gratulujemy i mamy nadzieję, że tegoroczny utwór Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji również zagości w sercach fanów na dłużej. Pełną listę znaleźć można TUTAJ, a po raz pierwszy jest ona również dostępna na YouTube. Co prawda skrót piosenek trwa ponad godzinę, ale to wspaniała okazja by zapoznać się z najlepszymi piosenkami Eurowizji w historii.

https://www.youtube.com/watch?v=NtELrBg8598

Źródło: ESCradio, fot. YouTube

Exit mobile version