Festiwal przechodzi do decydującej fazy. Dziś pożegnamy się z częścią artystów! Czy gwiazda dawnych lat, Patty Pravo, ma szansę na wygraną?! Wczorajszy wieczór coverów, który odsunął nas na moment od głównej rywalizacji, można uznać za udany. Wielu artystów z powodzeniem tchnęło nowego ducha w stare włoskie przeboje, ale dopisali również goście oraz prowadzący, a zwłaszcza genialna Virginia Raffaele,  znakomicie imitującaa Donatellę Versace. Zwycięzcą wieczora coverów została grupa Stadio z utworem Lucio Dalli La sera dei miracoli (tłum. wieczór cudów).

Dziś wracamy do zaciętej rywalizacji! Z 20 artystów głównego konkursu, do sobotniego finału dostanie się jedynie czołowa szesnastka. Nie stanie się to jednak od razu. Najpierw 5 utworów zostanie wyeliminowanych, by potem dać jeszcze możliwość telewidzom na ocalenie jednego ulubieńca, który będzie mógł zaśpiewać także w sobotę. Dzisiejsza kolejność występów wygląda następująco:

 1. Annalisa 
 2. Zero Assoluto
 3. Rocco Hunt
 4. Irene Fornaciari
 5. Caccamo Iurato
 6. Ruggeri
 7. Francesca Michielin
 8. Elio e Le Storie Tese
 9. Patty Pravo  
 10. Alessio Bernabei
 11. Neffa
 12. Valerio Scanu
 13. Dear Jack
 14. Noemi
 15. Stadio
 16. Arisa
 17. Lorenzo Fragola
 18. Bluvertigo
 19. Dolcenera
 20. Clementino

Oprócz konkursu głównego, którego zwycięzca, przypomnijmy, będzie miał prawo do reprezentowania Włoch w Sztokholmie, odbędzie się również finał debiutów. Czwórka młodych wokalistów zmierzy się w walce o Złotą Palmę:

 • Chiara Dello Iacovo  Introverso
 • Ermal Meta  Odio le favole
 • Mahmoud  Dimentica
 • Francesco Gabbani  Amen

Kto w tej chwili wyrasta na faworyta festiwalu? Inaczej niż przed rokiem, gdy bitwa toczyła się głównie między Nekiem oraz trio Il Volo, tegoroczne Sanremo zdaje się nie mieć wyraźnych faworytów. Zaskoczeniem tej edycji okazała się z pewnością Patty Pravo. Jedna z ikon włoskiej muzyki, świętująca w tym roku już 50 lat swojej kariery, do niedawna zdawała się być zapomniana. Jej ostatni udział w festiwalu skończył się odpadnięciem już po pierwszym etapie. Tym razem udało jej się zdobyć owację na stojąco, a także przebić do czołówek rankingów stacji radiowych oraz sprzedaży iTunes, pomimo konkurencji ze strony młodszych wokalistów. Wielu krytyków chętnie widziałoby ją ze statuetką Złotej Palmy.

Ogromny sukces w internecie świętuje natomiast raper Rocco Hunt, ze swoją energiczną piosenką Wake Up, która jak się okazuje, trafiła nie tylko do młodzieży. Z pewnością może on liczyć na wsparcie widzów w głosowaniu.

Jako kompromis między Rocco a Patty, część komentatorów wskazuje natomiast Annalisę, której sukces może przyniećć zarówno połączenie popularności wśród młodszych odbiorców oraz ambitny utwór, trafiający w gusta bardziej wymagających jurorów.

Zapraszamy do śledzenia transmisji z festiwalu od godziny 20:30!

[UPD] 5 artystów zagrożonych odpadnięciem to: Irene Fornaciari, Zero Assoluto, Bluvertigo, Dear Jack oraz Neffa. Spośród nich widzowie mogą jeszcze wyłowić jednego, który wystąpi podczas finału. Głosowanie trwa przez całą sobotę!

 źródło: własne (fot. SONY BMG)